Liliam Fashion Week in London
 • 20 March 2015

 • 09.00 - 16.00 (Monday Free)

 • 21 King Street, Melbourne Victoria 3000 Australia See in Map

 • Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Vestibulum id ligula porta felis euismod semper. Duis mollis, est non co.

 • Read More

Kendi ellerinizle bir duş kabini nasıl monte edilir

May 20
No comments yet

Duş kabininin nasıl monte edileceğine dair bir yazıya dikkatinizi sunuyoruz. Çoğu daire sahibi, doğru malzemeleri, araçları ve yöntemleri kullanırlarsa, bu işi bağımsız olarak halledebilir.

Bugün pazarda geniş bir duşakabin yelpazesi var. Örneğin, monte edilmiş bir formda teslim edilen kabinler vardır. Kurulumu kolaydır, ancak boyutlarından dolayı popüler değildirler (standart kapıların açıklıklarına geçmezler). Montaj gerektiren kabinler daha yaygındır ve bu modellere dikkat etmenizi tavsiye ederiz ve bu makaleden takılma şekillerini öğreneceksiniz.

Kendi elleriyle kendine yeterli duş kabini

Duş kurmak için aşağıdakilere ihtiyacınız vardır:

malzemeler:

 • kapalı duş (veya ayrı bir palet ve duvarlı bir çerçeve);
 • esnek boru ile sifon;
 • bükülmüş bir boru;
 • silikon dolgu macunu.

Araçlar:

 • ayarlanabilir anahtar;
 • silikon dolgu macunu için tabanca;
 • Matkap ve matkaplar;
 • alkol seviyesi;
 • şerit metre, kalem;
 • koruyucu eldiven, gözlük.

İpuçları:

 • Çalışmaya başlamadan önce üreticinin talimatlarını okuyun;
 • Duşun yerleştirildiği yerdeki zeminin kesinlikle düz olduğundan emin olun;
 • drenaj elemanlarının bağlantılarını yalıtmak;
 • Çerçeve ve paletin bağlantılarını kapatın.

Duş teknesinin takılması

Özellikle birkaç önemli konuya dikkat ederseniz, bir duş teknesinin kurulumu çok zor bir iş değildir.

1. İlk önce, duş teknesini monte etmeden önce zeminin düz olduğundan emin olun. Küçük sapmalar, bacakların yüksekliğinin ayarlanmasıyla azaltılabilir.

2. İkinci olarak, drenajı zemine doğru yerde yerleştirmelisiniz, çünkü duş kabininin açılması kısa mesafeden uzak olmalıdır. Herhangi bir nedenle uyum sağlanamadıysa, proje ek adaptörler ve uzun bir esnek hortumla tamamlanabilir, ancak bu daha fazla zaman ve çaba gerektirecektir.

3. Üçüncüsü, tüm elemanları doğru şekilde bağlamanız ve mühürlemeniz gerekir, aksi halde duşu çalıştırırken su sızıntısı olabilir.

Bu projeyi uygularken ihtiyacınız olacak araçları ve malzemeleri edinmeye başlamalısınız. Uygulaması için ayarlanabilir bir anahtar, alkol seviyesi, silikon dolgu macunu ve tabancaya ihtiyacınız olacaktır. Sadece yüksek kaliteli malzemeler kullanmanızı öneririz, aksi takdirde birkaç haftada bir onarım yapmanız gerekecektir.

Dolgu macunu uygulamak için tabanca
Silikon dolgu macunu uygulamak için tabanca.

Kural olarak, paletin boşaltma deliğinin zemindeki kanalizasyon borusuna giden deliğin tam üzerinde olduğundan emin olmaya çalışırlar. Bizim durumumuzda, banyo fayanslarla döşenmiştir ve zaten yapılmış olan tahliyeyi doğru yere taşımak için zemini açmak istememiştir. Ancak zor durumlarda bile bir çıkış yolu bulabilirsin, bu yüzden esnek bir hortum ve bir bükülmüş boru aldık. Bu elemanları kullanarak kanalizasyona bir duş tahliyesi bağlarız. Biraz daha uzun sürebilir, ama sonuçta kimse farkı hissetmeyecek.

Tahliye hortumu ve açısı
Boşaltma hortumu-akordeon ve kanalizasyon 90 açıda bükülür0 50 mm çapında.

Bir alkol seviyesi kullanarak, zeminin yüzeyinin eşit olduğundan emin olun. Zemini fayansla döşemeden önce bunu yapmak daha iyidir.

Duş kabininin yerleştirileceği yerde zeminin eğimli olduğu ortaya çıkarsa, tesviye için bir dolgu macunu dökülmesini tavsiye ederiz. Ve bu sırada duş kabini üreticisinin talimatlarını dikkatlice okuyun ve montaj yöntemlerini öğrenin.

Kanalizasyon tahliyesi
Yerdeki kanalizasyon deliği.

Projenin bir sonraki adımı, bükülmüş bir boru ile esnek bir hortum bağlamak ve bağlantılarının yerini silikonla kapatmaktır. Esnek hortum dizine yeterince sıkıca girerse, sızdırmazlık gerekmez. Hortumu duş teknesine bağlamadan önce silikonun kurumasını bekleyin.

Sızdırmazlık derzHortum ve dirsek arasındaki bağlantıların sızdırmazlığı.

Şimdi duş teknesini inceleyin. Yüksek tabana sahip bir duş teknesi taktık ancak kurulum yöntemleri her türlü palet için aynıdır. Fotoğrafta gördüğünüz gibi, tabanın kurulum sırasında hizalanmasına izin veren birkaç ayarlanabilir bacağı vardır.

Boşaltma deliğine dikkat edin. Kural olarak, zemindeki drenajın üzerinde tutmaya çalışın. Bizim durumumuzda, bu böyle değil, bu yüzden onları bağlamak için yeterince uzun bir esnek hortum gerekiyordu.

Duş tabanı
Ayak ve duş tabanı.

Sifon muhafazasını paletin boşaltma çıkışına takın, ardından esnek hortumu sifona sabitleyin.

Sifon gövdesine hortum bağlantıları
Sifonu ve hortumu paletin boşaltma deliğine bağlayın.

Hortumun ikinci ucunu (dirsek) zemindeki kanalizasyon deliğine yerleştirin. Şube borusunu yeterince batırmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Bir kanalizasyona bir duş kabini nasıl bağlanır
Duş kabini kanalizasyona nasıl bağlanır.

Bir sifon kullanarak karterin kanalizasyon sistemine bağlanması gerekir. Bazı sifon modelleri, istenilen şekildeki kıvrımı oluşturmak ve kitte gelen özel cihazların yardımıyla sabitlemek için gerekli olan bir esnek hortumdan oluşur.

sifon
Esnek bir hortumdan oluşan bir sifon, benzer bir bükülmeye sahip olmalıdır.

Bu adımı kaçırmamak çok önemlidir, aksi takdirde kanalizasyondan sürekli hoş olmayan bir koku hissedersiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, duş teknesi ayarlanabilir ayaklarla donatılmıştır. Hizalamak için bacakların yüksekliğini bir anahtarla değiştirmelisiniz.

İpucu: Saat yönünde çevirme, duş teknesinde, yukarı yönde saat yönünün tersine küçük bir düşüşe neden olur.

Palet ayakları
Palet ayakları.

Kontrol tepsisini, kontrol etmek için alkol seviyesini kullanarak tüm kenarlarına hizalayın. Gerekirse, bacakların yüksekliğini uygun tuşla ayarlayın.

Paletin hizalanması
Paleti hizalama.

Paletin yüksekliğini ayarladıktan ve duvara sabitledikten sonra, duş tabanı ve duvar arasındaki boşlukları silikon dolgu macunu ile kapatın.

Yüklü taban
Yüklü duş teknesi

Duş kabininin duvar ve kapılarının montajı

Duş teknesi taktınız, şimdi fiberglas duvarların ve kapıların zamanı. Bu malzemeden duş kabinleri esnekliği, kurulum ve bakım kolaylığı nedeniyle artan popülerlik kazanmaktadır.

Duş duvarlarının montajı - iş oldukça karmaşıktır, ancak bir arkadaşınıza yardım etmesini istemeniz durumunda kesinlikle onunla başa çıkacaksınız. Montajdan önce, üreticinin talimatlarını dikkatli bir şekilde okumanızı şiddetle tavsiye ederiz. Farklı duş kabinleri birbirinden önemli ölçüde farklılık gösterebilir, bu nedenle her şeyden önce üreticinin önerileriyle yönlendirilmelidir.

İpucu: Vida / vidalarla sabitlemeden önce çerçeve elemanlarını her iki uçta hizalayın. Ayrıca, dikkatlice onların hassasiyetlerini kontrol edin, aksi takdirde cam panelleri daha sonra yerleştiremezsiniz.

Palet ve panelli bir çerçeve içeren bir kit satın alsanız bile uyumluluklarını kontrol edin. Duvar parçalarını ambalajdan çıkarın, cam panellere zarar vermemeye dikkat edin, çünkü bunlar oldukça kırılgandır. Çalışmaya başlamadan önce, gerekli tüm araçlara sahip olduğunuzdan emin olun - rulet, iyi bir matkap, bir tornavida ve bir sızdırmazlık tabancası.

Çerçeve montaj elemanları
Duş kabininin duvarlarının çerçeve unsurları.

Bu iş aşamasının ilk adımı, bir metal çerçevenin montajı ve montajıdır. Vidaları sıkarken, aşırı sıkmayın.

İpucu: Çerçeve elemanlarını tutmadan önce, bunların her iki uçta hizalanıp hizalanmadığını kontrol edin.

Metal iskelet topluluğu
Çerçevenin montajı.

Metal çerçeve monte edildikten sonra, paletin üstüne yerleştirmenizi ve doğru şekilde hizalandıklarından emin olmanızı tavsiye ederiz. Bir asistanınız varsa, çerçeve duvara monte edilene kadar yeterli sertliğe sahip olmadığı için iyidir.

Çerçeveyi monte
Çerçeveyi monte etmek.

Bir alkol seviyesi kullanarak, karkas raflarının gerçekten dikey olduğundan emin olun. Bundan sonra, çerçevenin daha sonra sabitlenmesi için delikleri deleceğiniz yerleri duvarda işaretleyin.

İpucu: Her iki rafın dikeyliğini kontrol ettiğinizden emin olun.

Delik delme için işaretleme
Delikleri açmak için yerlerin işaretlenmesi.

Şimdi çerçeveyi geçici olarak kenardan çıkarın ve duvardaki delikler delin. Bir çini delmek zorunda olduğunuzu hesaba katarak, büyük bir dikkatle çalışmalısınız, aksi takdirde kolayca çatlayabilir. Betonda iyi bir matkap ucu kullanın ve matkabın hızını en aza indirin. Delik derinliği arttıkça, yavaş yavaş hızı arttırır.

İpucu: Delikleri açmadan önce, bu noktada su borularının veya elektrik kablolarının duvarda çalışmadığından emin olun.

Sondaj delikleri
Karodaki delikler açıldı.

Delme delikleri, uygun boyuttaki plastik dübelleri bunlara takın. Dübellerin deliklerin boyutlarıyla eşleşmesi önemlidir, aksi takdirde yapıyı düzgün bir şekilde tutamazlar.

İpucu: Çerçeveyi tutmadan hemen önce, duvara tutturulacak kenarına bir dolgu macunu uygulayın.

Dolgu macunu uygulaması
Çerçeveyi silikonla mühürlemek.

Çerçeveyi yerine yerleştirin ve vidalarla sabitleyin. Onları bükerken, duvarlar ve çerçeve arasında çatlak olmadığından emin olun.

İpucu: Fazla silikonu kuruyana kadar çıkarın, aksi takdirde çok daha zor hale gelecektir.

Bir iskeletin vidalarla sabitlenmesi
Çerçeveyi duvara sabitleme.

Üreticinin talimatlarına uyun ve yan panelleri sabitleyin. Pakete dahil olan bağlantı elemanlarını takmak için bir tornavida kullanın. Panellerin yapının kalan elemanlarıyla eşleşip eşleşmediğini kontrol edin.

Cam panellerin montajı
Yarı saydam duvarların montajı.

Yan panelleri tamir ettikten sonra, duşunuz resimdeki gibi görünmelidir. Başka bir model satın aldıysanız, talimatı okumalı ve önerilerini izlemelisiniz.

Cam panellerin doğru monte edildiğinden emin olun, aksi takdirde duş kabini su geçirmez değildir. Profesyonel bir sonuç almak istiyorsanız dikkatli ve dikkatli olun.

Yüklü duvarlar
Duş kabininin duvarları.

Silindirleri duş kapısına, üreticinin talimatlarına uygun olarak takın ve vidalarla sabitleyin. Aynısı, kitle birlikte gelen kapı contaları ve diğer bileşenler için de geçerlidir.

İpucu: Bir arkadaşınıza kapının montajı konusunda yardımcı olmasını isteyin. İşin bu kısmı birlikte yapmak için daha uygun.

Silindirlerin montajı
Silindirleri takma.

Kapı makaralarını kanallara takın ve bunların üzerinde ne kadar kolay kaydırıldığını kontrol edin. Gerekirse merdaneleri ayarlayın, ancak çok fazla kuvvet uygulamayın.

İpucu: Dikkatsiz çalışanların kurulum sırasında sadece kapıları kırdığı birçok durum gördük. İşin bu kısmını yaparken, son derece dikkatli olmalısınız.

Kapıların montajı
Kapı montajı.

Bu fotoğrafta kanalın içine yerleştirilmiş videoları görüyorsunuz. Silindirler doğru şekilde takılmamışsa, duş kapısı duvarlar boyunca kolayca hareket etmeyecektir.

Araba kapısı
Duş kapısı

Sadece kapı tutamağını yere tutturmak ve tüm dikişleri izole etmek içindir. Tüm kenarlara, özellikle çerçevenin bağlantı yerine paletine silikon dolgu macunu sürün. Tabancayı yaklaşık 45 derecelik bir açıyla tutmanızı tavsiye ederiz. Silikonun uygulanması, üzerinde ıslak bir parmak çizin. Biraz bekleyin, böylece macunun kuruması için zaman vardır.

Kapı kolunun takılması
Kalemi takın.

Tavsiyemizi ve üreticinin talimatlarını takip ettiyseniz, çok yakında duşu amacına uygun olarak kullanabileceksiniz. Duşun montajının kendiniz yapıldığını fark ederek, yıkayın, daha hoş bir şey.

Çeviri kaynağı: www.howtospecialist.com

Your email address will not be published. Required fields are marked *

13 − = 12