Liliam Fashion Week in London
 • 20 March 2015

 • 09.00 - 16.00 (Monday Free)

 • 21 King Street, Melbourne Victoria 3000 Australia See in Map

 • Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Vestibulum id ligula porta felis euismod semper. Duis mollis, est non co.

 • Read More

Jaký materiál si vyberete pro stavbu dřevěného domu

May 20
No comments yet

Domy, postavené ze dřeva, s výskytem nových stavebních materiálů stále neztrácejí svou důležitost. Pohodlné pro život, přivedou nás blíže k přírodě. Podobně jako u sebe, dřevěné domy se vyznačují technologií a výrobními detaily. Mnoho pánů dnes věří, že dřevěné trámy jsou nejlepší řešení pro dům. A vybírají ji. Jiní ve starém způsobu dali záznamy. V následujícím bude podrobně zváženo všechny použité materiály. To pomůže určit výběr.

Které dřevo si vyberete pro stavbu dřevěného domu

Typy materiálů pro stavbu dřevěného domu

Záznamy břízy

Chcete-li to získat, stačí odstranit kůru z kmene stromu. Můžete to udělat klasickým způsobem - pomocí sekery. Nebo použijte speciální stroj, který je mnohem rychlejší. V tomto případě zůstává čerstvá vrchní vrstva dřeva, která ještě nebyla vytvrzena a je impregnována pryskyřicí. Dobře odolává vlhkosti.

Délka stavebního materiálu mohou být různé, dokonce více než šest metrů. Tloušťka dřeva je také odlišné, jsou vzorky o průměru až čtyřicet pět centimetrů. Struktura, postavený z kulatiny kůly z oloupané a zavolal hovorově divoké rám, vypadá úžasně a malebné, připomínající chata z pohádky. V současné době se používá jen velmi zřídka.

Zakořeněný protokol
Mletý deník.

Zrušené kulatiny

Ukazuje se, že když je kmen stromu odstraněn nejen kůra, ale také část horní vrstvy asi dva centimetry tlusté. Udělej to s frézou. V důsledku toho se získají válce o stejném průměru (od 15 do 30 centimetrů). Délka zaobleného dřeva nepřesahuje šest metrů. Všechny prvky jsou zpracovány podle jejich umístění v budoucí struktuře.

Předem stanovená délka unifikovaných kulatiny a jejich zpracování (to může nastat jak při výrobě, a soukromě) dává přísné proporce a určité množství identických ráfků, že dotek a jasně rozlišit. Nicméně, tyto domy vypadají s log stěny vyvýšených zcela klasicky.

Kulaté kulatiny
Kulaté kulatiny.

Drážka kulatých dříví
Kulatý dřík s montážní drážkou.

Celý paprsek

Materiál je novější než protokol. K dosažení tohoto cíle se stromové kmeny zpracovávají ve všech výrobních podmínkách ze všech stran. Udejte jejich průřez tvaru čtverce, obdélníku nebo půlkruhu (méně běžně používaný je tzv. "D-bar"). Povrch výsledných produktů může být zpracován na hladkost a může být ponechán neošetřený.

Pro konstrukci použijte tyč o tloušťce od 9 do 25 centimetrů. Který prvek bude záviset na jeho účelu. Pro nosné konstrukce je zapotřebí větší tloušťka, u vnitřních stěn - menší. Je snadnější stavět z tohoto materiálu než z dříví, protože hladké obličeje se těsně vzájemně drží.

Celý paprsek

Profilovaný paprsek

Dokonale vhodnější materiál pro stavbu. To také má čtyři plochy, z nichž dva (horní a spodní) jsou opatřeny blokovacími prvky. Jedná se o zářezy a výstupky po celé délce nosníku. S jejich pomocí jsou díly pevně spojeny (kloubní drážka - páteř) bez mezery. Bez nutnosti dalších spojovacích prostředků.

Jednodílný profilovaný pruhJednodílný profilovaný pruh.

Lepený paprsek

Nejmodernější materiál, který je zvláště silný. Podle tohoto parametru je i přes svůj dřevěný původ dokonce srovnatelný s ocelovými nosníky.

Pro výrobu laminátového dýhového dřeva se používají dobře vysoušené desky o délce 12 metrů, tzv. Lamely. Často se vyrábějí kompozitní, sestavované tupým lepením několika prvků. Jejich tloušťka je od 7,5 do 35 centimetrů. Počet lamel v liště může být od dvou do osmi. Nejčastěji jsou tři, čtyři nebo pět.

Pro vytvoření nosníku jsou lamely ošetřeny lepidlem a položeny pod lisem. Výrobky čtvercového, obdélníkového, půlkruhového nebo kulatého průřezu jsou vydávány. Lepený nosník je pouze profilovaný. Jeho povrch je dobře zpracován.

Stěny vyrobené z tohoto materiálu jsou silné, hladké a hladké. Díky své dlouhé délce a zvláštní síle prvků je možné realizovat původní návrhy. Například, stavět dům s obrovskými okny nebo zasklené stěny, velké rozpětí, konzoly. V takových případech není řeč o tom, který bar je nejlepší pro stavbu domu. Samozřejmě zvolte lepené.

Lepené profilované nosníky
Lepená ne profilovaná lišta.

Lepený profilovaný nosník
Lepená profilovaná tyč.

Srovnání dřevin, jejich vlastnosti, výhody a nevýhody

Nejčastěji v dřevěných budovách jsou vybírány jehličnaté stromy. Oni jedí méně chyb a poškozují plísně, mají víc vláknitou strukturu a méně vysokou hustotu. Nejvíce běžící materiály jsou smrk a borovice. Ale budeme zvažovat jiné plemena. Mimochodem, často je doporučeno používat několik druhů dřeva během výstavby. Například pro spodní část - jednu (odolnější vůči vlhkosti) a pro horní část - druhou.

Obecné požadavky, které je nutné dodržovat při výběru dřeva:

1. Ložiskové prvky jsou vyrobeny z nejkvalitnějšího a trvanlivého materiálu. Jedná se o selektivní dřevo, stejně jako první a druhou třídu. Ve smlouvě o dodávce dřeva musí být určitě graf, kde je známka označena.

2. Vlhkost je dalším významným ukazatelem. Při použití nevyužitého stromu se může stavěný dům v budoucnu deformovat a dokonce i se zhroutit. Strom, který byl právě nakrájen, má obsah vlhkosti 80 až 100 procent. U různých budov existuje jiný limit vlhkosti:

 • Pro divoké dřevo v procesu výstavby se pohybuje od 30 do 40 procent. O rok později (dva) je toto číslo mnohem méně - od 20 do 25 procent.
 • Zaoblené dřevo a dřevo by měly mít obsah vlhkosti nejvýše 21 procent. Materiál by měl ležet nejméně jeden rok v přírodních podmínkách (na ulici pod baldachýnem).
 • Nejmenší vlhkost lepeného dřeva je od 12 do 15 procent. To je způsobeno použitím předem vysušených lamel.

Borové dřevo

Barva materiálu je žluto-červená. Textura je pruhovaná. Nejprve strom je světlejší a čas ztmavne. Tmavý s ním a známky uzlů, které se vymykají obecnému zázemí. Výsledkem je, že nenosený borový výrobek vypadá docela jasně. Léčení a příjemná vůně borových jehlic v borovém domě trvá dlouhou dobu.

Hustota tohoto měkkého materiálu činí 520 kilogramů na metr krychlový. Dřevo je velmi snadné zpracovat. Ale ona se bojí vody, takže musíte vždy poskytnout ochrannou vrstvu. Z borovice můžete provádět jakékoliv návrhy.

Borové dřevo

Smrkové dřevo

Zde je textura zcela homogenní, značky z uzlů jsou prakticky neviditelné. Světlý, téměř bílý odstín stromu se časem nezmění, na rozdíl od borovice, jeho barvy. Hustota materiálu činí 450 kilogramů na metr krychlový. Co dělá to pětinu "teplejší" než borovice. Zpracování smrku je poněkud komplikovanější.

Tento materiál je docela odolný vůči vodě, dává mírné smrštění, nepraskne a neztrácí tvar. Doporučuje se používat ho pro "divoké dřevo" (i ve vlhkém prostředí) a také se hodí pro výrobu lepených trámů. Švy mezi smrkovými korunami nejsou prakticky viditelné.

Smrekové dřevo

Cedrové dřevo

Barva odstínu je růžová, hustota je nízká (420 kilogramů na kubický metr). Stěny cedrového domu jsou některé z nejteplejších. Kromě toho je materiál dokonale zpracován, není náchylný k hnilobě a napadení škůdci. To je způsobeno velkým množstvím esenciálních olejů, které jsou také užitečné pro vytvoření příznivého vnitřního mikroklimatu.

Z cedru můžete postavit jakýkoli dům. Ale jeho dřevo je poměrně drahé, takže je nejčastěji vyrobeno různými zařízeními. Pokud jde o domy, používá se k stavbě divočáků.

Cedrové dřevo

Larch

Struktura materiálu je proužkovaná, barva je hnědo-červená. Vzhledem k obsahu silných antiseptik je dřevo perfektně zachováno (ale je naprosto nezbytné odstranit dřevěné dřevo). Má vysokou hustotu (680 kilogramů na metr krychlový), těžké, obtížně ovladatelné, třetí horší udržuje teplo než borovice.

Díky vysoké odolnosti vůči vlhkosti a tvrdosti se tento materiál často používá pro ty části domu, které jsou vystaveny působení vody. Zejména dolní část stěny. Také domy jsou postaveny z modřínu ve vlhkém klimatu.

Larch

Jádrové dřevo

Světlý odstín materiálu má mírně výrazné pruhy. Jedu vůbec vůbec necítí pryskyřici, aniž by byla defenzivní léčba špatná. Její hustota je nízká (od 375 do 425 kilogramů na metr krychlový), téměř nedošlo ke smršťování. Zpracování tohoto stromu je velmi snadné. Používá se pro šindele a krokve, stejně jako stavba zaoblených domů v suchém klimatu.

Jádrové dřevo

Vlastnosti technologií budování dřevěného domu z různých materiálů

Dále porovnáváme rozdíl mezi výstavbou divokého a zaobleného dřeva, stejně jako dům z dřeva. To pomůže rychleji zjistit, co je lepší - dům z řeziva nebo dříví. Nejprve se však dotkneme několika důležitých věcí.

K poznámce:

 • Silné dřevo je těžké vysušit. Kvůli tomu může dojít k prasknutí jejich povrchu (mimo okraj bude suchý, ale uvnitř zůstane vlhký). Aby se tomu zabránilo, řezá se po celé délce výrobků. A je lepší nechat materiál tlustší než 25 centimetrů.
 • Dobré vyrovnání rohů je klíčem k udržování tepla. Dům, postavený jako divoký dům, vnímá kanadskou nebo norskou křižovatku "v misce". Současně se štěrbiny během smrštění netvoří štěrbiny. Ale ruský "pohár" je nezměřitelná mezera, která musí být utěsněna pomocí konopí nebo lýtkové juty.
 • Při výběru laminovaná deska by měla vědět, že lepení to může být horizontální (s lamelami a stehy pohybuje horizontálně) nebo vertikální (s vertikálními švy a lopatkami). V prvním případě, že materiál je dobře prodyšný a je vhodný pro konstrukci stěn. Vertikální verze je odolnost proti vlhkosti, a to je více odolné proti ohybu. Z tohoto řádku je dobré dělat vazníky a nosníky.

A teď - přímo o technologii. Každý z nich předpokládá sestavu "suchého" typu velkých dílů. Trvá několik měsíců a může se provádět jak v teplé, tak ve studené sezóně. Rozdíly v technologii diktují materiál výroby.

Divoké kulatiny

Záznamy pro něj mají sílu 30 až 45 centimetrů. Mohou být na konci trochu tenčí než uprostřed a mírné zakřivení je povoleno. Kostry a stěny uvnitř domu vyžadují tenčí materiál (15 až 20 centimetrů). Práce jsou ruční, takže tato metoda trvá nejvíce času. Stavitelé, kteří provádějí tento náročný úkol, musí mít zkušenosti, což zaručuje práci.

Strom je používán spíše mokrý, často k dosažení dobrého výsledku, spodní část (první koruny po založení) se provádí zvláštním způsobem. Například, hrubší dřevo nebo dřevo odolné proti vlhkosti (dub, modřín). Během provozu je nutné dodatečné zpracování určitých oblastí (kde jsou zámky, spoje ráfků) nezbytné. Tato místa jsou zhutněna mechem, jutou nebo plexem, takže nezbývají žádné trhliny.

Zajištění nevyhnutelného smrštění vytváří posuvné spojení mezi krokvemi a stěnou. Když je domovní kazeta postavena, musíte otevřít všechny otvory, počkat nejméně jeden rok (dokud se vlhkost nevrátí do normálu a stěny se nezmizí). Pokud jsou stěny silné, pak budete muset čekat rok a půl. Poté můžete pracovat na tom - smrštění bude, ale mnohem méně. U oken a dveří použijte klouzavé skříňky, všechny praskliny se utěsní, dokončíte dům a usadíte se.

Záznamy z protokolů

Válcové dříky

Používají se tuhé kulatiny - od průměru 15 až 25 centimetrů. Stavba domu je mnohem jednodušší než v předchozím případě. Všechny prvky jsou již přizpůsobeny, připravují se hotové modely. Vzhledem k naměřeným rozměrům a hladkému povrchu jsou díly správně nastaveny bez mezer.

Smršťování v takovém domě je malé (po dobu několika let od 6 do 8 centimetrů o výšce 3 metry). Takže ji nepotřebujte. Zvláštní kompenzátory jack obecně vylučují jeho vliv. Hlavní věc - nezapomeňte je zkroutit včas. Aby nedošlo k vyfukování, mezi korunky se položí jutová nit nebo povlečení.

Stává se to, že se časem objeví malé trhliny v protokolech. Domov však nebude méně silný. Je třeba poznamenat, že je nejvhodnější postavit takový dům v továrních podmínkách a svěřit celý proces odborníkům.

Dům z kulatých dříví

Dům masivního dřeva

Stěny této konstrukce jsou obvykle tvořeny tloušťkou 18 až 22 centimetrů. Oddíl je tenčí - od 9 do 12 centimetrů. Sestavte buď samostatně (zakoupením sady materiálu), nebo objednejte sestavu se sestavou v továrně. Mnohem pohodlnější, jednodušší a spolehlivější budování z profilovaného nosníku. Mezi profilovými výčnělky je těsnění dokonale umístěno, které je umístěno mezi korunky.

Smrštění je zde velmi malé (je to 3 metry na výšku od 3 do 6 centimetrů). Vzhled malých prasklin nepředstavuje nebezpečí. V budově nejsou žádné přestávky.

Zděný dům z masivního dřeva

Dům z laminovaného dýhového řeziva

Materiál se používá v tloušťce 9 až 33 centimetrů. Stavba je nejrychlejší (zejména pokud se to dělá profesionály ve výrobě). Smršťování je prakticky žádné - ne více než 2 centimetry (po použití stromu je suchý). Nedochází k prasklinám ani v samotném pruhu ani mezi korunami.

Srubové dřevo z řeziva z vrstvené dýhy

Jaký materiál je vhodnější pro stavbu dřevěného domu

A nyní pro některé parametry srovnáváme všechny tyto struktury. Rozhodnout, co je nejlepší - kulatý nebo profilovaný pevný paprsek nebo zaoblený nebo slepený paprsek.

Ochrana tepla

V ideálním případě by měla stěna dřevěná, aby splnila stávající normy, tloušťka 35-40 cm a také bez jediné praskliny. Žádný z našich materiálů není.

Divoké kulatiny mají drážky různých tloušťek podél délek (kde křižovatka korun je tenčí). Potřebujete správný výběr na kloubech, utěsněte štěrbiny a aplikujte těsnicí materiál. Zároveň dosáhneme normativního výsledku pouze v domě se stěnami, které nejsou tenčí než 40 centimetrů. Nejčerstvější ze všech smrkových nebo cedrových zdí.

Zaoblené dřevo má tloušťku až 25 centimetrů, bez izolace budou příliš studené. Na střeše položte topnou vrstvu o rozměrech 40 centimetrů, okna jsou energeticky úsporná, korunky jsou utěsněny těsněním, uzavřené konstrukce jsou izolovány.

Dřevěný dům (zejména z profilových prvků), díky rovnoměrné tloušťce stěn, udržuje teplo lépe než dřevěný dům. Dodatečná opatření pro tepelnou izolaci jsou však nezbytná.

Lepený nosník je o 20 procent lépe udržován teplejší než obvykle. Tato technologie umožňuje použít paprsek větší tloušťky. Ale oteplování je také nutné.

Při zachování stejné tloušťky stěn zjistíte, že nejteplejší je lepený paprsek. Dále, aby se snížila tepelná účinnost, existují odstupňované logy (nelepené), běžný paprsek, log.

Trvanlivost konstrukce

Hlavním nepřítelem dřeva je voda. Životnost domu závisí na stupni ochrany před vodou. Zejména podzemní vodu pomáhá vysoká základna, od deště - odstranění střechy po dlouhé vzdálenosti, od odpařování uvnitř - dobré větrání.

Je obtížnější chránit se před atmosférickou vlhkostí. První (první roky) chrání pryskyřici obsaženou v dřevě, ale pak je třeba provést opatření (zvládnout antiseptiky).

V tomto případě:

 • Při zvláště pečlivé péči je zapotřebí divoká dřevěná struktura - protože dřevěné dřevo velmi dobře absorbuje vodu.
 • Kulaté kulatiny a kulatiny jsou často zpracovávány s antiseptikem ve výrobě.
 • Přilepený paprsek nepotřebuje žádné zpracování. Zpracovává se také v závodě (každý panel).

Ekologická kompatibilita

Všechny zvažované typy domů jsou původně šetrné k životnímu prostředí, protože dřevo je přírodní materiál. Nicméně s dokončovacími pracemi může být tato ekologie zkažena. Používáte-li materiály obsahující toxiny. Proto musíme být velice opatrní, pokud jde o jejich výběr - na trhu se prodávají materiály různé kvality.

Rychlost erekce

Nejrychlejší způsob je budování domu z nosníku profilovaného (zejména při objednávání kompletní sestavy, sestavené jako návrhář). Nejpomalejší je vybudovat divoký dům.

Vzhled budovy

Všechny stavby ze zaoblených nebo štěkaných dříví, stejně jako trámy mají zpravidla klasický vzhled. ale použití lepených trámů umožňuje stavět budovy v různých architektonických stylech.

Náklady na výstavbu

Náklady budou záviset na mnoha faktorech, jako je typ materiálu, jeho tloušťka a konstrukční plocha. Ale s tím, že ostatní věci jsou stejné, dům z kruhového baru je levnější. O něco dražší bude stát dům z masivního profilu. Dále na hodnotě nákladů bude divoký protokol, protože ačkoli materiál sám bude levnější než všechny analogy, jeho erekce bude vyžadovat hodně ruční, kvalifikované práce. Nejdražší je konstrukce profilovaného lepeného dřeva.

s okorennoe brevno s ocilindrovannoe brevno s brusným celnui s brusným celnui profilirovannui s brusle kleenui profilirovannui
Záznamy břízy Zrušené kulatiny Celý nezralý celý paprsek Jednodílný profilovaný nosník Lepený profilovaný nosník
Vyrobitelnost nízká znamenat znamenat vysoké vysoké
Tepelná izolace nízká nízká znamenat znamenat vysoké
Vlhkost a biostabilita nízká znamenat znamenat znamenat znamenat
Pevnost nízká nízká znamenat znamenat vysoké
Ekologická kompatibilita vysoké vysoké vysoké vysoké znamenat
Trvanlivost znamenat znamenat vysoké vysoké vysoké
Vzhled budovy klasický klasický klasický klasický různé architektonické formy jsou povoleny
Rychlost erekce pomalu znamenat znamenat rychle rychle

Your email address will not be published. Required fields are marked *

91 − = 83