Liliam Fashion Week in London
 • 20 March 2015

 • 09.00 - 16.00 (Monday Free)

 • 21 King Street, Melbourne Victoria 3000 Australia See in Map

 • Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Vestibulum id ligula porta felis euismod semper. Duis mollis, est non co.

 • Read More

Aké vykurovacie radiátory je lepšie vybrať pre byt s ústredným kúrením

May 20
No comments yet

Pri opravách v byte často premýšľame o výmene starých batérií, ktoré slúžili svojmu času. Je načase namiesto nich uviesť modernejšie a efektívnejšie zariadenia, ktoré sa objavili na trhu. Ale tu vzniká otázka - ktoré radiátory sú lepšie pre byt? Koniec koncov, niekto chváli hliníkové batérie, niekto - oceľ. Niektorí susedia nie sú spokojní s novodobými bimetalovými radiátormi, zatiaľ čo iní si kúpili novú liatinu a sú tiež spokojní. A porovnávame tieto najobľúbenejšie vykurovacie zariadenia, berúc do úvahy niektoré nuansy centralizovaného vykurovania.

Aké vykurovacie radiátory si môžete vybrať v byte

Aké sú hrozby centralizovaného vykurovania

Na jednej strane je dodávka tepla zvonku výhodnejšia ako nezávislé kúrenie - neobťažujte sa inštaláciou kotla a jeho nastavením. Na jeseň príde a teplá voda bude plynúť nad vaše batérie, otepľovanie bytu.

Ale nie všetko je v systéme ústredného kúrenia tak hladké:

 • Vo vode, ktorá prešla ďaleko, obsahuje veľa chemicky aktívnych nečistôt, ktoré môžu spôsobiť koróziu potrubia a radiátorov.
 • A malé častice kalu, ktoré nevyhnutne spadajú do chladiacej kvapaliny, poškriabali batérie zvnútra, po niekoľkých rokoch ich otriasli do otvorov.
 • A teplota vody nie je vždy stabilná - batérie majú izbovú teplotu a potom je nemožné ich dotknúť.
 • A najdôležitejšie nebezpečenstvo je náhly skok v tlaku v ohrevnom systéme, tzv. Hydrosok. Stáva sa to napríklad z dôvodu, že zámočník príliš zatvoril žeriav čerpacej stanice.

Predtým sa používali ventily s plynulým chodom a s príchodom guľových ventilov bolo možné okamžite zakryť vodu. K dispozícii je vodné kladivo a keď nadbytočný vzduch vstupuje do potrubia. Druhý skok v tlaku ťažkostí môže robiť veľa. Slabé batérie netrvajú obrovským tlakom a roztrhnutiu, striekajúcej vriacej vode, poškodzovaniu nábytku a poškodeniu susedov zospodu.

Na aké parametre zvoliť radiátory pre byt

Keď poznáte slabé miesta ústredného kúrenia, môžete si už predstaviť, aké požiadavky by mali vyhovieť dobré batérie. Vymenúvame ich.

1. Pri vykurovacích telesách tlak, ktorý výrobca udáva, musí prekročiť tlak (pracuje a prekračuje jeden a pol krát - skúška) v systéme vykurovania. Napríklad uvádzame čísla. V päťpodlažných domoch starého plánovania tento parameter nie je väčší ako 5 - 8 atmosfér. Viacpodlažné budovy moderného typu sa ohrievajú pod tlakom až do 12 až 15 atmosfér.

2. Samostatne si všimneme schopnosť odolávať hydrostatickému útoku. Pretože býva v byte, od náporu tlaku v kúrení, je ťažké chrániť seba, je lepšie predchádzať problémom vopred. Mimochodom - ak často počujete bzučanie a kliknutia na batérie, obráťte sa na nástroj. Zdá sa, že tlak v systéme je "vyčerpávajúci".

3. Kvalita vody v systéme vykurovania pre domácnosť nie je dôležitá, takže batérie by mali s česťou odolávať "chemickému útoku", aby sa nepoškodili. Je potrebné používať radiátory so špeciálnym povlakom zvnútra alebo chemicky neutrálnym materiálom pre steny. A ich hrúbka musí byť taká, aby sa čiastočky piesku a malých kameňov netričali a fungovali ako smaragd.

4. Pri rozhodovaní, ktoré radiátory sú najlepšie pre byt, nezabudnite na ich hlavnú funkciu - na zahriatie. To znamená, že je lepšie vybrať spotrebiče s vyšším tepelným výkonom.

5. Nebudeme ignorovať dizajn radiátorov - veľmi málo ľudí bude usporiadaných škaredými liatinovými príšerami chudobnej formy, ktoré v sovietskych časoch stáli všade. Chcem, aby batérie harmonicky dopĺňali dekoráciu izieb - dnes je to docela reálne.

6. Posledným parametrom je trvanie služby. Už sú zbytočné pripomienky. Čím menej budete musieť neporiadok s inštaláciou týchto objemné a pomerne drahé zariadenia, tým viac ziskové majitelia.

Skontrolujte, ktoré radiátory sú vhodné na obytné vykurovanie

Batérie z ocele - Pali, napadnuté vysokým tlakom

Oceľové radiátory sa vyznačujú nízkou hmotnosťou a hrúbkou. Dobrý tepelný výkon a malé množstvo vody sú hospodárne a efektívne. A sú lacné. Ale pod tlakom, "čerpali" - len 6-8 atm. Nehodia sa na byty a bod.

Panelový radiátor
Panelový oceľový chladič.

Trubkový radiátor
Rúrkové oceľové radiátory, majú širokú škálu a líšia sa v dizajne aj farbe.

Hliníkové radiátory - zožrané koróziou, praskli z vodných kladív

Vyzerajú pekne tieto radiátory a 190 wattov tepelnej energie uvíta spotrebiteľa. Počkajte, obyvatelia bytov - je príliš skoro sa radovať. Horúca voda s chemickými nečistotami a vysokou kyslosťou rýchlo "uhryzuje" batérie zvnútra. Hliník je príliš aktívny. Áno, a s veľkým tlakom, nemôže zvládnuť. Priemerný prevádzkový tlak je až 16 atmosfér. Hydraulický šok môže zničiť aj úplne nový chladič vyrobený z hliníka.

Hliníkové radiátory
Hliníkové radiátory majú veľmi atraktívny vzhľad a môžu odvádzať teplo jednoducho zahrievaním vzduchu a konvekciou, avšak absolútne nevhodné pre byt.

Bimetalové batérie sú vhodné pre všetkých, len pre cesty

Jedná sa o jeden z najnovších vývojov v oblasti vykurovacích zariadení. Takéto radiátory sa nazývajú bimetalické - napokon majú dva kovy. Môže to byť najmä hliník a oceľ, alebo hliník a meď.

Štruktúra bimetalového radiátora
Hliníková zliatina vyrába rebrované telo a vo vnútri je jadro ocele alebo medi.

Výrobcovia zaručujú, že tieto batérie budú trvať najmenej štyridsať rokov. Pri apartmáne sú vhodné pre všetky ukazovatele, ako vidíte.

 • Odolávajú teplotám až do 130 stupňov.
 • Ich pracovný tlak je stanovený až do 30-50 atmosfér, v závislosti od výrobcu a modelu. S nimi sa môžete prestať báť vodou.
 • Vďaka antikoróznemu vonkajšiemu a vnútornému náteru sú batérie odolné voči poškodeniu.
 • Nízka hmotnosť umožňuje jednoduchú inštaláciu, prepravu a prepravu takýchto batérií.

Bimetalový radiátor
Ich vzhľad príjemne ladí oči - krásne biele alebo farebné panely sú oveľa estetickejšie ako bežná forma liatinového "akordeónu".

Bohužiaľ, nie každý môže kúpiť také drahé zariadenie. A ak vám bude ponúknuté niečo podobné za demokratickú cenu - neverte tomu. Falošnosť je skĺznutá. Ak si kúpite, potom výrobky osvedčených značiek - ruskej spoločnosti Rifar, Taliansko - Sira alebo Global. Existujú čínski výrobcovia. Rovnako ako ruština, majú o niečo nižšiu cenu ako radiátory z Európy.

Stará dobrá liatina - nájde druhý život

Už päťdesiat rokov, nie menej, meria sa žiť taká batéria. Márne niektorí výrobcovia noviniek tvrdia, že je najvyšší čas zabudnúť na tento "nevyžiadaný". Dlhé myšlienky, aké vykurovacie radiátory si vyberiete pre byt, mnohé zastávajú presne na liatinových batériách. Nie sú "oklamané" kontaktom so špinavou domácou vodou v ohrevnom systéme. Tento kov je chemicky pasívny a nebojí sa vysokej kyslosti ani prítomnosti chemických prísad v chladiacej kvapaline. Silná stena nepoškodzuje brúsny materiál. Takže liatina pre byt (najmä v starom dome) je veľmi dobrá.

 • Radiátory z liatiny sa líšia tým, že udržiavajú teplo veľmi dlho - zostatkové množstvo zachovania je 30 percent. A pre všetky ostatné typy batérií je tento údaj polovičný
 • Rekuperácia tepla vďaka spôsobu sálavého ohrevu je oveľa efektívnejšia než pri použití konvekcie (ako pri bimetalických a hliníkových výrobkoch.) Radiátory z liatiny zohrievajú nielen vzduch, ale aj objekt, ktorý je blízko.
 • Pri odvádzaní vody zo systému v lete nie sú liatinové batérie rezané - to je významný prínos.
 • Veľká oblasť prenosu tepla je ďalším plusom.
 • Tlakové kvapky, ktoré zhrešili ústredné kúrenie, liatina zvyčajne dobre. Až 9 až 12 atmosfér môže dosiahnuť pracovný tlak. Je to len to, že nie vždy odoláva vysokým nárazom vodné kladivá - to spôsobuje kríže krehkosť tohto kovu.
 • Náklady na tieto zariadenia sú zvyčajne nižšie ako bimetalové radiátory. Niekedy je to rozhodujúci faktor.

Tieto radiátory sú samozrejme ťažšie, čo spôsobuje určité nepríjemnosti pri inštalácii. No, áno, liatinové a priori nemôže byť ľahké. Táto hmotnosť sa však mení na veľkú hrúbku stien, čo dáva radiátorom potrebnú pevnosť. Ak raz nasadíte liatinové radiátory (a to bude vykonané špeciálne vyškolenými ľuďmi - inštalatérmi), môžete zabudnúť na ich výmenu už veľa rokov.

Vzhľad liatinových radiátorov už nie je taký biedny ako v sovietskych časoch. Existujú veľmi atraktívne vonkajšie odlievané odlievané batérie, ktoré sú vyrobené v štýle "retro", ktoré sú veľmi dobre v harmónii s nádhernými miestnosťami. Napríklad môžeme spomenúť produkty Roca a Konner.

Je pravda, že náklady na tieto zázračné batérie sú pomerne vysoké. Rozpočtami sú ukrajinské, ruské a bieloruské modely, z ktorých mnohé musia byť pred použitím. Ale tiež vyzerajú dosť dôstojne, ich dizajn zapadá do interiérov moderných apartmánov.

Na záver vyvodíme závery

Teraz je určite pre vás jednoduchšie rozhodnúť, ktorý radiátor si vyberiete pre byt - napokon zo štyroch zvažovaných možností zostávajú len dva. Ako sa ukázalo, ani oceľové ani hliníkové radiátory nebudú skúšať agresívnou domácou chladiacou kvapalinou, ani poklesom tlaku nedôjde. Existujú teda bimetalické a liatinové zariadenia. Čo presne kúpiť, pozrite sa na svoj rozpočet, ako aj na vlastnosti konkrétnych modelov. Tu však môžete uviesť niekoľko tipov.

 • V starých domoch (napríklad "Khrushchev") je celkom možné umiestniť výrobky z liatiny. Ak žijete vo výškovej budove, kde je tlak vykurovacieho systému vyšší, je lepšie brať bimetalové radiátory.
 • Ak sú predchodcovia vašich budúcich nových batérií vyrobené z liatiny, môžete vybrať jednu z dvoch možností. Bimetal a liatina budú robiť. Ak chcete vymeniť batérie vyrobené z iného kovu, zmeňte ich len na bimetalické.

Video: Výmena radiátorov v byte

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 37 = 38