Liliam Fashion Week in London
  • 20 March 2015

  • 09.00 - 16.00 (Monday Free)

  • 21 King Street, Melbourne Victoria 3000 Australia See in Map

  • Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Vestibulum id ligula porta felis euismod semper. Duis mollis, est non co.

  • Read More

Který stavební vysavač si vyberete: zařízení, typy a kritéria výběru

May 20
No comments yet

Před výběrem konstrukčního vysavače musíte zjistit, pro které úkoly je určen. Pouze znalosti o schopnostech tohoto zařízení a jeho hlavních charakteristikách najdete pro vás nejvhodnější volbu.

Charakteristickým rysem všech stavbách, velkých průmyslových objektů a malých obchodů, všude tam, kde pracují s kladivem, puzzle nebo stěny pronásledovatel, zvýšenému množství prachu, pilin a jiných nečistot. Nepohodlí pro pracovníky je možná nejméně zlo, které vznikají průmyslovým odpadem. Jemný prach, který se dostává do plic těch, kteří jsou v dílně nebo na opravovaném objektu, může způsobit vážné poškození zdraví. Kromě toho se často stává příčinou selhání elektrického nářadí. Jediným správným řešením pro ochranu zdraví lidí a účinností elektrických zařízení bude v této situaci nákup průmyslového (stavebního) vysavače. Pomůže vytvořit pohodlné pracovní podmínky, poskytne bezpečnost na pracovišti a zkrátí čas na čištění výrobních prostor.

Stavební vysavač - co a jak si vybrat

Zařízení, princip činnosti a metody filtrace stavebních vysavačů

Vzhledem k tomu, že tento článek je určen především těm, kteří nikdy nebyli šťastným vlastníkem takové techniky, měli byste začít s ab ovo.

Každý začátečník začíná s tím, že se zeptá na otázku: „Co je to budova čistší a proč ne místo toho použít běžné domácnosti?“ Ve skutečnosti, dva přístroje na první pohled nic jiného než velikost neliší. Nicméně, s podobným designem a funkcí, které jsou stále používány pro různé úkoly, a to ukládá její otisk v podobě celé řady strukturních prvků.

Takže hlavní rozdíl mezi těmito dvěma odrůdami stejného zařízení je předmětem, s nímž je třeba "bojovat". domácí vysavač poradí s běžným jemným prachem v domácnosti, ale pokud se mu postaví do cesty budou drobné kamínky, je pravděpodobné, že v lapače prachu a nebude mít. Ještě horší by bylo v případě, pokud se někdo pokusí odebrat pomocí domácího vysavače malé frakce stavebního prachu: podstatná část jednotky „plivat“ ze sebe s proudem vzduchu. Kromě toho se do elektromotoru dostane mnoho prachu, které se nedotazuje, což pravděpodobně způsobí poslední selhání.

Průmyslový analog byl původně navržen tak, aby sbíral stavební prach a další stavební a průmyslové odpady. Ano, a velikost práce je pouze pro něj.

Charakteristické rysy konstrukci vysavače zahrnují nárazu odolné pouzdro, na zvětšený průměr hadice, sběrač velký objem prachu (a tím i značné rozměry a hmotnost zařízení), což je vysoce účinný systém filtrace vícestupňový, velký výkon motoru a jeho schopnost pracovat bez přerušení po dlouhou dobu.

Zařízení a princip činnosti

Princip vysavače (v tomto případě nezáleží na tom, průmyslový nebo domácnost) je poměrně jednoduchý a dobře známý všem z našeho kurzu fyziky. Ventilátor poháněný elektrickým motorem vytváří silné vakuum uvnitř vysavače, což je hlavní hnací síla. Vzduch, společně s prachem a jinými pevnými inkluzemi na hadici, proniká do této zóny nízkého tlaku. Většina nečistot, která se dostala do vysavače, zůstává uvnitř sběrače prachu, přičemž suspenze jemných frakcí zbývajících ve vzduchu je zachycena dalšími filtry. Při průchodu vícestupňovým filtračním systémem je vyčištěný vzduch vypouštěn přes výstup do atmosféry.

Stavební vysavač
Přístroj stavebního vysavače na příkladu BOSCH GAS 35 L SFC: 1. Elektromotor s ventilátorem; 2. Vstupní proud vzduchu s odpadem; 3. Kontejner pro odvoz odpadu; 4. systém čištění filtrů; 5. Spínač čisticího systému filtru; 6. Filtr pro čištění vzduchu.

Charakteristickou vlastností stavebních vysavačů je to, že prach a jiné nečistoty mohou být shromažďovány jak přímo během provozu, tak i po jeho dokončení (první volba je samozřejmě výhodnější):

# 1. Odsávání z pracovní oblasti. Hadice vysavače je pevně připevněna co nejblíže k zpracovávanému obrobku (aby nedošlo k rušení práce). Tato verze není daleko ideální, ale stále umožňuje snížit koncentraci prachu ve vzduchu v pracovním prostoru.

Nasávání prachu z pracovního prostoru

# 2. Připojte přímo k přístroji. Mnoho moderních elektrických nástrojů je vybaveno systémem odsávání prachu - speciální tryskou pro vysávání prachu, kterou lze připojit hadici vysavače. Množství prachu ve vzduchu a obrobku bude minimalizováno. Připojená hadice poněkud zasahuje do provozu ručního elektrického nářadí, ale kvůli pohodlným pracovním podmínkám je docela možné sladit s tímto malým nepříjemností.

Připojení k nástroji

# 3. Čištění prostor na konci práce. Sběr odpadků a nečistot na pracovišti lze odstranit na konci práce, a to nejčastěji pomocí vysavače.

Čištění místnosti pomocí stavebního vysavače

Sběrače prachu a filtry

Stejně jako domácí vysavače, konstrukce je rozdělena podle typu sběrače prachu do sáčků a bezmeshkovye. První verze může být vybavena na žádost uživatele av souladu s doporučeními výrobce jako opakovaně použitelných (textilních) a jednorázových (papírových) sáčků. Skupina bezobslužných vysavačů je také heterogenní, rozlišuje dvě strukturálně odlišné podskupiny - cyklón (kontejner) a vodní vakuum. Zvažte vlastnosti, výhody a nevýhody všech čtyř typů prachových kolektorů pro konstrukci vysavačů.

Tašky na tkáně

Tašky na tkáně

Opakovaně použitelné textilní sáčky jsou nejlépe známé uživatelům, protože jsou i nadále nejběžnější u běžných domácích vysavačů. Po naplnění takového vaku s nečistotami a prachem by se měl vyprázdnit, protřepat a znovu instalovat na místo. Počet cyklů používání takového sběrače prachu je dostatečně velký, a proto lze tuto možnost přičíst nízkému rozpočtu. Pro výrobu opakovaně použitelných pytlů pro vysavače byl použit satén před - levný a zároveň velmi silný a odolný materiál. Dnes je satén pro tyto účely prakticky nepoužíván, nahrazuje se syntetickými tkaninami. Nedávno je stále populárnější jako materiál pro výrobu opakovaně použitelných sběračů prachu, je zakoupen netkaný.

Již jsme zmínili hlavní výhodu opakovaně použitelných textilních pytlů: jedná se o nízké náklady na jeden cyklus plnění. Ale mají také významnou nevýhodu, kterou musí vědět budoucí majitel stavebního vysavače. Tkanina, která udržuje poměrně velké částice, snadno prochází jemně zrnitým stavebním prachem, který se proudem vzduchu vytékajícím z vysavače rozptýlí na dlouhé vzdálenosti a rovnoměrně pokrývá všechny plochy. Moderní dvouvrstvá tkanina založená na netkané látce je však schopna zachytit již malé částice o velikosti několika mikronů, čímž poskytuje dobrý stupeň čištění.

Papírové pytle

Papírové pytle

Jednorázové papírové sáčky v přímém smyslu této vrstvy jsou spotřební materiál: naplněné, jsou spolu s veškerým obsahem posílány na skládku. Pro uživatele to znamená na jedné straně snadné použití, ale na druhou stranu - dodatečné výdaje a spíše velké. Cena jednoho papírového pytle pro stavební vysavač je $ 5-6 a jeden den si uvědomíte, že jste vynaložil více na spotřební materiál než na samotné zařízení. Kromě toho jednorázové tašky, stejně jako všechny spotřebního materiálu, mají tendenci vyběhnout a ve špatnou dobu, a možná zjistíte, že budete nuceni přestat pracovat a začít obbegat obchodů při hledání tašek pro váš model vysavače.

Na této lžíci dehtu je však celá hlaveň medu. Sběrače prachu z papíru mají vynikající výkonnostní charakteristiky. Oni jsou podstatně vyšší než jejich protějšky ve schopnosti tkáňové k zachycení jemných částic (až do 0,3 mikronů), což znamená, že vzduch v místnosti bude čistý, a budete mít méně vyčistit a nahradit další filtry.

Ale s velkými stavebními odpadky musíte být opatrnější: některé částečky s velkou frakcí (rozbité sklo, ostré oblázky, kovové hobliny) mohou snadno odtrhnout papírové stěny sběrače prachu.

Kontejnerový prachový sběrač

Kontejner na prach

V vysavačů s cyklonovým vysavačem se veškeré odpady shromažďují v důsledku působení odstředivé síly v zabudované nádrži. Nevýhodou agregátů tohoto druhu je zvýšená hladina hluku díla, která je důsledkem opakované srážky tuhých částic zachycených v nádrži s jejími stěnami a omezené aplikace. Ta je vyjádřena ve skutečnosti, že "cyklony" jsou vhodné pouze pro shromažďování velkých částic, vody a navlhčených nečistot. Mnoho cyklonových modelů podporuje manipulaci s vaky. Při použití vaku je hlavní filtr mnohem méně ucpaný.

Aquafilter

Aquafilter

U vysavačů s aquafiltrem se nasávaný vzduch prochází vodou, kde se usazují velké částice. Menší částice jsou zachyceny v nádržce vedle oddělovače vody. Takový vícestupňový systém čištění poskytuje nejlepší výsledek. Důvodem, proč mnohé preferují vysavače s jinými typy sběračů prachu, a nikoli tato zdánlivě ideální volba, jsou vysoké náklady na agregáty s vodním filtrem. Další z jejich nedostatků je neschopnost vyrovnat se s velkým množstvím stavebních nečistot. Dále je třeba uvést, že voda je pro tyto vysavače jedinou spotřebou. Tato vlastnost může být přičítána výhodám, ale nezapomínejte, že v prostorách, kde probíhají opravy, nejsou často k dispozici velké objemy čisté vody.

Kromě filtru prachu obsahuje filtrační systém vysavače jeden nebo více jemných filtrů pro čištění vzduchu. Takové filtry, které jsou jednorázové a opakovaně použitelné, jsou vyrobeny z nylonu (pro jemný prach), polyuretanu (pro nasákavou kapalinu) nebo řady dalších, obvykle syntetických materiálů. Jejich hlavním úkolem je zachytit jemné rozptýlení konstrukčního prachu, který nebyl zadržen v hlavní nádrži / sáčku. Z těchto filtrů závisí kvalita čištění místnosti a stupeň opotřebení motoru. Stejně jako hlavní sběrač prachu potřebují pravidelné čištění z nahromaděné nečistoty. Filtr zablokovaný prachem je hlavním důvodem snížení výkonu vysavače a zvýšení zatížení motoru. Pokud se rozhodnete ušetřit velmi vysavač a kvalitu hlavního sběrače prachu, buďte připraveni na to, že budete muset čistit a vyměňovat filtry častěji.

Typy konstrukčních vysavačů a jejich účel

Profesionální a domácí

Pojmy "konstrukce" a "průmyslové" týkající se vysavačů, použité v tomto článku stejně, nejsou ve skutečnosti synonymem. Všechny vysavače používané při výrobě a při opravách a stavebních pracích jsou rozděleny na profesionální a domácnosti (nesmí být zaměněny s těmi, které používáte k čištění koberce doma).

Liší se objemem sběrače prachu, kapacitou (tj. Objemem nasávaného vzduchu za jednotku času), sací sílou, zdrojem motoru a povoleným časem nepřetržitého provozu. Chcete-li si vybrat mezi profesionálním vysavačem a domácím vysavačem, stačí odhadnout intenzitu, s jakou má být tato technika použita. Pokud je to jen otázka několika týdenních hodin práce někde v malé domácí dílně nebo o provedení interních oprav v areálu, pak budete mít poměrně levnou domácnost. Pokud je vysavač plánován k použití ve velkém měřítku, kde musí pracovat na rovném základě s lidmi, tj. celou pracovní směnu, pak existuje profesionální model.

Rozdíl konstrukčních vysavačů podle jejich zamýšleného použití

Stavební vysavače jsou rovněž klasifikovány podle účelu, tj. druh znečištění, které musí vyčistit. Zde můžeme rozlišovat tyto odrůdy:

# 1. Pro suché čištění. To je nejjednodušší volba, ve skutečnosti s touto funkcí všechny vysavače. Z obyčejných "bratří" domů se tyto jednotky liší pouze ve výkonu, výkonu a kvalitě filtrace. Používá se ke sběru cementu, sádry, vápence atd.

# 2. Pro suché a mokré čištění. Taková zařízení se budou vyrovnávat nejen s suchými nečistotami, ale také s rozlitou tekutinou na podlaze.

Vysavač používaný pro sběr vody

# 3. Mycí vysavače jsou schopni sbírat suchý prach, ale přesto je jejich hlavním cílem mokré čištění průmyslových areálů, místa s velkou nadmořskou schopností lidí atd.

# 4. Pro čištění výbušných a požárně nebezpečných odpadů. Takové vysavače jsou určeny ke sběru hliníku nebo zinku, uhelného prachu, průmyslového odpadu organického původu (cukr, mouka, dřevní prach atd.). Tyto modely jsou vybaveny elektromotory bez grafitových kartáčů, které jsou příčinou jiskření. Navíc pro takové agregáty je povinným požadavkem přítomnost funkce měření rychlosti proudění vzduchu. Vysavače s výbušným výkonem jsou možná nejdražší, ale používají se pouze v podnicích s úzkým zaměřením.

Vysavač pro explozivní prach

# 5. Tepelně odolné vysavače patří také k vysoce specializovaným. Můžete se s nimi setkat pouze v omezeném rozsahu podniků. Jak vyplývá z názvu, používají se tyto jednotky ke shromažďování horkých odpadních produktů (například při zahřívání při zpracování kovových hoblin).

Kritéria pro výběr konstrukčního vysavače

Stavební vysavač je drahý nástroj, takže je důležité, aby nedošlo k chybě při jeho výběru. Zaměřte se pouze na přijatelnou cenu a známý název výrobce nestojí za to. Chcete-li zajistit, aby nová jednotka splnila všechny vaše požadavky a současně se její akvizice nestala finanční krizí, měli byste předem uvažovat o všech nuancích. Promluvme si o hlavních parametrech, kterým je třeba věnovat pozornost.

Podmínky budoucího provozu

Abychom pochopili, jak vybrat vysavač konstrukci, profesionální jednotku nebo pro daný účel, pokud budete potřebovat poměrně úspěšně být schopen zvládnout jednoduchý domácnosti, ať už budete potřebovat specializaci nástrojů, a pokud ano, co to je, pokusit se ptát sami sebe na pár otázek. Jak často má vysavač používat? Bude použita v malé domácí dílně nebo ve velkém měřítku? Je tam uklidit odpadky v suchém prostoru, nebo na pravidelném déšť nalil stránky? Bude to stačit jen sbírat prach, nebo je potřeba drhnout podlahy zářit?

Nezapomeňte, že prach prachu je jiný a tento aspekt je třeba vzít v úvahu. Pokud je vysavač určen pro sběr výbušných látek, korozivních kapalin nebo červených horkých kovových třísek, budete muset hledat specializovaný model. Zde je třeba uvést, že všechny znečištění jsou rozděleny stupněm nebezpečí do několika tříd (a všichni výrobci vysavačů nutně uvedou, pro co je jejich technika určena):

l

L - nízký stupeň nebezpečí (většina stavebních odpadů), při sběru těchto kontaminantů stačí použít jednoduchý nylonový filtr, emise do atmosféry by neměla překročit 1%;

m

M - střední stupeň nebezpečí (dřevo a betonový prach, odpad z čištění mědi, niklu, manganu), je zapotřebí několik filtrů, které mohou zachytit až 99,9% veškerého odpadu;

h

H - vysoké riziko (olovo, azbest a další karcinogenní látky, odpad s vysokou koncentrací mikroorganismů (plíseň, houby, viry, bakterie), toxických látek, prachu z jaderných elektráren), vyžaduje komplexní filtrační systém a funkci měření rychlosti proudění vzduchu potřebné zajištění shromáždění 99,995% odpadů a jejich bezprašná likvidace;

atex

ATEX - výbušné a hořlavé odpady (hliník, uhličitá cukr, mouka prach, atd.), Vyžadují použití nevýbušného zařízení (ne nižší bezpečnostní třída IP 54).

Výkon a výkon

Tyto dva parametry jsou přímo vzájemně příbuzné: čím větší je výkon elektromotoru, tím vyšší je účinnost vysavače a v důsledku toho jeho životnost. Spotřeba stavebních vysavačů je 1,0-1,4 kW, což jim umožňuje projít až 50 litrů vzduchu za sekundu. U profesionálních modelů je výkon ještě vyšší (až 7 kW), což zajišťuje produktivitu 60-100 l / s. Existují vysavače (například Makita-449) se dvěma paralelními motory: v závislosti na situaci můžete zahrnout jeden (a ušetřit elektrickou energii) nebo obojí (a zlepšit výkon). Čím více energie, tím větší je bezpečnostní faktor stavebního vysavače, a to je důležité.

Stupeň vyřešení

Vákuum vytvořené ventilátorem vysavače určuje sílu jeho sání. U stavebních vysavačů se hodnota tohoto parametru pohybuje od 17 do 250 milibarů. Čím lepší je podtlak, tím těžší mohou částice nasát vysavač. Stupeň vakua umožňuje lépe vyhodnotit účinnost vysavače než spotřeba energie.

Objem nádoby na prach

Objem nádoby na prach konstrukce vysavače obvykle 20 až 50 litrů. V případě, že objem odpadu, který má být čistý, malý, ne honit velké množství lapače prachu, protože růst tohoto parametru povedou k nárůstu velikosti a hmotnosti jednotky. A tady na profesionální modely určené pro práci při výrobě ve velkém měřítku, objem sběrače prachu může dosáhnout 100 litrů (to vám umožní udělat během pracovní směny, časté přestávky pro vyprazdňování).

Těleso vysavače

Těleso stavebních vysavačů je vyrobeno z nárazuvzdorných materiálů - kov (hliník, mosaz, nerez) nebo vyztužený plast. Často je instalován nárazník podél obvodu, který slouží k zabránění náhodnému nárazu trupu na stěnu nebo jinou překážku. Vzhledem k velké hmotnosti konstrukčních vysavačů (přidat také váhu shromážděných odpadků) byste měli věnovat zvýšenou pozornost funkčnosti a spolehlivosti kol, stejně jako rukojeti pro přepravu. Velmi důležité, a jste přesvědčeni o tom během provozu, měli délku napájecí šňůry a délku hadice.

Další možnosti

Některé modely vysavačů mají další funkce, které nejsou nutné, ale usnadňují provoz zařízení (samozřejmě, tím je nástroj mnohem funkčnější, tím je dražší).

Zvažme nejdůležitější:

# 1. Napájecí zásuvka. Napájecí zásuvka na tělese vysavače pro přímé připojení elektrického nářadí. Když je přístroj zapojen do zásuvky, vysavač se zapne pouze při aktivaci nástroje (stiskněte tlačítko na nástroji). Po vypnutí přístroje se vysavač sám vypne s nepatrným zpožděním. To je velmi pohodlná volba, ale při výběru vysavače se podívejte na maximální možný výkon nástroje, který hodláte připojit k této zásuvce. Podívejte se na sílu těch elektrických nástrojů, které budete používat společně s vysavačem a orientujte se při výběru vysavače na nástroj s největším výkonem.

# 2. Sací regulátor výkonu. Tato funkce není k dispozici u všech modelů, ale v některých případech s použitím vysavače je její přítomnost velmi vhodná. Pomocí této funkce můžete změnit tah v závislosti na intenzitě tvorby prachu a druhu odpadu.

rozetka a regulyator

# 3. Funkce automatického čištění filtru. Během používání vysavače je hlavní filtrační prvek zanesen a musí být vyčištěn. Aby nedošlo k rozebírání vysavače pokaždé, aby byl filtr vyčištěn, některé modely jsou vybaveny funkcí automatického čištění. Tento systém je instalován nad filtrem a má speciální ventil, který mění směr průtoku vzduchu a vyfouká vylučování částic filtru. Systém může pracovat jak v automatickém režimu, tak i v okamžiku, kdy se průchod vzduchu stane obtížným a ručně v ručním režimu. Takové vysavače jsou mnohem dražší, ale pokud hodláte vysavač používat poměrně intenzivně, systém stojí za to.

Automatický systém čištění filtrů

# 4. Adaptéry pro připojení hadice vysavače k ​​systému odsávání prachu nástrojů a také k rozdělovačům hadic umožňující současné připojení dvou nebo více zařízení pro uvolňování prachu.

perehodniki

# 5. Indikace světla stav vysavače, upozornění uživatele na zanesenou hadici nebo filtr, přetečení vaku na prach atd.

# 6. Ochrana motoru proti přetížení (tato funkce je obzvláště důležitá pro průmyslové vysavače pracující v drsných podmínkách výroby ve velkém měřítku).

Co potřebujete vědět o pohodlí služby

Stejně jako jakákoli jiná technika vyžadují stavební vysavače pozornost a opatrný postoj. Pouze pokud je tato podmínka splněna, budou vám dlouho sloužit a kvalitativně vykonávat všechny své funkce. Údržba vysavače je omezena na pravidelné čištění / výměnu prachového sáčku a filtrů.

Snadná údržba různých sběračů prachu

Který sběrač prachu je snadnější a rychleji se čistí? Samozřejmě, papírový sáček: jakmile je na jedno použití, je jednoduše recyklován s obsahem a nový je umístěn na jeho místo. Všechny ostatní sběrače prachu - opakovaně použitelné sáčky na textil, nádoba na vysavače cyklónového typu nebo zásobník na vodu s vysavačem vody - vyžadují vyprazdňování a následné čištění. Zda výdaje na spotřební materiál nebo ztráta času na čištění opakovaně použitelných součástí závisí na způsobu provozu vysavače a na vaší touze / schopnostech.

Pravidelné čištění filtrů

Jemné filtry pro čištění vzduchu také vyžadují pravidelné čištění. Držák nenáročný vysavač bude muset udělat sami: zabivshiysya prachový filtr musí být odstraněny, čistit speciálním zařízením, opláchněte pod tekoucí vodou a osušte. Vlastnit více sofistikované modely s funkcí pnevmoudara, není třeba dělat všechny tyto manipulace - stačí stisknout tlačítko a silný proud vzduchu se pohybuje v opačném směru, když dorazí všechen prach z filtru. A konečně prémiové modely s určitou periodicitou sami vykonají takovou akci, takže ani nemusíte přemýšlet o tom, že filtry potřebují čištění. Jediná otázka zní: jste připraveni ji zaplatit ...

Nyní víte, jak si vybrat průmyslový vysavač. Pokud máte získané informace, snadno se orientujete v dosahu a budete schopni udělat správnou volbu.

Video: Jak si vybrat stavební vysavač

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 + 1 =