Liliam Fashion Week in London
 • 20 March 2015

 • 09.00 - 16.00 (Monday Free)

 • 21 King Street, Melbourne Victoria 3000 Australia See in Map

 • Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Vestibulum id ligula porta felis euismod semper. Duis mollis, est non co.

 • Read More

Jaké topné radiátory mají lepší výběr pro byt s ústředním vytápěním

May 20
No comments yet

Při opravách v bytě často uvažujeme o výměně starých baterií, které sloužily jejich času. Je na čase namísto nich postavit moderní a efektivní zařízení, která se objevila na trhu. Ale tady vzniká otázka - jaké radiátory jsou lepší pro byt? Koneckonců, někdo chválí hliníkové baterie, někdo - ocel. Někteří sousedé nejsou spokojeni s novodobými bimetalovými radiátory, zatímco jiní si koupili novou litinu a jsou také spokojeni. A porovnejme tyto nejoblíbenější topná zařízení s přihlédnutím k některým nuancům centralizovaného vytápění.

Jaké topné radiátory si můžete vybrat pro apartmán

Jaké jsou hrozby centralizovaného vytápění

Na jedné straně je dodávka tepla zvnějšku výhodnější než autonomní vytápění - neobtěžujte při instalaci kotle a jeho nastavení. Přijde na podzim a horká voda se rozběhne nad vaší baterií a otepluje byt.

Ale ne vše je v systému ústředního vytápění tak hladké:

 • Ve vodě, která prošla dlouhou cestou, obsahuje mnoho chemicky aktivních nečistot, které mohou způsobit koroze potrubí a radiátorů.
 • A malé částice kalu, které nevyhnutelně spadají do chladicí kapaliny, po několika letech jejich otření do otvoru poškodí baterie zevnitř.
 • A teplota vody není vždy stabilní - baterie mají pokojovou teplotu a pak je nemožné je dotýkat.
 • A nejdůležitějším nebezpečím je náhlý obrovský skok v tlaku v topném systému, tzv. Hydroskok. Stává se to například kvůli tomu, že zámečník prudce zavřel jeřáb čerpací stanice.

Dříve byly použity ventily s plynulým chodem a s příchodem kulových kohoutků bylo možné okamžitě zakrýt vodu. Tam je vodní kladivo a když přebytečný vzduch vstupuje do potrubí. Druhý skok v tlaku potíží může udělat hodně. Slabé baterie netrpí obrovským tlakem a prasknou, stříkají s vroucí vodou, zničí nábytek a poškozují sousedy zespodu.

Na jaké parametry zvolit radiátory pro byt

Nyní s vědomím slabých míst ústředního vytápění si již můžete představit, jaké požadavky by měly být splněny dobrými bateriemi. Seznamujeme je.

1. U radiátorů musí tlak deklarovaný výrobcem překročit tlak (oba pracující a jeho překročení o jeden a půlkrát - zkouška) v topném systému. Například dáváme čísla. V pětipodlažních domech starého plánování tento parametr není větší než 5 - 8 atmosfér. Vícepodlažní budovy moderního typu se ohřívají pod tlakem až do 12 až 15 atmosfér.

2. Samostatně si uvědomujeme schopnost odolat hydrostatickému útoku. Protože bydlení v bytě, od nárůstu tlaku v topení, je obtížné zachránit, je lepší předejít potížím předem. Mimochodem - pokud často slyšíte buzzy a kliknutí na baterie, obraťte se na nástroj. Tlak, zdá se, se v systému vyskytuje.

3. Kvalita vody v systému vytápění pro domácnost není důležitá, proto by baterie měly s poctou odolávat "chemickému útoku", nepoškodit se. Je třeba použít radiátory se speciálním povrchem zevnitř nebo chemicky neutrálním materiálem pro stěny. A jejich tloušťka musí být taková, aby částice písku a malé kameny nebyly otřásány a působily jako šmouh.

4. Při rozhodování, které radiátory jsou nejlepší pro byt, nezapomeňte na jejich hlavní funkci - zahřátí. To znamená, že je vhodnější vybrat spotřebiče, které mají více tepelného výkonu.

5. Nebudeme ignorovat návrh radiátorů - jen velmi málo lidí bude uspořádáno ošklivými litinovými příšery špatného tvaru, které v sovětských dobách stály všude. Chci, aby baterie harmonicky doplňovaly výzdobu pokojů - dnes je to docela reálné.

6. Posledním parametrem je doba trvání služby. Už existují zbytečné připomínky. Čím méně se budete muset vypořádat s instalací těchto objemných a poměrně drahých zařízení, tím výnosnější jsou majitelé.

Zkontrolujte, které radiátory jsou vhodné pro obytné vytápění

Baterie z oceli - Pali, napadené vysokým tlakem

Ocelové radiátory se vyznačují nízkou hmotností a tloušťkou. Dobrý tepelný výkon a malé množství vody je činí ekonomickými a efektivními. A jsou levné. Ale pod tlakem, "čerpali" - jen 6-8 atm. Nehodí se na byty a bod.

Panelový chladič
Panelový ocelový chladič.

Tubulární radiátor
Trubkové ocelové radiátory, mají širokou škálu a liší se jak v designu, tak v barvě.

Hliníkové radiátory - spotřebované koroze, praskaly z vodních kladiv

Podívejte se na tyto radiátory a 190 wattů tepelné energie potěší spotřebitele. Počkat, ale obyvatelé bytů - je příliš brzy se radovat. Horká voda s chemickými nečistotami a vysokou kyselostí rychle "kousne" baterie zevnitř. Hliník je příliš aktivní. Ano a s velkým tlakem se nemůže vyrovnat. Průměrný provozní tlak je až 16 atmosfér. Hydraulický šok může zničit dokonce i zcela nový chladič vyrobený z hliníku.

Hliníkové radiátory
Hliníkové radiátory mají velmi atraktivní vzhled a mohou vyzařovat teplo prostě zahříváním vzduchu a konvekcí, avšak naprosto nevhodné pro byt.

Bimetalové baterie jsou dobré pro všechny, pouze pro silnice

Jedná se o jeden z nejnovějších vývoje v oblasti topných zařízení. Takové radiátory se nazývají bimetalické - koneckonců mají dva kovy. To může být zejména hliník a ocel, nebo hliník a měď.

Struktura bimetalického radiátoru
Hliníková slitina vyrobila žebrované tělo a uvnitř je jádro z oceli nebo mědi.

Výrobci zaručují, že tyto baterie budou trvat nejméně čtyřicet let. V apartmánu jsou vhodné pro všechny ukazatele, jak vidíte.

 • Mohou odolávat teplotám až do 130 stupňů.
 • Jejich pracovní tlak je stanoven až do 30-50 atmosfér, v závislosti na výrobci a modelu. S nimi se můžete přestat bát vody klepání.
 • Antikorozní vnější a vnitřní nátěr činí baterie odolné a odolné proti prasknutí.
 • Nízká hmotnost usnadňuje instalaci, přepravu a přepravu takových baterií.

Bimetalový chladič
Jejich vzhled příjemně pohladí oči - krásné bílé nebo barevné panely jsou mnohem estetičtější než obvyklá forma "lihového" akordeonu.

Bohužel, ne každý může koupit tak drahé zařízení. A pokud vám bude nabídnuto něco podobného za demokratickou cenu - nevěřte tomu. Padělání padne. Pokud kupujete, pak výrobky osvědčených značek - ruské společnosti Rifar, italské - Sira nebo Global. Existují čínští výrobci. Oni, stejně jako ruští, mají o něco nižší cenu než radiátory z Evropy.

Stará dobrá litina - najde druhý život

Po padesát let, ne méně, měří se taková baterie. Marně, někteří výrobci novinek tvrdí, že je nejvyšší čas zapomenout na tento "odpad". Dlouho jsme si mysleli, jaké vytápěcí radiátory si zvolí byt, mnoho z nich se zastaví přesně na litinových bateriích. Nejsou "vyvedeny" do styku se špinavou domácí vodou v topném systému. Tento kov je chemicky pasivní a nebojí se ani vysoké kyselosti ani přítomnosti chemických přísad v chladicí kapalině. Silná stěna nepoškozuje žádné abrazivní materiály. Takže litina pro byt (zvláště ve starém domě) je velmi dobrá.

 • Radiátory z litiny se liší tím, že udržují teplo po velmi dlouhou dobu - zbytkový počet zachování je 30 procent. A u všech ostatních typů baterií je tato hodnota polovina
 • Rekuperace tepla způsobem sálavého vytápění je mnohem efektivnější než použití konvekce (jako u bimetalických a hliníkových výrobků.) Litinové radiátory ohřívají nejen vzduch, ale i objekty, které jsou v blízkosti.
 • Při odvádění vody ze soustavy v létě, litinové baterie nejsou rezné - to je významný plus.
 • Velká plocha pro přenos tepla je dalším plusem.
 • Tlakové ztráty, které zhřešily ústřední vytápění, litina obvykle dobře. Až 9 až 12 atmosfér může dosáhnout provozního tlaku. Je to prostě to, že to není vždy odolné vysokým nárazovým vodním kladivům - to zničí křehkost tohoto kovu.
 • Náklady na tato zařízení jsou obvykle nižší než bimetalové radiátory. Někdy je to rozhodující faktor.

Tyto radiátory jsou samozřejmě těžší, což při jejich instalaci způsobuje určité nepříjemnosti. No, ano, litina a priori nemůže být snadná. Tato hmotnost se však mění na velkou tloušťku stěn, což dává radiátorům potřebnou pevnost. Jakmile budou litinové radiátory (a to budou prováděny speciálně vyškolenými lidmi - instalatéři), můžete zapomenout na jejich výměnu po mnoho let.

Vzhled litinových radiátorů už není tak špatný jako v sovětských dobách. K dispozici jsou velmi atraktivní vnější tvarované odlitkové baterie, provedené ve stylu "retro", které jsou velmi dobře v harmonii s nádhernými místnostmi. Můžeme například uvést produkty společnosti Roca a Konner.

Je pravda, že náklady na takové zázračné baterie jsou poměrně vysoké. Více rozpočtů jsou ukrajinské, ruské a běloruské modely, z nichž mnohé musí být před použitím. Ale také vypadají docela důstojně, jejich design se hodí do interiérů moderních bytů.

Na závěr vyvozujeme závěry

Nyní je pro vás jistě mnohem jednodušší rozhodnout, který radiátor zvolit pro byt - koneckonců ze čtyř zvažovaných možností zůstávají jen dva. Jak se ukázalo, ani oceli, ani hliníkové radiátory, které by byly zkoušeny agresivním domácím chladicím prostředkem ani tlakovými kapkami, nemohly vydržet. Existují tedy bimetalové a litinové přístroje. Co přesně koupíte, podívejte se na váš rozpočet, stejně jako na charakteristikách konkrétních modelů. Zde však můžete dát pár tipů.

 • Ve starých domech (například "Khrushchev") je docela možné položit výrobky z litiny. Pokud žijete ve výškové budově, kde je tlak topného systému vyšší, je lepší, aby se bimetalové radiátory.
 • Pokud jsou předchůdci vašich budoucích nových baterií vyrobeni z litiny, můžete si vybrat jednu z těchto dvou možností. Bimetal i litina udělají. Pokud hodláte vyměnit baterie vyrobené z jiného kovu, změňte je pouze na bimetalické.

Video: Výměna radiátorů v bytě

Your email address will not be published. Required fields are marked *

31 − 23 =