Liliam Fashion Week in London
 • 20 March 2015

 • 09.00 - 16.00 (Monday Free)

 • 21 King Street, Melbourne Victoria 3000 Australia See in Map

 • Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Vestibulum id ligula porta felis euismod semper. Duis mollis, est non co.

 • Read More

Doğru boyut ve alçıpan sac türü nasıl seçilir

May 20
No comments yet

Alçı karton - bu, tavanları olan duvarların kaplaması ve eğimli kutular ile tasarımcıların hayal gücünün yarattığı her türlü figüratif tasarımdır. Ve eğer ilk defa bu malzemenin yeni teknolojiye güvenmeyen rakipleri varsa, şimdi neredeyse bitiyorlar. Yıllar geçtikten ve GKL'den toplanan ürünler güç ve dayanıklılık açısından başarıyla test edildi. Önemli bir parametre, alçıpan levhanın büyüklüğü ve görünüşüdür. Doğru bir şekilde seçerek, atık miktarını en aza indirebilir ve paradan tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca, boyutlarla nasıl karıştırılmamayı, istenen GCR türünü seçmeyi ve kaliteli materyali sahteciliğe karşı nasıl ayırt edeceğinizi okuyun.

Alçıpanın boyutları, çeşitleri ve uygulamaları

Alçıpan: genel bilgi ve malzeme kompozisyonu

GKL'nin yardımıyla inşaat, “kuru” teknoloji kullanılarak yapılmakta ve bu levhalar, tasarımların temeli olarak hizmet etmektedir. Ve diğer tüm elemanlar kurulum, bağlantı ve sonlandırma için kullanılır. Her bir alçıpan levha, her iki tarafta ve uzun kenarlarda karton ile çerçevelenmiş alçı düz bir çekirdekten oluşur.

Uygulanan karton, küçük kalınlığına rağmen, artan bir mukavemete sahiptir. Tabakaları yeterince sağlam hale getirir ve özel katkı maddeleriyle birlikte sıvadan yapılan çekirdek, belirli hedeflere ulaşmak için bileşimde değişiklik gösterebilir. Örneğin GCR'yi nemden koruyabilir, ateşten korkmaz, gürültüyü yoğun olarak emebilir.

Alçıpan levha cihazı

Alçıpan çeşitleri ve uygulamaları

Farklı markaların alçıpanın isimlendirilmesinin incelenmesi, üreticilerin genel ilkeler tarafından yönlendirildiğini görebilirsiniz. Şu anda mevcut olan yapılar ve monte edilmiş yapılar için gerekliliklerden geliyorlar. Çoğu üretici çeşitli alanlarda kullanılan çeşitli temel alçı levha türleri üretir. Bunların en popülerleri GKL ve GKLV. Daha ayrıntılı olarak - daha fazla.

Standart alçıpan

Ayrıca inşaat (veya temel) denir. Bu tip levhalar, duvarları kaplamak, tavanı ve ahşap veya metalden yapılmış duvar çerçevelerini kesmek için kullanılabilir. Uygun temel alçı levha plakaları ve karmaşık tasarım tasarımları içindir. Kullanımdaki kısıtlamalar: sadece iç mekanlarda kullanın (nemin normal olması şartıyla). Bir apartmanda bitirme çalışmaları için bu tip GKL çoğunlukla kullanılır. Kartonun açık gri rengiyle ayırt etmek kolaydır.

Standart alçıpan

su geçirmez alçıpan

GKLV ile işaretlenen bu malzeme, nemin orta veya yüksek olduğu odalarda kullanılır. Alçı çekirdekli özel modifiye ediciler eklenir, çünkü nemin emilmesi keskin bir şekilde azalır. Ayrıca, böyle bir alçıpanda mantar yerleşmez. Bu nedenle, banyo ve mutfak, çatı katı yaşam alanlarında, ısıtma ve ısıtma sistemlerinde, balkonlarda ve balkonlarda çalışmak için kullanılır.

Neme dayanıklı döşeme daha yapılır. Ve eğer su geçirmez kaplama tipi uygularsanız, bunları duş veya havuza yerleştirebilirsiniz. GKVL'nin sadece nemli olduğu yerlerde uygulanması gerekli değildir. Neme dayanıklı alçıpanın standart boyutu ve arttırılmış mukavemeti, bir apartman veya evdeki herhangi bir yapıyı kaplamak için kullanılmasına izin verir. Kartonun rengi yeşildir.

Neme dayanıklı alçıpan

Yanmaz alçıpan

Bu materyal (GKLO etiketli) daha önce açıklanan iki işlevsellik açısından benzerdir - aynı şekilde ele alınır ve bükülür. Özel katkı maddeleri sayesinde, bu tür alçıpanın alçı çekirdeği yüksek sıcaklıklara iki kat uzun dayanabilir. Bu özellik sayesinde duman ve yangın hızla yayılamaz. Islak odalar için özel yanmaz alçı markaları bulunmaktadır.

Yangın önleme bölümlerinin inşası için GKLO'yu uygulayın, aynı zamanda kablo kanallarını, havalandırma, miller, çelik yapıları da kapatın. Yanmaz çarşafları kullanabilir ve odanızda bir odayı çitlendirmeniz gerektiğinde. Genellikle, bu malzeme ofislerde, işletmelerde, halka açık yerlerde kullanılır. Karton astar hafif bir renk tonu vardır. Bazı üreticiler bunu kırmızı yapar, örneğin, Rigips (RIGIMETR FIRE-Line PLUS derecesi).

Yanmaz alçıpan

Tasarımcı alçıpan

Bu malzemenin başka isimleri vardır: kemerli, esnek. Parçaların küçük bir yarıçapla bükülmesi gereken karmaşık yapıların inşası için icat edilmiştir. Örneğin bu, kemerli elemanların veya karmaşık bir asma tavanın kurulumunda yardımcı olabilir. Esnek alçı levhalar küçük kalınlıklarda farklılık gösterir - farklı üreticiler için 6 ila 6,5 ​​mm arasında değişir. Ek olarak, çekirdek birkaç katmana gidebilen bir fiberglas ağ ile takviye edilir.

Yapılar, bu tür tabakaların iki tabakası ile kaplanır. Kurulumda, alçıpanın delinmesi veya ıslanması gerekmez - her şey "kuru" bir şekilde yapılır. Yangın güvenliği için özel gereksinimler varsa, Giprok tarafından üretilen esnek HPL sayfaları kullanılabilir. Yüksek ateş direncine sahipler.

Yüksek mukavemetli alçıpan

Bu malzeme (takviyeli) ağır yüklere dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Örneğin, duvara ağır bir şey asmanız gerekiyor - bağlantı elemanı takviyeli sacdan düşmeyecek. Herhangi bir tesiste böyle bir alçıpan uygulayın. Bazı üreticiler ek özelliklere sahip güçlendirilmiş plakalar üretirler. Örneğin, yanmaz veya su geçirmez olabilirler. Bir örnek Gnarok'tan Giprok ve Diamant'tan GKLVU. Son üretici "kitlesel" denilen daha fazla ürüne sahip. 25, 20 ve 18 mm kalınlıkları vardır. Ayrıca yüksek mukavemetli levhalara başvurmalarını da sağlıyoruz.

Özel Amaçlı Paneller

Yukarıdaki GCR'ye ek olarak, belirli koşullar için tasarlanmış alçı karton türleri de vardır. Örneğin, bunlar şu malzemelerdir:

 • Yüksek gürültü koruyucu özelliklere sahiptir;
 • rüzgardan korunma (dış duvarları dekore ederken gereklidir);
 • iyi iletken ısı (bunların sıcak bir zemin kaplamasını veya bir tavanı soğutmalı);
 • bir ısı yalıtıcısının özelliğine sahiptir;
 • birkaç katmanı (buhar bariyeri, polimer köpük tabakası) içerir;
 • X ışını radyasyonu korumalıdır;
 • elektromanyetik dalgaları absorbe edebilirler.

Alçıpanın diğer çeşitleri vardır - örneğin, Knauf tarafından üretilen "Aquapaneli". Çekirdekleri alçıdan yapılmaz, ancak her iki tarafta çimento esaslı cam elyafı ile çerçevelenir. Dış cephe cepheleri için bile bu yapı malzemesi uygundur, çünkü çoğu olumsuz etkene karşı iyi korunmuştur.

Ve bir örnek daha bahsetmeye değer - bu alçıtaşı (GVL olarak kısaltılmış). Bu plaka, selüloz liflerinin eklenmesiyle bir alçı tabanından oluşur. Çok sert ve güçlüdür, ateşe maruz kalmaz ve düz bir yüzeye sahiptir. Bu sayede, bitirmeden önce astar gerekli değildir. Alçı fiber levhalar birçok durumda kullanılır - örneğin, kuru bir zemin kurarken, dış mekanda çalışma için (çerçeve evlerinin montajı dahil). Onları nemli olduğu o odalarda kullanabilirsiniz.

Alçıpan kenarlarının çeşitleri

Hemen hemen tüm alçıtaşı kartonları, tabakanın kenarının uzunluğu boyunca bir karton kenarı ile ayırt edilir. Genellikle daha küçük bir kalınlığın kenarıdır, bu da yerleştirme tabakalarının bu yerleri macunla kapatmasına ve ayrıca takviye kağıdı, kumaş veya fiberglas için kullanılmasına izin verir. Düz ve güçlü bir yüzey ortaya çıkıyor. Alçıpanın alt tarafında bu sayfada ne tür kenarların kullanıldığını gösteren kurallar vardır.

pk

PC - doğrudan yapılandırmanın kenarı.

uk

CC - Dış tarafta, iç tarafa göre daha ince olan kenar.

plk

PLC, dışta yarı dairesel olan bir kenardır.

Pluk

PLUK - bir kenar, yarım daire ve dışarıdan konik.

zk

ZK - kenar, her iki tarafta yuvarlak.

Çeşitli katmanlarda (teknik bölgelerin yanı sıra) kaplama yaparken, bu oluk fazladır - düz kenarlı kağıtları seçmek daha iyidir. Rafine bir kenar, yalnızca sonraki macun ile son işlemin tamamlanması için seçilmelidir.

Alçıpan levha boyutları

uzunluk

Standart levha boyutlarının uzunluğu 2, 2.5 ve 3 m'dir, ancak 1.5, 2.7, 3.3 ve 3.6 m uzunluğunda levhalar üreten üreticiler vardır. doğrudan fabrikada, kendi bedenlerinizi sipariş ederek.

Tüm duvarı tavana kapatmanız gerekiyorsa, uzun çarşaf satın almak mantıklıdır. Yani daha az dikiş olacak (yatay olarak hiç olmayacak). Ve jumperların ayarlanması gerekmiyor. Ama tavanlar 2.7 m ve levhaların uzunluğu ise - 3 m, o zaman onları satın almak için bir şey ifade etmez. Sonuçta, çok fazla atık ve uzun ağır levhalarla çok fazla yaygara olacak. Yardımcı olmaksızın yönetmek mümkün olmayacaktır. Üç metrelik kağıtları almadan önce, girişin ve dairenin kapısına ve asansöre girip girmediklerini kontrol edin. Bazen, farklı uzunluklardaki birkaç tabaka için sipariş vermek tercih edilir - her şey bireysel olarak kararlaştırılır.

Alçıpan levhaların standart uzunluğu: 2; 2.5; 3 m.

genişlik

Bu parametre genellikle standarttır - 1,2 m, bu nedenle çerçeve için raflar 0,4 veya 0,6 m'lik bir aralığa sahiptir. Şimdi kullanışlı ve hafif küçük formatlı tabakalar mevcuttur, bunların genişliği yarımdır (0,6 m) ve uzunluğu 1.5 veya 2 m'dir. Yolcu araca iyi otururlar, tek başına monte edilebilirler, ancak küçük uçaklarda daha iyi kullanılabilirler. Aksi halde çok fazla dikiş elde edilir. Esnek alçı levha (Giprok firmasının GKLD kalitesi 0.9 m genişliğindedir) da dardır.

Standart genişlik: 1,2 m.

kalınlık

Kalınlık açısından, alçıpan levhanın boyutları 6, 9, 12,5 mm'dir. Seçenekler 6.5 ve 9,5 mm'dir. Güçlendirilmiş ve yanmaz levhalar 15, 18, 25 mm kalınlıklarda üretilebilir. Kemerler ve diğer benzer yapıların yapılması için ince (6 mm) tabakalar kullanılır. Eğilme yarıçapı büyükse, bunları almak kârlı değildir - sonuçta, esnek alçıpan pahalıdır. İki kat daha fazla gereklidir - sonuçta yapılan ürünler iki katmanlı hale getirilir.

9 mm kalınlığında hafif levhalar, profiller arasındaki boşlukta deforme olmadıkları için tavanlar için tasarlanmıştır. Duvarlar için uygun değiller - o kadar da güçlü değiller. Ancak, tavan tecrübeli ustalar için levhaları daha kalın - 12,5 mm (duvar) almayı tercih ediyor. Yeterince esnek ve esnektirler, 0,6 m'den fazla olmayan bir basamak üzerine bir profil üzerine monte edildiklerinde kendilerini iyi gösterirler. Bu alçı duvar kalınlığı, en popüler olanıdır ve tavanın daha iyi olduğu, deneyimin gösterdiği gibi. Bu tür levhalarda ve vidalarda daha iyi vidalanmış ve üzerlerinde bulunan lambalar sıkı tutulmaktadır. Duvarlar için çeşitli katlara monte edilebilirler - bu daha güvenilir ve daha güçlüdür.

Alçıpan levhanın en çok talep edilen kalınlığı: 6; 9; 12,5 mm.

Doğru alçıyı seçmek için talimatlar

Şimdi alçıpanın nasıl seçileceğini anlat. Mağazaya veya pazara geldiğinizde, GKL'yi kalite açısından dikkatlice incelemelisiniz. Bununla birlikte, tanınmış güvenilir markalar genellikle alıcılara zarar vermez, ancak bazen kusurlu partiler üretirler. Ancak alçıpan, imalat ve nakliyeden sonra, depoda uzanmak için ve farklı koşullarda sürülecektir. Bazen satıcılar, sokakları bir kanopi altına sokar veya ıslak bir depoda saklarlar.

GCR ile paletler birbiri üzerine istiflendiyse, çekirdek parçalanabilir, tabakaların deformasyonu meydana gelir, çizikler ve oyuklar oluşur. Ve yanlış yükleyiciler, dikkatsizce uzun sayfaları sürükleyerek, karton kaplamaya zarar verir. Sonuç olarak, dikkatsiz bir alıcının göremediği pek çok evlilik var.

Bu yüzden aşağıdakileri yapmaya çalışın:

İpucu 1. Büyük bir perakende satış mağazasında alçı kartonu satın alın. Orada kesinlikle uzun süre yalan söylemez.

2. İpucu. Depoya bakın, depolama koşullarına bakın. Islak ise, malzemeyi almayın.

İpucu 3. Levhaları yüklerken ve boşaltırken, bunun dikkatli bir şekilde yapıldığından emin olun.

Sovet4. Her plağı, çizikleri, çizikleri ve diğer kusurları kontrol edin.

Onlar olabilir:

 • Tabanın dışında ve içinde buruşuk, köşeler hasar görmüş - çekirdeğin hasar belirtileri;
 • Ortadaki kağıt geride, içeriden dalgalı;
 • Kısa taraftaki çekirdekli yağmurludur;
 • Panel yatay veya dikey olarak eğimlidir;
 • Kenarın ince kenarı arkaya doğru katlanır;
 • Plaka dik açıda kesilmez (fabrika evlilik).

Çok fazla malzemeye ihtiyacınız varsa, bir deneme satın alabilirsiniz - bir sayfa. Şeritler üzerinde bir bıçakla kesin ve çekirdeğin homojen olup olmadığını, kesik olup olmadığını, yabancı bir yabancı madde olup olmadığını görün. Ve bir hata yapmamak için, güvenilir markaların ürünlerini alın: Giprok, Knauf, Lafarge, Rigips.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

16 − = 15