Liliam Fashion Week in London
 • 20 March 2015

 • 09.00 - 16.00 (Monday Free)

 • 21 King Street, Melbourne Victoria 3000 Australia See in Map

 • Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Vestibulum id ligula porta felis euismod semper. Duis mollis, est non co.

 • Read More

Ako a čo rezať sadrokartónu a robiť diery v ňom

May 20
No comments yet

Z tohto materiálu sa naučíte, ako rezať sadrokartónu, s výnimkou toho budeme zvážiť, čo rezať sadrokartónu a urobiť v nej obdĺžnikové a okrúhle diery. K tomu budete potrebovať niekoľko nástrojov a základné vedomosti o tom, ako to urobiť. Okrem toho ukážeme, ako efektívne využívať materiály, aby sme mali menej odpadu a zároveň získali vynikajúce výsledky. Z našich skúseností vieme, že hoci proces rezania nie je veľmi ťažký, ale zvládnuť, bude trpezlivosť potrebná. Neuspokojivý výsledok je možné získať z dôvodu nepresných meraní, použitia nesprávnych materiálov a nástrojov. Ak sa chcete dozvedieť, ako najlepšie vyrezávať sadrokartón, prečítajte si tento článok, ktorý poskytuje tipy na to, ako sa vyhnúť bežným chybám.

Ako odstrániť sadrovú dosku a aké nástroje ju používať

Príprava a označovanie

Ak chcete rezať sadrokartón, budete potrebovať nasledovné:

materiály:

 • listová sadrokartónová doska.

nástroje:

 • nožnicový papier;
 • príložník;
 • Ruleta.

Tipy:

 • používajte nôž len s ostrým čepeľom;
 • ak má byť sadrokartón upevnený tak na strop, ako aj na stenu, potom je na začiatku potrebné pokryť strop a až potom pokračovať k stenám;
 • Ak potrebujete rezať sadrokartón na zložitú trajektóriu, najskôr znížte dĺžku a potom šírku.

Nezabudnite, že v procese práce a upevňovaní sadrokartónu je veľmi dôležité použiť čo najviac celých dosiek. Takže znížite náklady na materiály, práca bude menšia a proces pokovovania bude rýchlejšie. Preto musíte starostlivo merať a študovať povrch, s ktorým pracujete, a potom vypracovať plán na použitie dosiek tak, aby mohli byť rezané čo najmenej.

Ak potrebujete pripevniť sadrokartón na veľkú plochu, odporúčame použiť namiesto 2,5-metrovej dosky 3,6-metrová doska. Tak ušetríte čas a materiál.

# 1. Na profesionálne rezanie sadrokartónu používajte kvalitné nástroje. Ak sú listy veľké (šírka 120 cm), potom je lepšie ich rezať a opierať sa o stenu pod miernym uhlom. A malé listy (až do šírky 60 cm) je možné rozrezať na podlahu. Ak ste prvý rezať sadrokartón, potom je lepšie prax robiť to na podlahe. Na začiatku sa musíte rozhodnúť, ktorá strana, aby rezané sadrokartónu. Aby ste to urobili, uistite sa, že list sadrokartónu je otočený smerom k vám prednou stranou. Na tejto strane bude vykonaná incízia.

Ak neviete, aké lepšie rezanie sadrokartónu, potom z vašich skúseností môžeme povedať, že vo väčšine prípadov, najlepšie zo všetkých, použite dobrý duchovný nôž. Ale niekedy musíte použiť iné nástroje. Napríklad pila na sádrokartonovú dosku, je vhodná na rezanie otvorov rôznych tvarov.

Nástroje na rezanie sadrokartónu
Minimálna sada nástrojov, ktoré budete potrebovať pri rezaní sadrokartónu.

Inteligentné poradenstvo. Ak ste rezanie sadrokartónu, pripevnenie na stenu, a položiť niekoľko drevených tyčí. To vám uľahčí proces rezania a ochráni prsty pred poškodením.

# 2. Najskôr je potrebné určiť veľkosť rezanej dosky pomocou pásky. Urobte to veľmi opatrne, inak by kachle jednoducho nemohli prísť - bude to príliš malé alebo príliš veľké. Tiež sa uistite, že vertikálne okraje sú zarovnané v strede prepravky, inak kĺby dosiek nebudú dostatočne pevné. Zmerajte pomocou pásky a urobte značku na správnom mieste pomocou ceruzky. V našom príklade chceme znížiť platňu na polovicu, takže urobíme značku uprostred.

Rozloženie listu
Sádrokartón na rozvrhnutie.

Inteligentné poradenstvo. Je veľmi dôležité vykonať presné merania, inak budete tráviť veľa času a peňazí na opravu chýb v križovatkách. Buďte obzvlášť opatrní, keď pracujete sami.

# 3. Ak chcete dosiahnuť ideálny priamy rez, použite let. Ak chcete dosiahnuť profesionálnej úrovne výkonnosti a budete musieť znížiť sadrokartónu a často veľa, potom odporúčame obzavedites veľké T-kvadrát a nepoužívať domácej alebo provizórne nástroje.

Posuňte let nad sádrokartón, až kým nedosiahne požadovanú značku.

Nastavte TOR so značkami
Použitie dýzy na rezanie sadrokartónu

Vyrezanie sadrokartónu

# 1. Sadrovacia doska sa skladá z dvoch vrstiev papiera, ktoré pokrývajú silnú vrstvu sadry na oboch stranách. Táto kombinácia vytvára pomerne silný stavebný materiál, ktorý je tiež protipožiarny. Preto, aby sme získali presný a kvalitatívny strih, stačí chodiť po doske ostrým nožom a potom ho roztrhnúť. Ak chcete vykonať rez, nakreslite nôž na sadrokartónovej doske zhora nadol niekoľkokrát. Ak chcete urobiť správne rezanie, musíte vedieť nôž dôverne, bez trhnutí a len na vyznačenú čiaru. Pri rezaní papierovej vrstvy musíte pevne držať let v jednej polohe, inak môže dôjsť k nerovnomernému rozrezaniu.

Rovnaký postup by sa mal vykonať, ak je menej pravdepodobné, že sadrokartón nebude na podlahe, ale bude sa opierať o stenu. Pri držaní spodnej nohy víru nasaďte nôž na sádrokartón niekoľkokrát zhora nadol. Nie je potrebné mnohokrát prerezávať, takže ste len pokrčiť ostrie noža.

Rezané lepenky
List s rezaným základom papiera.

Ako je vidieť na obrázku, rez musí byť dokonale vyrovnaný. V opačnom prípade nebudete schopní rozbiť kachle presne. Cieľom je úplne prerezať vrstvu papiera a mierne uchopiť sadru.

# 2. Teraz musíte zlomiť dosku pozdĺž zárezu. Ak ste správne vykonali predchádzajúce kroky, sadrová doska by sa mala zlomiť pozdĺž zárezu. Držte list nohami, stačí ich zložiť.

Ohybáme sadrokartón

Možnosti, ako si urobiť rozdelenie samozrejme hmotnosť. Je celkom ťažké vysvetliť všetky tieto postupy dvomi vetami, ale uisťujeme vás: v praxi je to veľmi jednoduché. Najdôležitejšie je urobiť správny rez. Spôsob, akým to rozbijete, nie je dôležité.

Ak však máte ťažké uchopiť veľký list rukami, aby ste ho ohýbali, stlačte ho na koleno. Ak si nie ste istí, že môžete dobre odrezať dosku, potom najskôr prax na plechoch odpadu.

Fragmentová doska
Rozbíjame sadrovú dosku.

# 3. Po rozbití listu pomocou administratívneho noža rezu papierovej vrstvy zo zadnej časti sadrokartónu. Ak ste správne porušili sadrovú dosku, nemali by ste mať žiadne problémy s rezaním papierovej vrstvy zo zadnej strany.

Zrezali sme kartón
Vystrihnite vrstvu lepenky z vonkajšej strany.

# 4. Pripojte reznú dosku k bodu pripojenia, aby ste zistili, aký je presný rez. Ak sa odrezaná doska trochu vyšla, použite škrabku na odstránenie nadbytočného materiálu. Pamätajte, že tým, že pracujete s škrabkou, budete robiť veľa prachu. Preto sa pokúste urobiť presné označenie.

Vyrezané listy
Vyrezané listy.

Ako urobiť diery v sadrokartóne

Ďalej budeme hovoriť o tom, ako urobiť dieru v sadrokartóne. Naučiť sa robiť diery v sadrokartónoch je veľmi dôležité, pretože je často potrebné vykonať inštaláciu nových zásuviek, prepínačov a iných zariadení. Okrem toho je potrebné odrezať okrúhle alebo obdĺžnikové otvory na opravu poškodených sadrokartónových dielov. Napriek tomu, že je veľmi jednoduché odstrániť otvory v sadrokartónoch, na to, aby to bolo profesionálne, je potrebné používať určité nástroje a mať určité zručnosti. Preto vám odporúčame pracovať s opatrnosťou a postupujte podľa podrobného vysvetlenia presne pred odchodom do práce.

Ak chcete vytvoriť otvor v sadrokartóne, budete potrebovať nasledovné:

materiály:

 • Doska sadrokartónu

nástroje:

 • príložník;
 • ceruzka;
 • Ruleta a klerický nôž;
 • vŕtačka;
 • prstencové vrtáky;
 • elektrické sklápačky;
 • pila pre sadrokartónové dosky.

Tipy:

 • vykonať presné merania pri vytváraní obdĺžnikových otvorov;
 • Dbajte na to, aby nedošlo k poškodeniu rúrok alebo elektrických vodičov pri rezaní otvorov.
 • Ak chcete vyrezať otvor v sadrokartóne, položte dýchaciu masku.

Vystrihnite obdĺžnikový otvor

# 1. Určite miesto na doske sadrokartónu, kde potrebujete urobiť dieru. Ak máte v úmysle nainštalovať zásuvku do tohto otvoru, potom na potrebnom mieste musíte pripevniť krabicu zo zásuvky a načrtnúť jej obrys. Použite pásku na meranie vzdialenosti od ľavej strany dosky k ľavému a pravému okraju skrinky. Merajte tiež vzdialenosť od spodného okraja dosky k extrémnym horným a spodným bodom elektrickej skrinky. Vzhľadom na tieto rozmery si s pomocou letu všimnite umiestnenie otvoru pre škatuľu na sadrokartóne.

Označte a nájdite otvor
Označte hárok a určite umiestnenie dierky.

# 2. S vrtákom s vrtákom s veľkým priemerom vytvorte 4 otvory po stranách obdĺžnika. Ako je vidieť na obrázku, otvory by mali byť vytvorené vo vnútri obdĺžnika a čo najbližšie k rezaným líniám.

Vŕtanie otvorov v sadrokartóne
Vyvrtávame otvory do sadrokartónu pod pilovým kotúčom elektrickej píly.

Inteligentné poradenstvo. Môžete vyvŕtať otvory nie na bokoch, ale v rohoch obdĺžnika. Otvory musia byť dostatočne veľké, aby tam prešiel pílový kotúč elektrickej priamočiarej píly.

# 3. Vložením pilového súboru do každého otvoru sa rozdelí obdĺžnikový otvor. Robte to s veľkou opatrnosťou a uistite sa, že píla beží presne pozdĺž čiary.

Rozrezanie otvoru pomocou elektrickej priamočiarej píly
Odstráňte obdĺžnikový otvor v sadrokartóne.

Inteligentné poradenstvo. Aby nedošlo k vniknutiu prachu, noste masku dýchacích ciest. Je lepšie urobiť dieru pomerne malú, skôr ako príliš veľkú, pretože prebytok môže byť vždy odstránený pomocou škrabáka.

# 4. Po prerezaní otvoru v sadrokartóne je potrebné skontrolovať jeho vhodnosť. Ak to chcete urobiť, vložte krabicu zo spínača alebo zásuvky do otvoru v otvore, aby ste zistili, či je všetko dobre urobené.

Dokončený obdĺžnikový otvor
Dokončený obdĺžnikový otvor.

Inteligentné poradenstvo. Môžete vystrihnúť otvory v už nainštalovaných doskách, ale tu musíte niečo zvážiť. Pred vykonaním práce sa uistite, že na tomto mieste nie sú žiadne rúry, drôty ani iné komunikácie.

Ako urobiť guľaté otvory v sadrokartóne

# 1. Najprv musíte zistiť, čo môžete vyrezať otvor v sadrokartóne. Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť. Na to môžete napríklad použiť korunu, ballerín alebo malú pilu.

 • Viac informácií o typoch vrtákov a koruniek nájdete v materiáli: Typy vrtákov - vyberáme nástroj na vŕtanie kovov, dreva, betónu a dlaždíc

Odporúčame vám použiť korunku, ktorá je pripevnená k zásuvke elektrickej vŕtačky. Treba povedať, že ide o najrýchlejšiu a najpresnejšiu metódu. Môže sa použiť na rezanie malých a stredných otvorov.

Sada korun
Sada koruniek, ktoré možno použiť na rezanie otvorov v sadrokartóne.

Skôr než začnete robiť otvory, musíte urobiť príslušné označenia. Aby ste to urobili, musíte určiť a mapovať stred budúcej dierky.

Stred otvoru
Plánujeme centrum budúcej diery.

# 2. Vyberte korunu požadovanej veľkosti a pripevnite ju do skľučovadla. Teraz umiestnite vŕtačku do stredu otvoru na rozrezanie a začnite vŕtať. Pre kvalitný otvor odporúčame rezanie pri strednej rýchlosti a jemné zatlačenie vŕtačky.

Začnite vŕtať
Začnite vŕtať.

Inteligentné poradenstvo. Nedávajte príliš tvrdý tlak na vŕtačku tak, aby sa tryska nezlepila v lište. Ak chcete dosiahnuť kvalitu dier, musíte byť trpezliví.

Kruhový otvor je pripravený
Otvor je pripravený.

Dierujeme pomocou ručného nástroja

Metóda 1. Vyrežte kruhový otvor v sadrokartóne pomocou bežného noža. Na začiatku musíte načrtnúť tvar budúcej dierky. Za týmto účelom môže byť k hárku sadrokartónu pripojená krabica zo zásuvky, spínača alebo iného okrúhleho predmetu a načrtnúť obrys budúceho otvoru. Potom by ste mali na zadnej strane listu uviesť rovnaký obrys. Obe kontúry musia byť rovnaké.

Nakreslite cestu
Nakreslite obrys budúcej dierky.

Potom s nožom musíte úplne rezať lepenkovú vrstvu. Po prerezaní papierovej vrstvy na oboch stranách opatrne poklepte na sadru kladivom. Otvor je pripravený. Teraz skontrolujte, či je elektrická skrinka tam.

Metóda 2. Ak chcete vytvoriť otvor v už nainštalovanej sadrokartóne, musíte použiť inú metódu. Nakreslite kruh na sádrokartóne, okolo obvodu okrúhlej krabice alebo výstupu na obryse. Pred rozrezaním otvoru v sadrokartóne sa uistite, že na tomto mieste nie sú žiadne rúry ani elektrické drôty. Tiež sa uistite, že je krabica umiestnená na správnom mieste.

Potom pomocou piliere na sadrokartón vyrezajte otvor v doske. Aby bol otvor rovný, nasaďte sadrokartón na jedno miesto a začnite odtiaľ, začnite pílenie.

pílka na kov

Zdroj prekladu: www.howtospecialist.com

Video: Ako a ako rezať sadrokartónu

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7 + 1 =