Liliam Fashion Week in London
  • 20 March 2015

  • 09.00 - 16.00 (Monday Free)

  • 21 King Street, Melbourne Victoria 3000 Australia See in Map

  • Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Vestibulum id ligula porta felis euismod semper. Duis mollis, est non co.

  • Read More

Aké sú najlepšie septiky pre letné chaty – porovnanie možností liečebných systémov

May 20
No comments yet

Odklon odpadových vôd je jedným z problémov, s ktorými sa bude musieť každý majiteľ dediny vždy stretnúť. Septiky sú jedným z najpopulárnejších riešení tohto problému - ich dizajn je prispôsobený na čistenie a postupné odstraňovanie kvapalných odpadových vôd, pričom ponechávajú iba tuhé častice na čerpanie. Určte, aký druh septiku na dávanie je lepšie, môžete postupovať z rozmanitosti pôdy na mieste, frekvencie pobytu a finančných možností vlastníkov.

Ktorá septiková nádrž sa najlepšie používa

Materiál skladovacích nádrží

Konštrukcia každej septikovej nádrže zahŕňa použitie jednej alebo viacerých nádrží umiestnených v podzemí. Môžu byť vyrábané samostatne alebo zakúpené hotové, hlavnou požiadavkou je zachovanie dostatočnej úrovne tesnosti a povrch je odolný voči vplyvu agresívnych chemických prvkov.

Kapacita železobetónových krúžkov

Jedná sa o jeden z najodolnejších a odolný voči rôznym dopadom materiálov. Po inštalácii takejto nádrže sa nemôžete obávať, že v priebehu niekoľkých rokov bude stavba vyplácaná podzemnou vodou a zrútená. Pravda by sa malo mať na pamäti, že okrem nákupu a doručenia, s najväčšou pravdepodobnosťou, budete musieť zaplatiť za inštaláciu krúžkov v jame. Okrem samotných prstencov bude potrebné zakúpiť železobetónové krúžky pre dno nádrže a hornú časť, do ktorej je namontovaný ventilačný poklop.

Kapacita železobetónových krúžkov

Plastové skladovacie nádrže

Jeden z najspoľahlivejších materiálov z hľadiska tesnosti a odolnosti voči kyselinám, zásadám a iným agresívnym zložkám podzemnej a odpadovej vody. Zo všetkých materiálov vhodných na výrobu septických nádrží je najjednoduchší plast a umožňuje vám manuálne vykonať inštaláciu pomocou minimálneho počtu asistentov. S opatrnosťou by sa mal používať len v oblastiach s pohyblivými voľnými pôdami.

Plastové skladovacie nádrže

Monolitická železobetónová konštrukcia

Vyrába sa na princípe založenia: naleje sa priamo na miesto inštalácie pomocou vyberateľného debnenia, v ktorom je zmes cementu a piesku zmrazená. Pre väčšiu pevnosť je výstuž povinná a pre odolnosť voči podzemnej vode na vonkajších stenách po odstránení debnenia je aplikovaná vodotesná vrstva.

Monolitická železobetónová nádrž

Kovové kontajnery

V súčasnosti vyrábame kovové nádrže pre septiky. Sila týchto septických nádrží sa dá nazvať ich silou. Najvýraznejšou nevýhodou je korózia, ktorá v podmienkach agresívnych médií vedie k rýchlej likvidácii takýchto kontajnerov. Po prvé, kĺby sú vystavené zničeniu. Pred použitím sú všetky kovové nádrže ošetrené antikoróznymi činidlami, ale malo by byť zrejmé, že všetky tieto prostriedky chránia nádrž len na chvíľu, po ktorej začne aktívna korózia kovu.

Kovové kontajnery na septiky

Odrody septikov a ich štrukturálne rozdiely

Každá z odrôd septických nádrží predstavuje niekoľko stupňov čistenia odpadových vôd. V počiatočných prevedeniach použité iba mechanické čistenie, ktorého kvalita nie je vyššia ako 70%, a s prídavkom biologických filtrov čistota výstupnej vody až 98%, čo umožňuje jeho použitie pre technické účely.

Septik s filtráciou dobre

To je najjednoduchší spôsob, ako zaistiť čistenie odpadových vôd na princípe septiku, ale v porovnaní so štandardnou žumpa si vyžaduje určité finančné investície na nákup hotových skladovacích nádrží. Môžete si ich tiež staviť zo železobetónových krúžkov. V skutočnosti je celá konštrukcia sériou uzavretých kontajnerov pod zemou, ktoré sú prepojené prepadovými potrubiami. Posledná nádrž je filtračná studňa s piesčitým dnom, rozdrveným drveným kameňom.

Princíp fungovania takejto septikovej nádrže je dôsledne odfiltrovať ťažké prvky a tuky z odtokov. Najprv, všetok obsah odpadové vody vstupuje do prvej nádoby, ktorá usadiť na dne najväčších a ťažké frakcie, a vody s ľahších častíc počas plnenia prvej nádoby prúdi do druhej, kde sa proces opakuje. Výsledkom je, že najčerstvejší kvapalina vstúpi do poslednej studne a opustí sa do zeme cez vankúš trosiek a piesku.

Septik s filtráciou dobre

Septik s filtračným poľom

Pokročilý systém predchádzajúcej metódy. Použitie tejto technológie umožňuje zvýšiť efektívnosť zariadení na spracovanie, v dôsledku čoho voda, ktorá opúšťa zem, má menší vplyv na ekosystém a čistenie septikovej nádrže bude menej časté.

Štrukturálne celý systém pozostáva z troch hlavných prvkov:

1 jímka. Dve alebo tri nádrže, ktoré sú navzájom prepojené prepadovými potrubiami, musia byť vedľa seba pod úrovňou prívodného potrubia.

2 Distribúcia dobre. Vykonáva duálnu funkciu: zároveň je ďalšou nádobou na usadzovanie malých častíc a zbiera vodu na prenos do ďalšej etapy čistenia.

3 Filtračné pole. Skladá sa z vankúša z piesku a štrku (drvený kameň) s dierovanými rúrkami, ktoré sú priamo spojené s distribučnou studňou. Piesok s pieskovým štrkom pôsobí ako posledný stupeň čistenia - jeho hrúbka je najmenej 1 meter.

Septik s filtračným poľom

Princíp činnosti spočíva v postupnom odfiltrovaní ťažkých častíc. Počiatočné hrubé čistenie sa vykonáva v nádržiach na prečerpanie, kde sa nečistoty delia na častice ťažšie ako voda a tuky, ktoré plávajú zhora. V dôsledku toho preniká vyčistená voda do distribučnej studne, ktorá obsahuje ľahko nerozpustné suspenzie. Vstupujú do filtračného poľa a oneskorujú sa pieskovým a štrkovým vankúšom.

Celý systém môže byť ďalej vylepšený vytvorením ďalšej jamky za filtračným poľom, do ktorého sa zhromažďuje voda, ktorá nezanechala filtračnú vrstvu. Z vrtu sa čerpá do samostatne vybaveného drenážneho kanála

Septik s infiltrátorom

Podľa princípu činnosti a efektívnosti sa tento systém rovná filtračným poliach, ale výrazne víťazí z hľadiska obsadenej oblasti. Samotný infiltrát je dlhá plastová nádoba, tvarovaná ako invertovaný žľab s otvormi na bokoch vo forme žalúzií. Na jednej strane sa do čistiaceho zariadenia dodáva voda, na druhej strane je odvzdušňovaciu zásuvku. Zhora je zvyčajne usporiadaný poklop, cez ktorý je infiltrátor vyčistený z nahromadených nečistôt. Účinnosťou je, že jedna nádrž infiltrátora s kapacitou 400 až 500 litrov nahrádza okolo 40 m² filtračných polí.

Existujú dve najbežnejšie konštrukcie tejto septikovej nádrže: štandardné a so strednou studňou. Prvý z nich je úplne energeticky nezávislá pohyb vody samospádom usazováku sa skladá z nádoby, po ktorom namontovaný Infiltrátor, ktorý je inštalovaný na lôžku z piesku a štrku.

Septik s infiltrátorom

Druhý schéma vyzerá úplne rovnako, ale medzi kapacitami septikov a infiltrátorom je dodatočná studňa, vo vnútri ktorej je inštalované drenážne čerpadlo, riadené snímačom hladiny vody. Voda sa dodáva do studne cez potrubie s spätným ventilom. Vzhľadom na prítomnosť čerpadla je tento filtračný systém klasifikovaný ako prchavý.

Septik s infiltrátorom a dobre

Princíp štandardnej schémy. Kanalizácia z kanalizácie vstupuje do nádrží na primárne čistenie z častíc ťažších ako voda. Po naplnení poslednej nádrže sa do infiltrátora zavádza voda a potom sa dostane do pieskovitej podložky na záverečné čistenie.

Obvod s prostrednej jamky, v skutočnosti funguje presne rovnakým spôsobom, ale má vysokú odolnosť proti tzv volejbal výbojov, kedy z akéhokoľvek dôvodu, filtračná jednotka zároveň obnoví veľké množstvo vody a Infiltrátor nenastal čas, aby ho do filtračného piesku a štrku vankúš.

Septik s biofiltrom

Takéto filtračné zariadenie môže byť naozaj vykonané sami, ale z mnohých dôvodov je lepšie kupovať už pripravenú, v ktorej sú vypočítané všetky potrebné parametre a všetky komponenty a filtračné prvky sú v rovnakom puzdre.

Taký systém má tri hlavné oddelenia navzájom oddelené stenami perforovanými na určitých miestach kvôli pretečeniu kvapaliny:

1 Sektické primárne čistenie. Skladá sa z komory odhlučnenia.

2 Anaeróbny typ bioreaktora. V závislosti od modelu je to obyčajná nádoba - dutá alebo s pásmi zo syntetických tkanín umiestnených na stenách, ktoré nie sú vystavené hnilobe. To vytvára podmienky pre baktérie anaeróbneho typu.

3 Zásobník na čistenú vodu. V niektorých prípadoch je tu namontovaný ďalší mechanický filter.

Septik s biofiltrom

Princíp činnosti je založený na postupnom toku odpadových vôd z komory do komory gravitáciou. V prvej komore, ktorá sa skladá z dvoch častí, v kanalizačných kanalizácie oddelených ťažšie ako voda, častice, ktoré sa usadzujú na dno komory a filmom z tekutých tukov, ktoré sa tvoria na povrchu. Sekundárne (hrubý) čistenie septiku sa oddelí od vo vode nerozpustných častíc v ňom, ktorý je použitý textilný filter alebo podobne.

Vo vnútri druhej nádrže sa nachádzajú anaeróbne baktérie, ktoré žijú v prostredí bez kyslíka av procese ich životne dôležitého účinku rozkladajú zostávajúce organické zlúčeniny vo vode.

Tretia nádoba slúži na zhromažďovanie čistenej vody a následné uvoľnenie na zem alebo použitie na technické účely. Pri použití dodatočného mechanického čistenia sa voda prepravuje cez vrstvu expandovanej hliny alebo pieskovca.

Stanica hlbokej biologickej úpravy

V skutočnosti tento systém úplne zopakuje celú cestu, ktorá prechádza kanalizáciou pri vstupe do prostredia. V dôsledku práce stanice sa všetky kanalizácie rozkladajú na technickú vodu so stupňom čistenia približne 98% a kalom, ktorý sa môže použiť ako hnojivo alebo spracovať na výrobu biopalív. Rozdiel oproti prirodzenému čisteniu spočíva v tom, že celý proces je úplne kontrolovaný - to isté bahno sa neberie na brehoch vodných útvarov, ale používa sa na jeho zamýšľaný účel.

Štruktúra stanice s hlbokým podávaním bielizne sa nelíši v podstate zložitým zariadením a ak je to žiaduce, môže byť vykonané nezávisle, aj keď vo veľkostiach domáce zariadenie pravdepodobne stratí vyrobené v priemyselných podmienkach.

Skladá sa z niekoľkých oddelení:

1 Prijímacia komora. Odtiaľ pochádza kanalizácia.

2 Sekundárna čistiaca komora.

3 aerotank. Kapacita, v ktorej je organizovaná konštantná vstrekovanie vzduchu.

4 bioreaktor. Dutý kontajner, naplnený špeciálnym plavákom, do ktorého sú obsadené aeróbne baktérie.

5 Konečná usadzovacia nádrž.

Hlbinná bioplachová stanica

Ide o najjednoduchšiu schému - v niektorých prípadoch sa používajú systémy s dvomi aerotankami a veľkým počtom sedimentačných nádrží.

Princíp hlbokej čistiacej stanice je jasný, ak zvážime prevádzku každej kamery zvlášť.

Kanalizácia z kanalizácie vstupuje do komory prvého usadzovača. Tu sa oddeľuje väčšina sedimentov, ktoré prechádzajú primárnym rozkladom kvôli pôsobeniu anaeróbnych baktérií žijúcich na dne. Časť hmoty zostane v komore vo forme bahna a druhá sa nakoniec dostane do ďalšieho oddelenia.

V sekundárnej komore môže byť čiastočne dodávaný kyslík, preto aerosól a anaeróbne baktérie súčasne pôsobia na odpadové vody v ňom.

Po naplnení sekundárnej usadzovacej nádrže spadajú odpadové vody do prevzdušňovacej nádrže - tam sú aktívne nasýtené vzduchom, ktorý je do komory vstrekovaný kompresorom. V dôsledku toho sa z kvapaliny prachových častíc plávajúcich v ňom a vzduchových bubliniek vytvára zmes. V ďalšom oddelení je najvhodnejšie dodávať s leteckou prepravou - začína sa plná nádrž.

V ďalšej komore plávajú plávajúce plachty na čiastočne bielených odtokoch, na ktorých žijú aeróbne mikroorganizmy. Tiež spracovávajú veľké množstvo organických látok a konečne ich rozkladajú na vhodné hnojivo a čistú priemyselnú vodu.

Posledné oddelenie slúži na uskladnenie vyčistenej vody a súčasne pracuje ako na konečný usadzovač.

Výber septickej nádrže v závislosti od prevádzkových podmienok a typu pôdy

Inštalácia septikovej nádrže nie je najlacnejšou radosťou, a preto pred rozhodnutím o výbere určitého dizajnu je potrebné brať do úvahy ich prevádzkové charakteristiky, sezónny dopyt a vlastnosti pôdy, v ktorej budú inštalované.

Aké sú najlepšie septiky pre rekreačné chaty?

Ak finančná otázka nie je hlavná, potom pre dom s trvalým pobytom bude najlepšou možnosťou hlboká biologická stanica. Napriek vysokej počiatočnej cene má krátke obdobie návratnosti - je to lepšie ako septik pre dachu bez čerpania odpadu. Samozrejme, odpad bude pri použití akéhokoľvek čistiaceho systému, avšak v tomto prípade sa môže odstrániť samostatne a použiť ako hnojivo.

Hlavnou výhodou tohto systému je možnosť použitia v akýchkoľvek podmienkach, pretože výsledkom práce je čistá voda a šetrný k životnému prostrediu kal. Nevýhody sú možnosť smrti baktérií, ak nepoužívate kanalizáciu asi dva týždne a neznášanlivosť chlóru a podobných aktívnych chemických zlúčenín na mikroorganizmy.

Všetky ostatné čistiace systémy budú nákladnejšie na prevádzku, čo časom prekoná pôvodnú cenu alebo poškodí životné prostredie, pretože nedokáže zabezpečiť dostatočnú úroveň čistenia.

Aké je najlepšie septik pre letné sídlo s dočasným pobytom?

V tomto prípade všetko závisí od času, počas ktorého sa kanalizačný systém aktívne nepoužíva. Ak majitelia prichádzajú na celé leto, potom môžete zvážiť možnosť s biologickým čistiacim systémom alebo biofiltrom, ale predtým, ako budete musieť stráviť asi 15 cu kúpiť novú dávku baktérií.

V ostatných prípadoch môžete použiť zostávajúce typy septikov, viac zamerať sa na charakter pôdy, v ktorej budú inštalované. Malo by sa tiež pamätať na to, že výstavba septikovej nádrže s infiltrátorom a medzipriestorom umožňuje jej odolávať veľkým výplachom odpadových vôd.

Ktoré septiky by sa mali používať na piesočnatých pozemkoch

Najvýhodnejšou možnosťou je použitie septiku s filtračnou studňou. Jeho výhody zahŕňajú jednoduchosť dizajnu, úplnú energetickú nezávislosť a pomalé plnenie kapacít. Ak existuje priestor na inštaláciu, môžete použiť septik s filtračným poľom alebo infiltrátorom. Všetky uvedené septiky sú určené na odstraňovanie upravenej vody priamo do zeme a ak je piesčité, potom je to najlepšia voľba pre ich prevádzku.

Ktoré septiky sú vhodné na použitie na hlinených pôdach

Okrem univerzálnych systémov biologickej úpravy na pôde so slabou absorpciou vody bude optimálnym riešením použitie septikovej nádrže s infiltrátorom a medzipriestorom. Táto voľba je spôsobená schopnosťou septikovej nádrže zabrániť spätnému toku vody, ak nemal čas nasiaknuť do zeme. Pri inštalácii takého systému musíte pamätať na jeho energetickú závislosť - čerpadlo potrebuje elektrickú energiu.

V prípade mimoriadnej udalosti sa môže na ílové pôdy použiť septik s filtračnou studňou, ale bude treba ju čistiť častejšie ako predpokladaný čas. Použitie septikovej nádrže s filtračným poľom sa neodporúča, pretože existuje možnosť spätného odtoku v nádržiach nádrže.

Ktoré septiky by sa mali používať pri vysokých hladinách podzemných vôd

Vysoká úroveň podzemnej vody často vedie k rovnakým problémom ako pôdy s nízkou nasiakavosťou kvapalín - pri plnení filtračných prvkov sa voda z nich vráti do septikov. To znemožňuje použitie štruktúr, v ktorých preteká kanalizácia z úseku na sekciu gravitáciou.

Najvhodnejšie možnosti v tomto prípade sú len dva:

  • septiková nádrž s infiltrátorom so strednou studňou, v ktorej je spätný ventil a elektrické čerpadlo dodáva vodu do infiltrátora;
  • akékoľvek systémy biologického čistenia - všetky fungujú z elektrickej energie a ich kapacity sú zapečatené a nedovoľujú vniknutiu podzemnej vody do systému.

Porovnanie septických nádrží podľa hlavných parametrov

Aby sme lepšie pochopili, ktoré septiky pre dacha sú lepšie, v každom konkrétnom prípade ich porovnávame medzi sebou podľa ich hlavných charakteristík.

1 2 3 4 5
Septik s filtráciou dobre Septik s filtračným poľom Septik s infiltrátorom Septik s biofiltrom Stanica hlbokej biologickej úpravy
Náklady na septik nízky centrálnej centrálnej centrálnej vysoký
Náklady na usporiadanie nízky vysoký vysoký centrálnej centrálnej
Zložitosť inštalácie Priemerná intenzita práce Vysoká intenzita práce Vysoká intenzita práce Priemerná intenzita práce Priemerná intenzita práce
Frekvencia služby Čistenie kanalizácie každých 6 mesiacov, ktoré nahrádzajú zásypy každých 5 až 7 rokov Výmena vankúša každých 10 rokov Výmena vankúša každých 10 rokov Odoberá sa pol roka, je potrebné pridať biológov Odoberá sa pol roka, všetky operácie je možné vykonať manuálne
Stupeň čistenia odpadových vôd nízky nízky nízky centrálnej vysoký
Energetická závislosť systému nonvolatile nonvolatile Môže byť volatilný nonvolatile prchavý

Náklady na septik a jeho usporiadanie

Existuje jednoduché pravidlo - jednoduchšie, lacnejšie. Najmenšie množstvo peňazí bude musieť byť použité na normálnu septiku s filtračnou studňou a usporiadanie systému s filtračným poľom alebo infiltrátorom bude stáť viac. Najvyššia cena pre systémy biologickej úpravy, najmä ak si kúpite priemyselné zariadenie, ale s riadnym použitím, náklady sa rýchlo vyplatia.

Zložitosť inštalácie

Tu sú nepochybne vedúce nákupné systémy biologického čistenia, ktoré často vykonávajú výrobcovia v jednom tele alebo niekoľko rovnakých veľkostí a sériovo prepojených. Pre nich stačí kopať jednu jamku a nainštalovať celý systém do nej.

Je ťažšie inštalovať septik s filtračnou studňou, pre ktorú je potrebné vykopať niekoľko otvorov a na dne druhej a položiť vankúš piesku a štrku.

Najpracovnejšie v inštalácii možno považovať za septiky s filtračným poľom alebo infiltrátorom. Pre každú z nich je potrebné vyčistiť pôdu z dostatočne veľkej plochy, položiť piesok a štrk (drvený kameň) do výslednej jamy, nainštalovať filtračné prvky a naplniť všetko zeminou.

Inštalácia infiltrátora
Inštalácia infiltrátora.

Inštalácia filtračného poľa
Inštalácia filtračného poľa.

Frekvencia služby

Každá septiková nádrž by sa mala čistiť oveľa menej často ako žumpa - čím je dizajn dokonalejší, tým menej dôvodov na zavolanie sacieho vozidla:

Septik s filtráciou dobre. Prepadové nádrže septických nádrží sa čistia asi raz za šesť mesiacov a sutiny a piesky na dne vrtu sa musia vymeniť každých 5-7 rokov.

Septik s filtračným poľom alebo infiltrátorom. Pretože vyčistená voda je odoberaná na veľkej ploche, stačí nahradiť vankúš raz za 10 rokov. Čas usadzovania bahna je úplne závislý od ich veľkosti a intenzity využitia odpadových vôd.

Biologické alebo hlboké čistiace stanice. Akumulovaný nános je dostatočný na extrakciu raz za pol roka a všetky operácie sa dajú vykonať manuálne.

Stupeň čistenia odpadových vôd

Na úrovni čistenia sú všetky septiky rozdelené na zariadenia na mechanické pôsobenie na odpadové vody a kombinované - mechanicko-biologické. V prvom prípade bude úroveň čistenia asi 70% - táto voda sa nemôže použiť ani na zavlažovanie, a nad filtračným poľom alebo infiltrátorom je povolené pestovať len trávnik. V druhom prípade čistota odpadových vôd dosahuje 95-98% - to sú bežné parametre pre technickú vodu, ktorá sa môže použiť na zavlažovanie alebo iné technické potreby.

Energetická nezávislosť systému

Z uvedených systémov sú len dve prchavé: septik s infiltrátorom so strednou studňou a hlbokou stanicou biologického čistenia. V prvom prípade sa používa elektrické drenážne čerpadlo a v druhom prípade sa používajú kompresory plus vzduchové čerpadlá. V závislosti od výkonu celého zariadenia môže byť spotreba energie od 1,5 do 30 kW za deň.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7 + 2 =