Liliam Fashion Week in London
 • 20 March 2015

 • 09.00 - 16.00 (Monday Free)

 • 21 King Street, Melbourne Victoria 3000 Australia See in Map

 • Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Vestibulum id ligula porta felis euismod semper. Duis mollis, est non co.

 • Read More

Alçıpan veya sıva: iç duvarlar için en iyi seçim nedir

May 20
No comments yet

GCR ve alçı, kaba son işlem ve duvar tesviyesinin en popüler aracı olmaya devam etmektedir. Bu ya da bu seçeneğin uygulanmasından yana olan karar, nesnenin durumuna, çalışma koşullarına ve malzemelerin özelliklerine göre yapılmalıdır. Makale, her birini kullanma özelliklerini ayrıntılı olarak açıklamaktadır, böylece her bir özel durumda neyin daha iyi olduğunu belirlemek daha kolaydır - alçıpan veya alçı.

Duvarları alçı veya sıva ile düzeltmek daha iyidir

Alçıpan ve alçıpan ile duvar terbiye tablosu

sr shtukaturka sr gipsokarton
alçı alçıpan
Bitirme hızı Uzun bir kuruma süresi gereklidir. Kurulumdan hemen sonra bitirmeye hazır.
İnce işlerin karmaşıklığı Bazı iş tecrübesi gerekli, oda kirli ve tozlu olacak. Yeterli temel beceri, odayı kuru ve nispeten temiz tutmanızı sağlar.
fiyat Alçı karışımını kendiniz hazırlar ve işi bitirirseniz, son işlem daha ucuz olacaktır. Alçıdan daha pahalı olabilir.
Zeminin hangi eğriliğinde uygulanmaya değer. 2 - 2,5 cm'ye kadar damlalar için kullanılabilir. 4 cm veya daha fazla güçlü damlalar için kullanılabilir.
pratiklik Daha pratik, sağlam yüzey, onarımı kolay, ağır nesneleri asmanıza izin verir. Daha az pratik, kırılgan malzeme, ağır nesneleri asmanıza izin vermez.
Odanın iç alanının korunması Minimum alan kaybı. Her duvarda 4 cm veya daha fazla kaybedebilirsiniz.
İletişimi gizleme Sadece kablolamayı gizleyebilirsiniz. Boruları, kurulumları ve diğer öğeleri saklamaya izin verir.
Uygulanan yüzeyin estetiği Niteliksel olarak yürütülen işlerde - ideal olarak eşittir. Niteliksel olarak yürütülen işlerde - ideal olarak eşittir.

Daha fazla perdahlama için montaj ve hazır olma hızı

Alçı ve GKL ile yapılan çalışmalardaki önemli farklılıklardan biri çalışmanın zaman çerçevesidir. Bu durumda duvarları bitirme hızı, malzemenin uygulanması ve montajı için yüzeylerin hazırlanmasına ve özelliklerine bağlıdır.

Duvarlar birkaç aşamada alçı panoları ile sıvalıdır:

 • kılavuz profillerin bir perforatör, tornavida ve kendinden diş açan vidalarla sabitlenmesi;
 • rafların montajı;
 • yerleştirme için alçı levhaların kenarlarının işlenmesi;
 • GCR'nin alternatif kurulumu (tabaka 3 kenarlı profil üzerine serilir, böylece tabakanın kenarı uç profilin ortasına düşer);
 • kendinden kılavuzlu vidalarla alçı levhaların sabitlenmesi;
 • derzlerin sızdırmazlığı (macunlama çözeltisi - takviye edici bant - macun);
 • GCR'nin yüzeyini ince bir macun tabakası ile kaplamak.

10 m. Odalarda alçıpan montajı için profil perde hazırlayın2 GCR'nin işlenmesiyle birlikte en fazla bir gün sürebilir. Sayfaları ve sızdırmazlık contalarını takma - aynı şekilde. Duvarlar düzleştikten hemen sonra, doldurmaya, daha sonra boyamaya, duvar kağıdına ya da diğer dekoratif kaplamalara geçmeye başlayabilirsiniz.

Alçıpan ile duvar kaplaması

Duvarlar çimento-kum sıva ile dengelendiğinde, prosedür şu şekildedir:

 • Eski kaplamaların (boyalar, duvar kağıdı, dekoratif sıva) kalıntıları, eski vidalar ve diğer metal elementlerin duvarlarından çıkartılması;
 • işaretler altında işaretlemelerin duvarlarında boyama (bazı durumlarda, sıvalar onlarsız gerçekleştirilir);
 • fenerlerin kurulması;
 • kaplama ve tesviye;
 • kaplamanın kurutulması;
 • işaretlerin çıkarılması ve olukların kapatılması;
 • bitirme macununun uygulanması.

Sıva en uzun aşamalarından biri kurutma süresidir. Macun ve dekoratif kaplamaların uygulanması sadece kuru bir yüzeyde mümkündür, aksi halde sıvada çatlama ve soyulma riski çok yüksektir. Kuruma süreleri odadaki nem ve sıcaklığa bağlıdır ve ortalama olarak bir hafta veya daha fazladır.

Duvar sıvası

Son işlemin mümkün olan en kısa sürede tamamlanması gerektiği durumlarda, daha iyi olanın - alçıpan veya duvar sıvalarının - sorusu cevabı gayet açıktır. Diğer uygun koşullar altında, GCR en iyi seçenek haline gelir.

Son işlemin karmaşıklığı

Metal makas sıva üzerinde demir testeresi, seviye (kabarcık veya lazer), çekiç, tornavida - alçıpan kullanarak duvarların hizalanması da dahil olmak üzere, sadece bazı malzeme ve bağlantı elemanları (profilin bir GCR belirli bir tür, vida) değil, aynı zamanda, yüksek kaliteli araçları gerektirir Profil, bıçak, çekiç ve pense sıvaların ve alçı levha levhaların sabitlenmesi, Ölçme ve maruziyet düzeyi - genellikle dekorasyon alanında profesyonel olmayan aittir bakım ve temel bilgi ve becerilerini gerektirir. Uzmanların yardımı olmadan duvarları kendileri hazırlamak isteyenler GKL'yi seçmeye eğilimlidir.

Notuna! Duvarın seviyesinden hafif bir sapmasıyla, bazı ustalar, kasa olmayan alçı levhaların kurulmasına izin verir. Bu sonlandırma yöntemi, tüm yıl boyunca sıcak ve kuru olduğu odalarda sadece sağlam bir temelde mümkündür.

Alçı ile çalışmak daha fazla malzeme içerir. Çimento-kum harcı ya da bitmiş alçı karışımına ek olarak, macunun astarlanması ve bitirilmesi için formülasyonların kullanılması da gereklidir. Enstrümanların listesi de geniştir - işaretçiler ve perforatörler, mala ve kurallara. Yapı karışımları ile çalışma konusunda belirli becerilere sahip olmak ve malzemeyi iyi hissetmek son derece önemlidir - bu durumda, herhangi bir dekoratif kaplama için ideal olan ideal şekilde pürüzsüz bir yüzeye ulaşmak mümkündür.

Eşit derecede önemli olan materyallerle çalışmanın rahatlığıdır. Alçıpan boardboarding sözde "kuru yöntem" anlamına gelir - kullanımı oda kuru ve temiz tutmanızı sağlar.

Duvar terbiye kuru yöntemi

Alçı, toz ve kir kullanıldığında, çözelti hazırlama aşamasında bile rahatsızlık yaratabilir, bu nedenle bu seçeneği seçerken, etraftaki nesnelerin ve zemin kaplamasının korunması tavsiye edilir.

Duvar terbiye ıslak yolu

alçı duvarlara veya alçı kınına - - en iyi olanı belirleyin ve GCR ile çalışma çok daha kolaydır olarak çoğu durumda kendi başlarına onarım yapmak istiyorum severler alçıpan tercih ederim. Sonlandırma uzmanları soruyu daha mantıklı bir şekilde ele alırlar ve aşağıda tartışacağımız diğer faktörleri dikkate alırlar.

Makul ekonomi: alçı veya alçıpan - daha ucuz olan

Bugün bir adet alçıpanın ortalama maliyeti yaklaşık 350 ruble. Ancak, GCR yanı sıra büyük bir miktar mal olacak çelik profil, vidalar, dübeller, süspansiyonlar ve sonuçta basit ve hızlı duvar dekorasyonu alçıpan maliyeti fiyata dahil edilecektir.

Sıvama için malzeme alımları da bina karması, astar, son kat macunu, deniz fenerleri maliyetini içerir. Ancak sıvalarda, torbalarda çimento-kireç alçı karışımı satın almazsanız, ancak bunu kendiniz yapın.

İhtiyacınız olan bir sıva karışımı yapmak için:

1 izvest

Söndürülen bina kireci.

2 çimento

Portland çimentosu.

3 pesok

Alçı çözümleri için ince kum.

Bu durumda, tüm bu bileşenlerin karıştığı ve bunun ek emek gerektireceği dikkate alındığı bir yer sağlamak gerekir.

Hatta duvarlar ile, sıva kullanımı GCR'den yaklaşık 1.5 - 2 kat daha ucuzdur, ancak duvarların eğriliği önemli ise, sıva maliyeti ciddi ölçüde artabilir. Ayrıca, uzman hizmetlerini de kullanıyorsanız, GKL ve bina karışımını kullanma maliyetindeki fark neredeyse tamamen düzelecektir.

Güçlü kavisli bir taban ile kullanmak daha iyidir

Duvarların yapıldığı malzemeye bakılmaksızın - tuğla, plakalar veya köpük beton - her zaman mükemmel düz bir yüzeyden çok farklı değildirler. Bu yüzden bitirme yöntemlerini seçmeden önce, duvarları yerel düzensizlikler ve genel eğriliklerin varlığı açısından incelemek çok önemlidir.

Taban 2 - 2.5 cm'ye saptıysa, duvar sıva ile düzleştirilebilir - bu katman, farklı zaman ve malzeme olmadan farklılıkları gizlemenize izin verir. Sıvanın kalınlığı ile ilgili bir anı anlamak gerekir. Alçı tabakanın 2 cm kalınlığında olması gerektiği konusunda yanlış bir kanı vardır.

Aslında, bu sıva tabakasının ortalama kalınlığıdır. Duvarın bu bölgelerinde, çıkıntıların olduğu yerlerde, sıva kalınlığı daha küçüktür. Bu bölgelerde 3-5 mm'ye bile ulaşabilir. duvar, bir boşluğu varsa, 2 cm bir sapma, duvarı hizalamak 4 sm bir tabaka uygulamak gerekmez Ayrıca, eğer, bu konumda kalınlığı Bu nedenle,. 3 cm ulaşabilir. Duvarda bir sıva tabakası ile kaplanamayan güçlü bir çıkıntı varsa, bodur olabilir.

Alçı tabakanın ortalama kalınlığı
Alçı tabakanın ortalama kalınlığı.

Bununla birlikte, sapma 4 santimetrenin değerini aşarsa veya yerel düzensizliklerin sayısı çok büyükse, alçı levha lehine bir seçim yapmak çok daha mantıklıdır. Bu durumda, eğriliği ortadan kaldırmak için, çerçeveyi doğru şekilde ayarlamak yeterlidir ve bu durumda malzeme maliyetleri yaklaşık olarak aynı olacaktır.

Eğimli bir taban üzerinde alçıpan montajı

Alçıpan veya sıva operasyonunda daha pratik nedir

Alçı ile yetkin çalışma ve uygulama teknolojisine tam uyum ile, malzemenin pratiklik önemli ölçüde daha yüksek olabilir. Alçı, sıcaklık ve nemdeki her türlü değişime karşı dayanıklıdır, yüksek mukavemete sahiptir ve herhangi bir duvar dekorunun, rafların ve diğer asılı yapıların bağlanmasına izin verir.

Bu açıdan, GCR biraz daha düşük güvenilirlik ve daha fazla kırılganlık göstermektedir. Alçı levha kesilmiş duvara ağır iç elemanların takılmaması şiddetle önerilir. Ayrıca, malzeme, hiçbir sürekli yaşayan ülke evlerde duvarlar için kullanımı, sıkı bir şekilde izin, nem, soğuk ve keskin sıcaklık değişikliklerine karşı hassastır.

Alçıpanın çalışması sırasında "yüzen" bir başka hoş olmayan an vardır. Alçıpan levha ile destekleyici duvar arasında, her türlü böcek ve kemiriciyi çekebilen her zaman yer vardır.

Bu göstergede sıva çok ileride. Güçlüdür, kırılmaz ve gerekirse kolayca tamir edilebilir.

Odada iç alanı korumak için daha iyi olan nedir?

Yüzeyin kalitesine bağlı olarak, sıva tabakasının kalınlığı kural olarak birkaç santimi geçmez. Odanın içindeki tüm duvarlar sıva ile bitse bile, alan kayıpları en az olacak.

Alçı karton ile her şey biraz daha karmaşıktır. 10 - 12.5 mm duvarlar için levha alçıpanın kalınlığı. Burada sandığın kalınlığını eklerseniz, GKL ile yapılan tüm inşaatın bir duvarda en az 4 cm gizlediği ortaya çıkar.

Alçıpan Alçı Levha Kalınlığı

Yüzeyi fayans ile kirletmesi gerekiyorsa, o zaman yaklaşık 5 - 5,5 santimetre kaybetme riski vardır - sonuç olarak, oda zaten yaklaşık 10 santimetre ve daha kısa olacaktır. Bu nedenle, her santimetrekarenin paha biçilemez olduğu küçük odalarda gipsokartonnye kâğıtlarının kullanılması, sadece bitirme için diğer seçeneklerin yokluğundadır. Her şeyden önce, bu pek çok dairede çok büyük olmayan banyolar için geçerlidir.

Hangi materyal iletişimi daha iyi gizler?

Sıvalı duvarlarda elektrik kablolarını gizlemek mümkündür. Özellikle bunun için doğru yerlerde kablolama yapılan shtroby uygulanır. Bu durumda, alçı gereksiz tüm saklamak ve pürüzsüz bir yüzey elde etmenizi sağlar.

Ancak, sıhhi tesisat söz konusu olduğunda, hiçbir inşaat karışımının, yükselticileri ve boruları dışarıya gizleyebildiği açıktır. Bu durumda, GKL, kamufle etme iletişiminin çeşitli varyantlarını içeren bir yardıma gelecektir - sahte bir duvar parçasının montajı, köşenin tüm derisi veya muayene kapağı olan bir dekoratif kutu yapımı.

Alçı levha ile iletişimi gizleme

Dikkat: Banyolar ve yüksek nem oranı olan diğer odalar için, sadece GKLV maskeleme ile neme dayanıklı alçıpan kullanılması önerilir!

Uygulanan yüzeyin estetiği

İster modern terbiye karışımları tercih edin ya da alçı yerine alçı taşı kullanın - her kararın artıları ve eksileri dikkatli bir şekilde tartılmalıdır. Bu durumda, finişin son sonucu minimalden uzaktır.

GCR düzgün bir şekilde monte edildiğinde, minimum çaba ile pürüzsüz bir yüzey elde edilebilir. Levhaları alçıpan üzerine monte ettikten sonra, yüzeyi mükemmel bir şekilde pürüzsüz hale getiren ince bir macun tabakası uygulayın. Alçıyla yapılan çalışma daha fazla titizlik gerektirir - ancak teknolojinin ve belli bir işçilik seviyesinin tam olarak gözlenmesiyle, yüzey mükemmel ve homojen olur.

Böylece, her iki malzeme istenen sonucu elde edebilir. Ancak, alçıpan, küçük bir arıtma ve sıva gerektirebilir - bitirme aşamasında belirli bir çaba. Seçim, odanın durumuna ve evin sahiplerinin tercihlerine bağlıdır.

Hangi durumda alçı kullanmak ve hangi tercih edilen alçıpan

Herhangi bir inşaat malzemesinde olduğu gibi, açıkça söylemek mümkün değildir, duvarlar daha iyi düzleşir - alçıpan veya alçı. Her şey, nesnenin durumu, iklim ve sıcaklık koşulları, duvarların eğriliği, planlanan dekoratif yüzeyler ve mülk sahipleri ve uzmanların kişisel tercihleri ​​de dahil olmak üzere bir dizi dış etkene bağlıdır.

Yani, alçı tercih etmeyi değer, eğer:

# 1.

Kalıcı olmayan bir mikro iklim ile bir oda gerektirir.

1 1m shtukaturka

# 2.

Odaya mümkün olduğunca fazla yer bırakmak gerekiyor.

2 2m shtukaturka

# 3.

Duvarların eğriliği 2 ila 2.5 santimetreyi geçmez ve son işlem sırasında kir ve tozun varlığı kritik değildir.

3 3m shtukaturka

# 4.

İşi bağımsız olarak yaptığınızda ve karışımı hazırlarken paradan tasarruf etmek gerekir.

4 4m shtukaturka

# 5.

Odanın ağır duvar yapılarını sabitlemesi gerekiyor.

5 5m shtukaturka

# 6.

Sonlandırmaya uzmanların ilgisini çekmeye karar verildi.

6 6m shtukaturka


Duvar dekorasyonu için alçı karton kullanma nedenleri de oldukça azdır:

# 1.

Duvarların eğriliğinde büyük farklılıklar.

1 1m gkl

# 2.

İletişimin gizlenmesi gereklidir.

2 2m gkl

# 3.

Çalışmayı mümkün olan en kısa sürede tamamlama ihtiyacı.

3 3m gkl

# 4.

Temizlik yaparken ve bitirirken büyük miktarda toz ve kirden kaçınma ihtiyacı.

4 4m gkl

# 5.

Uzmanların katılımı olmadan duvarları bağımsız bir şekilde seviyeleme arzusu.

5 5m gkl

# 6.

Ahşap veya çerçeve evlerde duvarlama ihtiyacı.

6 6m gkl

Üstatlar, GKL ve alçı arasında seçim yapmak için her zaman kategorik olmaktan çok uzak olduğu konusunda ısrar ederler. Her iki malzeme de çevre dostu, kullanımı rahat, erişilebilir - ve bu nedenle yüksek kaliteli sonlandırma için makul bir çözüm, her iki malzemenin dengeli ve düşünceli bir uygulaması olacaktır.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

95 − 91 =