Ako si vybrať ten správny teplovzdušný pištoľ pre konkrétne úlohy

Ak potrebujete rýchlo ohrievať nevykurovanej garáže (dielňa, kôlňa, sklad, dielňa, hangáru, atď.), Aby tu vytvoriť príjemné pracovné prostredie, ak váš dom je napojený na ústredné kúrenie, ale batéria po celú zimu sotva nažive, keď v dôsledku vysoká vlhkosť vzduchu a nízka teplota, opravy a dokončovacie práce v miestnosti pretiahol na dobu neurčitú, ak sa včas treba zahriať auto, odmieta skončiť v chlade, teplo pištole bez teba nemôže urobiť.

Avšak vzhľadom na skutočnosť, že sortiment týchto zariadení je dnes obrovský, aby sme pochopili, ako si vybrať tepelnú pištoľ, úloha je veľmi ťažká. Po preskúmaní tohto materiálu nájdete presne vykurovacie zariadenie, ktoré bude na riešenie úlohy najefektívnejšie.

Teplý zbraň, ako správne vybrať

Pri výbere tepelnej pištole zohľadnite nasledujúce faktory:

 • Typ úloh, pre ktoré je vhodnejší určitý typ žeraviacej pištole;
 • Funkcie, ktoré musí technik vykonať (trvalé zahrievanie objektu, pravidelné používanie, sušenie povrchov atď.);
 • Špecifickosť vykurovanej miestnosti (jej rozmery, úroveň tepelných strát spôsobených nedostatočnou tepelnou izoláciou, prítomnosť / neprítomnosť iných vykurovacích zariadení, odchýlka priemernej teploty od normy, účel miestnosti);
 • Zdroj energie (možnosť / nemožnosť, pohodlie / nepríjemnosť použitia v existujúcich podmienkach jedného alebo druhého chladiva, jeho cena a dostupnosť);
 • Hmotnosť, rozmery a mobilita vykurovacieho zariadenia;
 • Náklady na tepelnú pištoľ.

Typy tepelných zbraní a ich rozdiely

Štrukturálne sú termické zbrane pomerne jednoduché zariadenia, ktorých hlavnými zložkami sú telo, vykurovací článok a ventilátor. Na puzdre z kovu, ktorý zabraňuje tepelnému aj mechanickému poškodeniu, sú otvory na nasávanie vzduchu. Telo môže mať obdĺžnikový tvar, ale častejšie sú to cylindrické teplovzdušné pištole. Práve vďaka tejto forme, ktorá dáva vznik spojenia s hlavňou delostreleckej pištole, má tento typ ohrievača vzduchu svoje meno. Na zvýšenie mobility sú dostatočne masívne a ťažké zariadenia umiestnené na lôžku vybavenej manévrovateľnými kolesami.

Vo vnútri krytu je vykurovací článok (elektrický ohrievač / špirálový alebo spaľovacia komora s výmenníkom tepla) a výkonný elektrický ventilátor. Ventilátor tlačí studený vzduch cez otvory v kryte vnútri pištole, poháňa ho pozdĺž vykurovacieho telesa a podporuje distribúciu už horúceho vzduchu cez miestnosť. To znamená, že tepelná pištoľ je neodmysliteľne silným ventilátorom.

V závislosti od typu nosiča energie, ktorý používajú na vykurovanie, sú všetky tepelné zbrane rozdelené na:

 • elektrická;
 • plyn;
 • diesel;
 • viac palív;
 • Infračervený.

Nižšie uvažujeme každý z vyššie uvedených typov termálnych zbraní, poďme sa rozprávať o ich zariadení, princípe fungovania, hlavných oblastiach použitia, výhodách a nevýhodách.

Elektrické teplovzdušné pištole

Ako vykurovací prvok elektrickej tepelnej pištole môže pôsobiť buď kovová špirála alebo rúrkový elektrický ohrievač. Druhá možnosť je vhodnejšia, pretože vykurovacie prvky, aj keď sú trochu inerciálne, ale na rozdiel od otvorených špirál slúžia dlhšie a sú v prevádzke bezpečnejšie. Elektrický ventilátor pumpuje vzduch do pištole. Teplota vzduchovej hmoty prechádzajúcej pozdĺž TEN alebo špirály sa postupne zvyšuje a prietok teplého vzduchu už smeruje do miestnosti. Aby sa zabránilo prehriatiu zariadenia a k úspore energie, elektrické teplovzdušné pištole vybavenej regulátorom teploty, ktorý automaticky vypne výhrevné teleso (ale nevyradí ventilátor), keď teplota dosiahne hodnotu maximálnej (alebo užívateľom definované).

Zariadenie elektrickej tepelnej pištole

1. Rukoväť na prenášanie.
2. Axiálny ventilátor.
3. Tok studeného vzduchu.

4. Podporujte nohy.
5. Tok horúceho vzduchu.
6. Ochranné sieťoviny.

7. Vykurovací prvok.
8. Elektrický blok s káblovým vstupom, ovládacie tlačidlá a obmedzovač teploty.

Jednou z hlavných výhod elektrické ohrievače pre ohrev zbrane pôsobiace na palív je ich ekologická šetrnosť - v priebehu prevádzky týchto zariadení nie je vytvorená výfuk alebo iný odpad. Z tohto dôvodu môžu byť elektrické zbrane považované za univerzálne z hľadiska použiteľnosti. Môžu byť použité na vykurovanie obytných aj nebytových priestorov, kde sú ľudia neustále prítomní (workshopy, workshopy, stanice, obchody). Okrem toho, na rozdiel od kvapalného paliva, elektrické zbrane ľahko "run", a to aj pri veľmi nízkych teplotách, a preto sú úspešne používané v nevykurovaných garáží, studené sklady, atď Nepochybné výhody elektrických teplovodných zbraní zahŕňajú schopnosť pokračovať tak dlho, ako budete chcieť, a potrebu pravidelného doplňovania paliva.

Elektrické zbraňové horáky sa vyrábajú v niekoľkých formách:

Okrúhla elektrická zbraň

elektricheskaya teplovaya pushka 2

Plynové teplovzdušné pištole

Plynové teplovzdušné pištole pracujú s plynom dodávaným cez reduktor z valca (propán, bután) alebo centralizovanej plynovej siete (zemný plyn). Prostredníctvom štrbinových otvorov horáka vstupuje plyn do spaľovacej komory vybavenej mechanickým alebo automatickým piezo-podzigovým systémom. Pri horení ohrieva výmenník tepla. Vzduch, ktorý fúka cez dúchadlo, prechádza pozdĺž tepelného výmenníka a pri kontakte s jeho horúcimi stenami tiež ohrieva. Prítomnosť ventilátora v plynovom ohrievači diktuje potrebu pripojenia prístroja k elektrickej sieti, ale spotreba energie je relatívne nízka - od 30 do 200 W.

Zariadenie plynovej zbernej pištole

1. Ventilátor.
2. Horák.
3. Spaľovacia komora.
4. Tok teplej vody.

5. Ovládací panel.
6. Spätný ventil.
7. Palivová linka.
8. Ventil.

9. Plynový reduktor.
10. Prietok studeného vzduchu.
11. Elektrický motor.

Plynové teplovzdušné pištole sú výkonné zariadenia, ktoré poskytujú ekonomické, ale zároveň rýchle vykurovanie veľkých plôch. Napriek tomu, že moderné plynové pištole sú vo väčšine prípadov vybavené automatickým systémom riadenia plameňa a ochranou pred prehriatím, stále zostávajú potenciálne nebezpečné agregáty. Navyše pri ich práci kyslík vyhorený nevyhnutne, a ak nie je vetranie v vyhrievanej miestnosti, po chvíli začne ovplyvňovať zdravie ľudí tam. Vzhľadom na to, takéto ohrievače nie sú spravidla inštalované v obytných priestoroch, ich hlavnou "sférou vplyvu" sú veľké predmety uzavretého, polootvoreného a otvoreného typu. Najbežnejšie plynové horúce kanóny sa nachádzajú v skladoch a veľkých výrobných zariadeniach, v hangároch a na staveniskách.

Plynová zbraň

Dieselové teplovzdušné pištole

Existujú dva typy vykurovacích telies nafty - priame a nepriame vykurovanie.

Prvé z nich sú efektívnejšie, teplota vzduchu, ktorá z nich vychádza, je vyššia, a keď sú iné veci rovnaké, sú schopné rýchlejšie otepľovať miestnosť. Toto sa dosiahne vďaka tomu, že ohriaty vzduch prechádza priamo cez spaľovaciu komoru. Je zrejmé, že výrobky spaľovania nafty spolu s teplým vzduchom spadajú do miestnosti. Z tohto dôvodu sa tieto teplovzdušné pištole nesmú používať v miestnostiach, kde sú ľudia stále umiestňovaní.

teplovaya puchka pryamogo nagreva

Zariadenie tepelnej pištole priameho vykurovania

1. Spaľovacia komora.
2. Horák.
3. Tryska.
4. Elektrický ventil.

5. Palivová linka.
6. Ventilátor.
7. Motor.
8. Palivové čerpadlo.

9. Stajňa na navíjanie kábla.
10. Palivová nádrž.
11. Ovládací panel.

Teplovzdušné pištole nepriameho vykurovania nemajú také obmedzenia, pretože tam je izolovaná spaľovacia komora (tj vzduch sa ohrieva len pri kontakte s jeho horúcimi stenami) a spaľovacie produkty sa odvádzajú cez špeciálne vybavený komín. Avšak zníženie úrovne znečistenia ovzdušia v miestnosti je v tomto prípade za cenu poklesu efektívnosti.

teplovaya puchka nepryamogo nagreva

Zariadenie tepelnej pištole nepriameho vykurovania

1. Spaľovacia komora.
2. Komínová spojka.
3. Horák.
4. Tryska.

5. Elektrický ventil.
6. Palivová linka.
7. Ventilátor.
8. Motor.

9. Palivové čerpadlo.
10. Stajňa na navíjanie kábla.
11. Palivová nádrž.
12. Ovládací panel.

Hlavnými konštrukčnými prvkami nafukovacej pištole sú palivová nádrž, spaľovacia komora a elektrický ventilátor. Palivo čerpané čerpadlom je privádzané z palivovej nádrže do injektora, ktorý ho spreje cez spaľovaciu komoru. Výsledná zmes paliva a vzduchu je zapálená systémom piezo-podzig. Vzduch vedený elektrickým ventilátorom prechádza pozdĺž spaľovacej komory, v dôsledku čoho sa ohrieva. Teplovzdušné pištole, ktoré sú určené na použitie v režime mimo prevádzky, musia byť vybavené časovačom a systémom na monitorovanie plameňa.

Pri použití tepelných pištolí na naftu je vykurovanie miestnosti spôsobené spaľovaním motorovej nafty. Takéto ohrievače sa často používajú vo veľkých stavebných a výrobných zariadeniach - v hangároch, skladoch, továrňach a pod.

Varianty prevedenia dieselových termálnych zbraní:

Dieselový priamy ohrievač tepla
Dieselová priama kúrenárská pištoľ namontovaná na kolesách.

Dieselový priamy ohrievač tepla
Prenosná priama kúrenárská nafukovacia pištoľ

Zbraň na nepriame zohrievanie nafty
Zbraň na nepriame zohrievanie nafty.

Vysoko výkonná naftová pištoľ
Nezávislé vykurovanie dieselovým pištolím, vysoký výkon.

Multipalivové tepelné zbrane

Štruktúrne sa viacnásobné palivové tepelné zbrane nijako nelíšia od dieselových. A rovnako ako nafta, sú rozdelené na priame a nepriame vykurovacie zariadenia s rovnakými plusmi a mínusmi.

Viacpalivové termické pištole sú všestrannejšie ako nafta, čo sa týka rozmanitosti paliva, na ktorom sú schopné pracovať. S veľkou radosťou "absorbujú" nielen motorovú naftu, ale aj petrolej a dokonca odpadový olej. To je dôvod, prečo sú takéto žeraviace kanóny obzvlášť populárne v centrách starostlivosti o autá, pretože tam pomáhajú "zabiť dvoch vtákov jedným kameňom" - zohriať miestnosť a využiť spracovanie.

Multifuelová tepelná pištoľ

Infračervené tepelné zbrane

Infračervené vykurovacie zariadenia sú samostatné v rade tepelných zbraní, pretože sú zásadne odlišné od všetkých vyššie uvedených typov. Teplo vyvíjané takýmto ohrievačom dosiahne povrch, na ktorom je zbraň "namierená" nie vo forme prúdu horúceho vzduchu, ale vo forme žiarenia. Vyhrievané plochy stien a samostatné objekty, ktoré spadajú do žiarenia, prenášajú svoje teplo do okolitého vzduchu. Rýchlosť ohrievania vzduchu týmto spôsobom je oveľa menšia ako pomocou ventilátorov a či je vyhrievanie bežné alebo len lokálne závisí od veľkosti miestnosti. Avšak v zóne vyžarovania sa stáva pohodlná pre osoby v prvých minútach prevádzky vykurovacieho zariadenia.

Hlavnými konštrukčnými prvkami infračerveného ohrievacieho pištole sú palivová nádrž, piezoelektrický horák a reflektor odrážajúci a smerujúci infračervené žiarenie v správnom smere. Ventilátor nepotrebuje takýto ohrievač, pretože princíp jeho prevádzky nie je založený na nútenej konvekcii teplého vzduchu, ako v iných typoch termálnych pištolí, ale na prenose energie pomocou elektromagnetických vĺn.

Zariadenie na naftový infračervený ohrievač:

Infračervené vykurovacie teleso

1. Deflektor.
2. Spaľovacia komora.
3. Horák.
4. Ovládanie uhla.

5. Blokáda závesu.
6. Páka pre pohyb ohrievača.
7. Palivová linka.

8. Palivové potrubie na návrat paliva.
9. Palivová nádrž.
10. Kolesá.

Infračervené zbrane sa používajú v miestnostiach s nízkou tepelnou izoláciou a / alebo vysokými stropmi (sklady, dielne, garáže atď.), Ako aj vo vonkajších priestoroch (obchodné domy, letné kaviarne, verandy). Často sú výhodnejšie ako ventilátory pri vykonávaní opráv a dokončovacích prácach (napríklad pri sušení omietky alebo farby), pretože vyhrievanie priamo na pracovnú plochu je racionálnejšie ako vyhrievanie celej miestnosti na požadovanú teplotu.

Infračervené vykurovacie teleso
Diesel infračervený ohrievač.

Elektrický infračervený ohrievač
Elektrický infračervený ohrievač.

Ktorú zbernú zbraň si vyberiete pre určitú úlohu

Výber zbrane na udržanie príjemnej teploty v byte alebo kancelárii

Rezidenčné a kancelárske priestory prevažnej väčšiny prípadov sú napojené na ústredné vykurovanie alebo majú vlastný, samostatný, vykurovací systém (s výnimkou len krajinných domov, ktoré nie sú určené na trvalé celoročné bývanie). Teplovzdušná pištoľ sa môže použiť len ako dodatočný zdroj tepla.

Najvhodnejšou možnosťou v tomto prípade bude elektrické zariadenie - je to čo najjednoduchšie v prevádzke, bezpečné, ekologické, nepotrebuje technickú údržbu. Mnoho modelov je vybavených termostatom, ktorý umožňuje udržiavať požadovanú teplotu v miestnosti automatickým zapínaním a vypínaním pištole. Ak sa používa tepelná pištoľ v obytných alebo kancelárskych priestoroch, prístroj s výkonom do 5 kW postačuje ako dodatočný zdroj tepla, najmä preto, že na pripojenie takéhoto zariadenia stačí mať jednofázové jednofázové napájanie 220 V.

Výber zbraní na sušenie stien a stropov pri opravách a dokončovacích prácach

Pri vnútorných opravách a dokončovacích prácach často existuje potreba dodatočného zdroja tepla, ktorý pomôže znížiť vlhkosť v miestnosti a skrátiť čas schnutia stien a iných povrchov napríklad po lakovaní alebo omietke.

Diesel a teplovzdušná pištoľ multi-palivo by mali byť vylúčené zo zoznamu možných variantov pre použitie vykurovacích zariadení priamo v uzavretých priestoroch nemôže byť, a nasadol dymootvedeniya systém pre nepriame teplovzdušnou pištoľou pre krátkodobé využitie ňou je jednoducho nepraktické, a to nie je vždy možné.

Najoptimálnejším riešením problému bude použitie elektrickej pištole vďaka jednoduchej prevádzke. V prípade, že sa má urobiť značné množstvo práce, je potrebné zvážiť možnosť s plynovým zariadením - toto zariadenie je efektívnejšie, ale bude vyžadovať aj plynový valec na jeho používanie.

Dobrou možnosťou je infračervená tepelná pištoľ, ktorá umožňuje ohrievať iba pracovnú plochu bez vykurovania celej miestnosti na požadovanú teplotu. V tomto prípade však musíte venovať zvláštnu pozornosť skutočnosti, že štuková alebo lakovaná stena sa neprehrieva, inak sa všetka práca pokazí.

pushka dlya stroiki

Výber tepelnej pištole na vykurovanie automobilovej dielne

Pretože autoservis je uzavretá miestnosť, kde sú ľudia vždy prítomní, nie je možné použiť priame kúrenie na kvapalné palivá. Prietok paliva do miestnosti nevyhnutne spôsobí zhoršenie pohody pracovníkov pracujúcich v garáži, čo znamená, že bude potrebná veľmi účinná nútená ventilácia, otvorené dvere a okná, čo môže negovať všetky snahy o vyhrievanie miestnosti.

Elektrické teplovzdušnej pištole, bez ohľadu na jednoduchosť použitia, použitia v týchto budovách je nevhodná, pretože s ohľadom na vysoké náklady na elektrické vykurovanie dostatočne veľký, pokiaľ ide o priestor zodpovedajúce zapálenie kachlí, kachle bankovky. Pri vykurovaní uzavretých priestorov s objemom viac ako 300 metrov kubických môže byť najlepším riešením využitie plynu ako aj dieselového vykurovania.

V mnohých autoservisoch uprednostňujú inštaláciu tepelných zbraní pracujúcich s odpadovým olejom, pretože tento druh paliva je k dispozícii vo veľkých množstvách a úplne zadarmo. Ale aj v tomto prípade treba pamätať na potrebu povinnej inštalácie kvalitatívneho vetracieho systému na doplnenie spáleného kyslíka.

Zbraň na vykurovanie skladu

Najoptimálnejším spôsobom, ako zabezpečiť pohodlné pracovné podmienky pre zamestnancov skladu, je používať plynové horúce pištole, ako aj nepriame vykurovacie dieselové pištole (s povinnou inštaláciou systémov na odstraňovanie dymu). Použitie elektrických zbraní tu nie je praktické, pretože vzhľadom na veľké plochy skladovacích zariadení to povedie k výraznému zvýšeniu účtov za elektrinu.

Teplovzdušná pištoľ pre sklad

Zbrane na skleníkové vykurovanie

V poľnohospodárstve sa teplé zbrane používajú pomerne často. S ich pomocou vyhrievané skleníky, hydinárne, prasiatka, stodoly, sušená zelenina pred ich uložením. Pri vykurovaní priemyselných skleníkov sa používajú plynové a kvapalné palivové kanóny, pretože obidva z nich s veľkou tepelnou kapacitou sú vhodné na vykurovanie veľkých plôch. V tomto prípade, pretože skleníky nie sú miestom, kde by ľudia mohli zostať dlhší čas, je prípustné používať teplovzdušné pištole na kvapalné palivo.

Tí, kto sa pozrie na vykurovacie zariadenia špeciálne pre priemyselné skleníky, sa nie je na škodu vedieť, že talianska spoločnosť Sial, jedným z lídrov na svetovom trhu vykurovacie zariadenia, najmä pre potreby poľnohospodárstva ponúka celý rad teplomety Airfare série. Sú určené na zavesenie inštalácie, čo umožňuje optimálne a pohodlné umiestnenie zariadenia do skleníka a môže byť vybavené termostatom na automatické udržiavanie požadovanej teploty.

Termálna pištoľ na skleníku

Vytvorte pohodlné podmienky v altánkoch, vonkajších kaviarňach a iných vonkajších rekreačných oblastiach

V tomto prípade odporúčame používať zariadenie, ktoré nehreje tok vzduchu, ale s energiou vyžarovania. Infračervené teplovzdušné pištole sú ideálne pre otvorené priestory, pretože neohrievajú vzduch, ktorý je úplne nerozumný mimo priestor a objektov, ktorým sú určené. Existujú IR zbrane a ďalšia nepopierateľná výhoda - neprítomnosť zbytočného hluku na pozadí, ktorá bude vaša dovolenka ešte pohodlnejšie.

Všeobecné kritériá na výber tepelnej pištole

Spotreba energie

Výkon - hlavná charakteristika termálnych pištolí, ako aj akékoľvek iné vykurovacie zariadenia. Čím väčšia je výkonnosť zariadenia, tým rýchlejšie sa vďaka svojej práci zohreje miestnosť, všetky ostatné veci sú rovnaké.

Aby nedošlo k zámene, malo by sa okamžite uviesť, že je to otázka tzv. Tepelnej energie, ktorá charakterizuje produktivitu vykurovacieho zariadenia a nie o spotrebovanej elektrickej energii. Tá sa môže považovať za indikatívna iba v prípade elektrických teplovodných zbraní. Plynové a kvapalné palivové vykurovacie zariadenia tiež spotrebujú elektrickú energiu, no nevyužívajú na výrobu tepla, ale len na prevádzku elektrického ventilátora a kontrolných a monitorovacích systémov. Spotreba elektrickej energie týchto zariadení sa pohybuje od niekoľkých desiatok do niekoľkých stoviek wattov a vôbec ich neoznačuje ako vykurovacie zariadenia.

.. Tak, tepelná kapacita, teda množstvo tepla, že vykurovacie zariadenie je schopný sprostredkovať vzduchu v miestnosti za jednotku času ... energie kvapalného paliva (nafty a viacpalivové) zbrane môže dosiahnuť 200-220 kW, s nepriamych vykurovacích zariadení sú oveľa slabšie - medzi existuje len málo z nich schopných vydávať viac ako sto kilowattov. Rozsah variácií tepelného výkonu plynových tepelných zbraní sa pohybuje od 10 do 100-150 kW, aj keď existujú aj výkonnejšie stacionárne jednotky. Maximálny výkon infračervených pištolí je 40-50 kW.

A napokon, tepelná energia elektrických teplovodných pištolí sa môže meniť v závislosti od modelu od 1 do 50 kW (aj keď medzi priemyselnými stacionárnymi zariadeniami sú aj výkonnejšie - do 100 kW). Súčasne mnohé modely majú možnosť postupného riadenia vykurovacieho výkonu podľa aktuálnych potrieb používateľa. Elektrické ohrievače do 5 kW sú tradične označované ako domáce a viac ako 5 kW - priemyselné.

Toto rozlíšenie je dôsledkom skutočnosti, že domáce spotrebiče môžu byť prevádzkované z bežného jednofázového napájania 220V, zatiaľ čo silnejšia trojfázová sieť 380V je potrebné mať na pamäti pri hľadaní vhodného vykurovacieho zariadenia. Pred výberom vysokokapacitného elektrického vyhrievacieho pištole je potrebné zistiť, či existuje možnosť, aby zariadenie pripojilo.

Tok vzduchu

Pohyb vzdušnej hmoty počas prevádzky tepelnej pištole je vykonávaný vstavaným elektrickým ventilátorom. Čím je ventilátor účinnejší, tým rýchlejšie zmieša teplý vzduch s chladným vzduchom. Na výkonnejších termálnych zbraniach sú nainštalované efektívnejšie ventilátory. Na jednej strane to zabraňuje miestnemu prehriatiu vzduchu v bezprostrednej blízkosti zbrane, na druhej strane - výkonné zariadenie dokáže rýchlo ohriať celú miestnosť a táto možnosť by sa mala využiť. To znamená ďalšiu charakteristiku tepelnej pištole - tok vzduchu.

Prúd vzduchu (často označovaný ako výkon vykurovacieho zariadenia) je množstvo teplého vzduchu vytvoreného teplovodným pištolom za hodinu prevádzky. Hodnotou tohto indikátora je možné odhadnúť rýchlosť ohrevu miestnosti na požadovanú teplotu.

Výkon tepelnej pištole výrazne závisí od jej výkonu. Napríklad tepelná pištoľ Ballu BHP-PE-2 s výkonom 2 kW je schopná vykurovať 230 m3 za hodinu. metrov vzduchu a zbraň BHP-Me-9 od rovnakého významného výrobcu, ktorý má výkon 9 kW, má vyššiu kapacitu - už 820 m3 / h.

Pripomeňme si, že infračervené teplovzdušné pištole nemajú ventilátor, a preto sa na ne nevzťahuje taká charakteristika, ako je prúdenie vzduchu.

Druh paliva

Palivo pre plynové horúce pištole sú nižšie nasýtené uhľovodíky, ktoré sú v bežných podmienkach v plynnom stave.

Môže to byť:

 • Zemný plyn (metán s malým množstvom nečistôt ťažších uhľovodíkov) dodávaný z centrálneho plynovodu;
 • Skvapalnený plyn (propán alebo bután), prepravovaný a skladovaný vo valcoch.

Plyn je lacnejší než motorová nafta a oveľa lacnejšie ako elektrická energia. A v tomto prípade je to otázka skvapalneného plynu dodávaného vo valcoch s hlavným plynom v lacnosti, dokonca aj drevo nemôže konkurovať. Z toho vyplýva, že používanie plynových teplovzdušných pištolí, najmä na vykurovanie veľkých plôch, je nákladovo najefektívnejšie.

Teplovzdušné pištole na kvapalné palivá fungujú rovnako dobre na naftu a na petrolej. Výrobcovia dôrazne odporúčajú používať len takéto palivá. Aby sa zabránilo výbuchu, požiaru, zlyhaniu zariadenia, je prísne zakázané používať alkohol, benzín, benzín, benzín, akékoľvek iné horľavé kvapaliny na doplnenie pištolí na kvapalné palivo.

Treba venovať pozornosť kvalite použitého paliva. Použitie nízkej kvality alebo kontaminovaného paliva nevyhnutne znamená upchatiu trysiek a / alebo filtre, ako aj vytváranie sadzí na zapaľovacie sviečky (obzvlášť citlivé na kvalitu paliva ohrievačov zahraničnej výroby). Ak sú zamestnanci servisných centov zistí, že príčinou výstupu tepla zbraň bola neschopnosť dodržiavať pravidlá prevádzky (v tomto prípade hovoríme o používaní nekvalitné alebo nie je v zozname odporúčaných pohonných hmôt), a zariadenie sa vyberie z záruky a výrobca už nie je povinný kupujúcemu.

Termálne kanóny, ktoré pracujú na ťažbe, vynikajúco "trávia" prakticky akýkoľvek typ kvapalných olejov - motorov, prevodoviek, hydraulických zariadení, ako aj ich zmesí. Výnimkou sú transformátorové oleje a mazivá s vysokou viskozitou. Pred naplnením palivovej nádrže teplovzdušnej pištole pomocou použitého oleja sa musí nevyhnutne vyčistiť mechanickými časticami a vodou.

A nakoniec, infračervené teplovzdušné pištole môžu fungovať v závislosti od modelu na plyn a kvapalné palivo (petrolej, motorová nafta), ako aj na elektrickú energiu. Požiadavky na kvalitu paliva pre ne sú rovnaké ako pre zodpovedajúce typy tepelných zbraní.

Pri posudzovaní nadchádzajúcich nákladov na palivo počas výberovej fázy vykurovacieho pištole treba venovať pozornosť charakteristike vykurovacieho zariadenia, ako je spotreba paliva.

Rozmery, mobilita a váha

Rozmery a hmotnosť žeraviacej pištole závisia od jej typu, konštrukcie a výkonu (výkon). Ľahké a kompaktné, zvyčajne používané v obytných priestoroch a kanceláriách. Celkové a ťažké, ale zároveň silnejšie, sú určené pre veľké priemyselné a poľnohospodárske zariadenia.

Najjednoduchšie veľkosti sú elektrické horúce pištole. Ich hmotnosť sa môže pohybovať od 3 do 30 kg, čo znamená, že každé z týchto zariadení je známe ako pohyblivé. Okrem ľahkej prevádzky a absencie nebezpečného odpadu a emisií je táto okolnosť ďalším argumentom v prospech elektrických zbraní pre tých, ktorí hľadajú klimatizačné zariadenia pre domáce použitie.

1 mob pushka

Plynové teplovzdušné pištole sa z väčšej časti líšia aj svojou nízkou hmotnosťou a celkovými rozmermi. Je pravda, že môžu byť nazývané mobilné iba s veľkým úsekom. Mobilita takýchto zariadení závisí od zdroja paliva. Dokonca aj tie najmenšie a ľahký plyn pištole, je napojený na centrálny prívod plynu po dobu stáva stacionárne - ľahko a prirodzene presunúť ju v prípade potreby ešte dnes na druhom konci skladu, a zajtra, a to všetko vo vedľajšej miestnosti nemusíte dostať.

2 plynu pushka

Vykurovací olej (nafta a viac palív) s ohľadom na teplovzdušnou pištoľou na ne okrem všetkého ostatného, ​​spaľovacia komora a palivová nádrž je najmohutnejší a v dôsledku toho, ťažká. Je potrebné vziať do úvahy, že po naplnení palivovej nádrže palivom sa hmotnosť prístroja podstatne zvýši. Mimochodom, mobilita kvapalných pištoľou paliva, tiež závisí nielen od ich veľkosti a hmotnosti, ale aj v tomto prípade, typ zariadenia: nepriameho tepelného pištoľ je pripojený k stacionárnemu komínu, stráca svoju pohyblivosť.

3 dizelnaya pushka

Spolu s mobilnými teplomety, ktoré možno presunúť podľa potreby z jedného miesta vďaka ich úchyty pre prenášanie (pre najmenšie a najľahšie) alebo kolesách (pri zariadení ťažšie), je tu iba stacionárne zariadenia - vo väčšine prípadov je toto kvapalné palivo pištole , Medzi nimi sú aj skutoční obri, ktorých dĺžka, šírka a výška sú vypočítané v metroch a hmotnosť - v tonách. Preprava a nakladanie / vykladanie stacionárnych teplovodných zbraní sa vykonáva špeciálnym vybavením. Aby mohla byť vykonávaná ďalšie objemné a klimatické zariadenia potrebné na prípravu vopred rovnej ploche, schopný niesť zodpovedajúce zaťaženie (s prírastkom telesnej hmotnosti pri plnení palivovej nádrže palivom).

4 stacionarnaya pushka

Pri výbere zariadenia na vykurovanie nestačí, aby ste sa uistili, že je v priestore pridelený. Treba mať na pamäti, že žeraviaca pištoľ počas prevádzky by mala byť umiestnená v značnej vzdialenosti od objektov a najmä z predmetov z horľavých a horľavých materiálov, ako aj z bežných (alebo len možných) spôsobov pohybu osôb. Preto sa odporúča napríklad používať kompaktné nízkonapäťové delá na ohrievanie malých plôch alebo úzkych priestorov.

Výpočet požadovanej kapacity tepelnej pištole

Aké sú rozsahy hodnôt sily tepelných zbraní, teraz vieme. Ale kým sú to len nahé postavy, chceli by sme získať odpoveď na otázku: akú silu potrebujete na vykurovanie konkrétnej miestnosti? Ak chcete spájať možnosti klimatického vybavenia s existujúcimi potrebami, musíte sa naučiť ako vypočítať tepelný výkon.

Ak chcete vypočítať energiu potrebnú na vykurovanie miestnosti, musíte o nej mať úplné informácie:

Objem miestnosti. Je to objem, pretože oblasť nie je veľmi užitočná pri riešení problémov s vykurovaním. Faktom je, že teplý vzduch, ktorý je ľahší ako chlad, stúpa, takže nevyhnutne zahrejete celý objem vzduchu v miestnosti a nielen jeho spodné vrstvy, kde je umiestnená tepelná pištoľ.

teplota. Zaujíma sa ani o jeden ukazovateľ, ale len dva (alebo skôr ich rozdiel): teplota mimo budovu a teplotu, ktorá sa musí dosiahnuť v interiéri. Je jasné, že indikácia teplomera "cez palubu" môže počas sezóny silne kolísať, takže je dôležité správne odhadnúť priemernú zimnú teplotu a veľkosť jej skokov vo vašom regióne. Pri výbere hodnoty v interiéri je potrebné riadiť sa požiadavkami SNiPa, podľa ktorých teplota napríklad vo verejných budovách a výrobných zariadeniach by nemala byť nižšia ako +180C a vo skladoch - nie pod +120C. Ak si však vyberiete zbraň na súkromné ​​použitie, môžete sa rozhodnúť pre seba, či ste pripravení trpieť nepohodou v prípade silného mrazu na ulici alebo či potrebujete kúpiť zariadenie "s maržou" za každú cenu.

Kvalita tepelnej izolácie miestnosti. Táto vlastnosť sa skladá z niekoľkých parametrov - kvalite izolácie jednotlivých konštrukčných prvkov (steny, podlaha, strop), na počte, veľkosti a kvalite tepelnej izolácie okien a dverí, početnosti otvárania dverí za jednotku času, atď V prípade zjednodušeného riešenie problému do všetkých miestností .. v súlade s kvalitou ich tepelnej izolácie je rozdelený do niekoľkých skupín:

 • k = 0,6 - 1,0 - dobrá tepelná izolácia (hrúbka podlahy, tehlové steny s dvojitou tepelnou izoláciou, strecha izolovaná s použitím vysoko kvalitného tepelnoizolačného materiálu, malý počet okien, všetky majú dvojité rámy);
 • k = 1,0-2,0 - priemerná tepelná izolácia (dvojité murivo stien, štandardná strecha, malý počet okien);
 • k = 2,0-3,0 - zlá tepelná izolácia (zjednodušená konštrukcia budovy, jednoduché murivo stien bez použitia tepelnoizolačných materiálov, okenné rámy - garáže, hospodárske budovy atď.);
 • k = 3,0-4,0 - bez tepelnej izolácie (zjednodušené drevené alebo zhotovené a vlnité plechové konštrukcie - prístrešky, hangáre, atď., ako aj otvorené a poloprevádzkové plochy).

Tu uvedený koeficient k je faktorom rozptylu tepla, ktorý charakterizuje kvalitu tepelnej izolácie budovy / miestnosti. Vyberte si konkrétnu hodnotu z určitého rozsahu hodnôt koeficientu K budete mať svoj vlastný vychádza z celkového počtu vašich znalostí konštrukčných vlastností budovy.

Po vyhodnotení všetkých vyššie uvedených parametrov je možné začať výpočet tepelného výkonu potrebného na vykurovanie miestnosti. Za týmto účelom stačí použiť vzorec:

Q = k × V × ΔT

kde:

 • Q - požadovaný tepelný výkon (v kcal / h),
 • k - koeficient rozptýlenia tepla,
 • V - objem miestnosti (v kubických metroch),
 • AT - rozdiel medzi požadovanou teplotou a vonkajšou vonkajšou teplotou (v stupňoch Celsia).

Radi by sme upriamili vašu pozornosť na skutočnosť, že hodnota tepelnej energie získaná použitím tohto vzorca je vypočítaná v kcal / h. K tomu, aby ich v bežnom kW (v týchto jednotkách, všeobecne, ohrievač tepelnej kapacity je uvedená v priložených dokumentoch) v prípade, že výsledná hodnota delí o faktor 860 (1 kW = 860 kcal / h).

Aby sme lepšie pochopili a pamätali na vyššie uvedené, uveďme príklad výpočtu potrebného tepelného výkonu:

Potrebujete vykurovanie garážovej plochy 24 metrov štvorcových. metrov s výškou stropu 3 m (jednoduché murivo, chýbajú okná, brána je zle izolovaná); požadovaná teplota v garáži +150C, priemerná vonkajšia teplota -250C.

V = S × h = 72 kubických metrov

ΔT = 150C - (-250C) = 400C

k ~ 2,5

Q = 2,5 × 72 × 40 = 7200 kcal / h. = 8,4 kW

tj na splnenie daných podmienok je potrebná tepelná pištoľ s výkonom najmenej 8-8,5 kW.

Na záver chcem uviesť niekoľko ďalších pripomienok k tejto otázke.

Po prvé, takéto výpočty sú správne len vtedy, keď je tepelná pištoľ jediným zdrojom tepla. Ak má miestnosť už niektoré iné zdroje tepla (napríklad systém ústredného vykurovania), potom sa pri výpočte musia brať do úvahy tieto dostupné tepelné kapacity.

Po druhé, nie je nutné kupovať jeden zberač s vypočítanou kapacitou - môžete si kúpiť dve alebo viac zariadení, ktorých celkový výkon sa bude rovnať vypočítanej kapacite. Zvyčajne je vykurovanie miestnosti s niekoľkými zariadeniami s nízkym výkonom efektívnejšie. Toto odporúčanie je obzvlášť dôležité pre tých, ktorí potrebujú ohrievať veľkú oblasť a / alebo komplexnú konfiguráciu.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

93 − = 89

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map