Liliam Fashion Week in London
 • 20 March 2015

 • 09.00 - 16.00 (Monday Free)

 • 21 King Street, Melbourne Victoria 3000 Australia See in Map

 • Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Vestibulum id ligula porta felis euismod semper. Duis mollis, est non co.

 • Read More

Technické charakteristiky izolace bazaltů, výhody, nevýhody a rozsah

May 20
No comments yet

Kamenná vlna se často používá k zahřátí domů - protože se nebojí oheň, je snadná instalace a je levná. A jedním z jeho oblíbených typů je čedičová izolace, jejíž technické charakteristiky a vlastnosti závisí na tom, kde se používá specificky. Mimochodem, měli bychom si uvědomit, že tento materiál je jedním z nejčistších z hlediska ekologie.

Technické vlastnosti čedičové vlny

Vata z bazaltu - a to je možné

Vzhledem k tomu, že tato izolace je jeden z druhů minerální vlny, má několik jmen, mezi nimi - čedič nebo kámen, vata. Kromě toho nejen překonává všechny ostatní druhy minerální vlny svou pevností, ale je naprosto bezpečné pro člověka a přírodu. Ve srovnání s minerální vlnou vyrobenou z hutní hutní výroby je izolace bazaltu šetrnější k životnímu prostředí, snadněji řezaná a namontovaná a slouží delší dobu.

Roztavené horniny gabbro-čedič, které tvoří jemná vlákna, tvoří základ čedičové vlny. Celkově jde o sklolaminát, jen ne z křemene, ale z bazaltu. A vynalezl (nebo spíše, viděl) byl tento materiál Hawaiians. Jednou, když jedna ze sopky znovu vypukla lávy a ochladila, místní obyvatelé našli úžasné laloky v lávových pozůstatcích, dlouhé a silné. Později, co se dělo od přírody, lidé byli schopni opakovat, vymýšlející výrobu čedičových vláken.

Basalt
Sopečná hornina je čedič.

K tomu musí být skála mletá a roztavená. Teplota v tavicí peci je velmi vysoká - 1500 stupňů, ne méně. Dále tavenina jde do speciálních bubnů, kde se otáčí, fouká proudem vzduchu. Výsledkem jsou vlákna, jejichž tloušťka nepřesahuje 7 mikronů a délka není větší než 5 centimetrů. Aby vlákna byla pružná a silná, přidá se speciální směs, která je váže. Pak se vatová tkanina zahřeje na 300 stupňů, dvakrát prochází lisem.

O charakteristikách kamenné vlny

Tepelná vodivost - nízká

Vlákna v bazaltové izolaci nemají přísnou orientaci, jsou však velmi chaotické, takže struktura látky se získává vzduchem. Nesčetné vrstvy vzduchu mezi tenkými kamennými vlákny jsou vynikajícími tepelnými izolátory. Proto je tepelná vodivost tohoto materiálu velmi malá - jeho hodnota leží v rozmezí od 0,032 do 0,048 wattů na metr na Kelvin. To odpovídá úrovni korku, pěnové pryže a pěnového polystyrenu, jak vytlačovaného, ​​tak běžného.

Pokusme se porovnat technické charakteristiky čedičové tepelné izolace a dalších materiálů. Vezměte například rohož 10 cm z čedičové izolace, jejíž hustota je 100 kilogramů na metr krychlový. Pro udržení tepla bylo podobné, musíte postavit keramickou cihlovou stěnu o tloušťce 117 centimetrů. Pokud je cihla vyrobena z hlíny, stěna by měla být ještě silnější - 160 centimetrů. Z křemičitých cihel bude muset položit dvě metrové stěny a vrstva dřeva by měla být alespoň 25,5 centimetrů.

Absorpce vlhkosti - téměř nulová

Tento materiál má vlastnost hydrofobicity. Voda, která se na ni dostává, nemůže proniknout dovnitř, díky čemuž se tepelné izolační vlastnosti nemění. Ale pokud budete provádět podobný experiment s obyčejnou minerální vlnou, bude absorbovat spravedlivé množství vody. Vlhká vata nebude udržována v teple - koneckonců voda, která spadá do pórů, výrazně zvyšuje tepelnou vodivost materiálu. Takže pokud potřebujete oteplit vlhkou místnost, například saunu, pak nepřijímá obyčejnou skleněnou vlnu, ale čedič - neodstraňujte. Objemová absorpce vody není větší než 2%.

Voděodolný
Voda neprostupuje, ale proudí kolem vláken čedičové vlny, protože v procesu výroby je impregnována speciálními oleji.

Schopnost vynechat páru je vynikající

Basaltové vlákno, bez ohledu na jeho hustotu, má vynikající propustnost pro páru. Vlhkost, která je obsažena ve vzduchu, snadno proniká vrstvou izolace, aniž by v ní vznikla kondenzát. To je zvláště důležité pro saunu nebo saunu. Baňková vata samotná není mokrá, stále udržuje teplo bezpečně. Proto v místnostech izolovaných tímto materiálem pohodlně žije - režimy teploty a vlhkosti jsou optimální. Paropropustnost je asi 0,3 mg / (m · h · Pa)

Odolnost vůči požáru - vysoká

V souladu s požadavky kladenými hasiči je vata z čedičových vláken považována za nehořlavou látku. Ale to není všechno - může zablokovat cestu k otevření ohně. Maximální teplota, kterou může bazaltový ohřívač odolat bez dosažení bodu tání, je 1114 0C. Umožňuje to použít k izolaci zařízení pracujících při vysokých teplotách.

Pokud uvážíme indexy tohoto tepelného izolátoru pro požární bezpečnost (stanovené NPB 244-97), kamenná vlna je klasifikována jako nehořlavé materiály (NG skupina). Takže je určen podle GOST 30244 a SNIP 21-01-97. Při použití této izolace tedy neexistují žádné zákazy. Veškeré budovy, konstrukce, konstrukce a konstrukční prvky mohou být tímto materiálem izolovány.

Video: Testování čedičové vlny pro hořlavost

Obstrukce zvuku je na vysoké úrovni

Pokud jde o akustické vlastnosti, jsou také dobré pro čedičovou vlnu - pokud jde o zvukovou izolaci, přirozeně. Tento ohřívač je schopen tlumit svislé zvukové vlny, které se nacházejí uvnitř stěn. Díky tomu je místnost dobře izolována od vnějšího hluku. Absorpční zvukové vlny, kamenná vlna snižuje dobu dozvuku, která chrání před hlukem nejen místnost, jejíž zdi jsou izolovány tímto materiálem, ale i sousední místnosti.

Pevnost materiálu

Vláknitá vlákna uvnitř materiálu jsou náhodně rozdělena a některé z nich jsou ve vertikálním směru. Díky tomu dokonce i velmi hustá kamenná vlna vydrží značné zatížení. Při 10% deformaci má čedičová vlna mezní pevnost v tlaku 5 až 80 kilopascalů. Specifická hodnota tohoto indikátoru závisí na hustotě, která je v této značce obsažena. Tyto pevnostní charakteristiky čedičové vlny zajišťují, že tepelný izolátor bude sloužit po dlouhou dobu bez změny tvaru a velikosti po celou dobu používání.

Vlákna
Vlákna z čedičové vaty.

Biologická a chemická aktivita - nízká

Kamenná vlna je chemicky pasivní - to je její nesporná výhoda. Pokud se položí blízko kovového povrchu, můžete si být jisti sto procent, že se na kovu nezobrazí rez. A na agresivní biologické prostředí je bazaltová izolace zcela klidná. Není charakteristický pro hnilobu ani pro porušení formy plísní a jiných škodlivých mikroorganismů. On trvale odolává invazi domů potkanů ​​a myší - koneckonců, tyto hlodavce nejsou vyrobeny z kamene "zuby". Vysoká odolnost vůči agresivním látkám umožňuje použití této izolace pro izolaci mnoha technických struktur, které pracují v náročných podmínkách.

Bezpečnost je normální

Kamenná vlna je vyrobena z přírodních surovin - čedičového minerálu. Jeho vlákna jsou spojena s formaldehydovou pryskyřicí. To dává materiálu potřebné pevnostní vlastnosti, a také dělá to hustší. I když se říká, že fenol je nebezpečný, ale ne v tomto případě. Koneckonců, z čedičové vatové bavlny, nemůže vyjít, protože je zcela neutralizován během výroby materiálu. Nicméně dokonce i ve fázi výroby je minerální izolace fenolická odpařování extrémně malá - mnohem menší než přípustná mez 0,05 miligramů na m2/ hodina.

Na rozdíl od vláken ze skleněného vlákna, čedičové vlákna nedráždí pokožku, neprůstávají a nevedou k alergii. Dnes se na stavebním trhu nachází velké množství značek z kamenné vlny různé hustoty, jejichž technické vlastnosti se mírně liší od sebe. Ale všechny typy čedičové izolace odliší sílu a dlouhou životnost.

Kde používat čedičovou vatu

Tento ohřívač lze použít téměř ve všech stavebních konstrukcích. Mohou být izolovány jako střecha jakékoli formy a stěny, příčky, podlahy. Navíc díky svým vlastnostem je izolace čedičů dokonale vhodná tam, kde je jiný izolátor zcela zbytečný. Dále uvádíme, kde bude obzvlášť praktické používat tento materiál.

 • Prostory s vysokou vlhkostí, například saunami a vanami.
 • Fasády zavěšených větraných, "mokrých" fasád.
 • Stěny sendvičových panelů, stejně jako laminátové zdivo.
 • Kabiny na lodích, stejně jako jiné stavby lodí.
 • Potrubí různých typů, jejichž povrchová teplota může být od mínus 120 stupňů Celsia až po 1000 stupňů Celsia.
 • Také čedičový materiál úspěšně slouží jako bariéra proti požáru, dokonale chránící před požárními ventilačními trubkami a stavebními konstrukcemi.

Všimněte si, že je velmi dobré používat tvrdé rohože z této minerální izolace tam, kde se předpokládá, že jsou docela velké zátěže. Mohou být instalace nebo provozní. Pokud chcete izolovat odvětrávanou fasádu, je nejlepší, abyste si vybrali čedičovou vatu, která se skládá ze dvou vrstev. Každá vrstva má jinou hustotu, s drobnější vrstvou umístěnou uvnitř, ze strany stěn. Druhá vrstva, která má hustší strukturu, by měla být navenek, na straně větrání.

Při stavbě venkovské chatky s malým počtem podlaží je nejlepší volbou, jelikož může být tepelný izolátor z čediče. To je dobré pro izolaci všech konstrukčních prvků: střechy, stropy, fasády, stěny a příčky. A tam, kde je velmi vlhký (v lázních a saunách) čedičová vata - jen skutečnou spásu. Zejména vzhledem k poměru vynikajících technických vlastností čedičové vlny jako ohřívače, vynikající kvalitě a přiměřené ceny.

O minusech izolace bazaltu

1. Zdá se, že tento materiál je dobrý. Je vytrvalý a dokonale udržuje teplo a v domě nebude žádný zvuk. Má však některé nedostatky, ačkoli je několik z nich. Za prvé, zmíníme poměrně vysokou cenu. Bohužel, ne každý si může dovolit tuto nádhernou přírodní izolaci z čedičových vláken.

2. Přítomnost švů v místech, kde se spojují jednotlivé prvky izolace, činí izolační vrstvu dostatečně těsnou.

3. Navzdory skutečnosti, že čedičové vlákna jsou měkké a nedrží si ruce, mohou být během instalace odtrhnuty drobné kusy. Výsledkem je, že z tepelného izolátoru se zvedá sloupek čirého čedičového prachu. A dýchání tohoto prachu se vůbec neusmívá - posilování zdraví, které právě nepropaguje. Před prací s ohřívačem noste respirátor - a vše bude v pořádku. Pro odstranění prachu je hotový povrch čedičové vlny pokryt vrstvou hydroizolační membrány.

4. Vzhledem k dobré schopnosti vynechat páru, v některých případech se tato izolace nedoporučuje a je lepší vyměnit stejný pěnový polystyren. Například pod teplo podlahy suterénu nebo založení domu.

Video: Vlastnosti čedičové izolace

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 3 = 4