Liliam Fashion Week in London
 • 20 March 2015

 • 09.00 - 16.00 (Monday Free)

 • 21 King Street, Melbourne Victoria 3000 Australia See in Map

 • Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Vestibulum id ligula porta felis euismod semper. Duis mollis, est non co.

 • Read More

Beton nasıl hazırlanır: malzemeler, oranlar ve kompozisyon hesaplamaları için gereksinimler

May 20
No comments yet

Beton - katılaşmanın bir sonucu olarak bir taşa dönüşen bir bağlayıcı, kum ve dolgu maddelerinden oluşan bir yapı malzemesidir. Beton olmasa da, ister gökdelen inşa ediyor olsun, ister bahçe yolları oluşturuyor olsun, modern bir inşaat yapılamaz. Özellikleri ve dayanıklılığı nedeniyle beton, gerekli form ve mukavemetin inşasını elde etmek için uzun zamandır insan tarafından kullanılmıştır. Bununla birlikte, bir nüans var: sadece uygun şekilde üretilmiş beton tüm gereklilikleri karşılayacaktır. Sadece dayanıklı değil, aynı zamanda dayanıklı olacak beton nasıl yapılır? Bu konunun özüne girelim ve doğru beton karışımını yapmanın tüm detaylarını öğrenelim.

Beton nasıl hazırlanır, oranları ve hesaplanması

En önemli bileşen çimentodur

Herhangi bir marka çimentonun betonunda bağlayıcı madde olarak görev yapar. Portland çimentosu, cüruf Portland çimentosu, çabuk sertleşen çimentolar ve diğerleri gibi birçok çimento çeşidi vardır. Hepsi, hem bağlayıcının kalitesinde hem de nihai ürünün kullanım koşullarında farklılık gösterir. Çoğu zaman portland çimentosu inşaatta kullanılır. İnşaat için kullanılan tüm çimentolar, megapaskallarda nihai ürün üzerindeki nihai yükü gösteren derecelere ayrılmıştır. Yurtiçi - D harfi ve kirlilik yüzdesini gösteren bir sayı eklenir. Örneğin, portland çimentosu M400-D20,% 20'ye kadar kirlilik içeren 400 MPa'lık bir yüke dayanacak bitmiş bir üründür.

Normal sertleşme koşulları altında belirli bir beton derecesini üretmek için gerekli çimento markalarına ilişkin veriler:

Bazı betonları üretmek için tasarlanmış çimento sınıfları
Ekonomik nedenlerden ötürü, 300 ve üzeri yüksek kaliteli beton üretirken, beton kalitesinden 2 ila 2,5 kat daha yüksek bir çimento markasının kullanılması gerekmektedir.

Konut yapımında, portland çimento sınıfı 400 sıklıkla kullanılır - bu amaçlar için mukavemeti oldukça yeterlidir. Endüstriyel yapılarda - daha sıklıkla 500 derecelik çimentolar kullanın ve ağır yüklerin beklendiği yerlerde - yüksek dereceli özel çimentolar. Betonun oranlarını doğru bir şekilde hesaplayabilmek için, kurulacağınız çimentonun markası ve kalitesi hakkında kesin bilgileri bilmeniz gerekir.

Bir başka önemli özellik de tazeliktir - çimento raf ömrüne sahiptir ve zamanla özelliklerini kaybeder. Taze çimento - topaksız toz, topaklar ve contalar olmadan. Çimento kütlesinde yoğun parçaların olduğunu görürseniz, bu tür çimentolar işte kullanılmamalı, nemi emmiş ve bağlayıcı özelliklerini kaybetmiştir.

Kum - ne olur ne gerekli?

Kum da farklı olabilir. Ve nihai sonuç doğrudan bu bileşenin kalitesine bağlıdır.

Granülometrik bileşime göre, kumlar aşağıdakilere ayrılır:

pesok tonkii m

İnce (1,2 mm'den az).

pesok ochen melkii m

Çok küçük (1.2 - 1.6 mm).

pesok melkii m

Küçük (1,6 - 2,0 mm).

pesok srednii m

Ortalama (1,9 - 2,5 mm).

pesok krupnui m

Büyük (2,5 - 3,5 mm).

Beton üretiminde her türlü kum kullanılır, ancak kumda çok miktarda toz veya kil parçacıkları varsa, bu karışımın özelliklerini önemli ölçüde bozabilir. Bu özellikle tozun önemli bir yüzdesini içeren ince kumlar için geçerlidir, betonun hazırlanması için uygun değildir ve en uç durumlarda kullanılır.

İyi kalitede beton nasıl hazırlanır, ve böylece kum ile kaybetmez? Her şey basit - deniz veya nehir kumu kullanmalısınız - bunlar toz parçacıkları veya kil taşımayan en temiz yapı malzemeleridir. Kumun temiz ve organik kirleticilerden arındırılmış olmasını sağlamak gereklidir. Kariyer kumu çok kirli olabilir - genellikle yıkama ve savunma da dahil olmak üzere ön hazırlık olmaksızın yapımda kullanılmaz. Ayrıca, çok fazla organik kalıntı içerebilir - kökler, yapraklar, dallar ve ağaçların kabuğu. Bu tür kirlilikler betona girerse, kalınlıklar kalınlıkta görünebilir ve sonuç olarak, güç çeker.

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli parametre, kumun nem içeriğidir. Kuru görünümlü malzeme bile% 2'ye kadar su içerebilir ve ıslak -% 10'dur. Bu, betonun oranını bozabilir ve gelecekte mukavemet azalmasına neden olabilir.

Kırmataş ve çakıl, beton için en popüler dolgu maddeleridir

Tüm kalitelerde betonun ana dolgu malzemesi ezilmiş taş veya çakıl kırma kayadır. En yaygın olanı molozdur. Ayrıca fraksiyonlara ayrılır ve kaba, pürüzlü bir yüzeye sahiptir. Somut bir bileşim, aynı zamanda deniz veya nehir çakıl pürüzsüz, parlak bir yüzey çünkü su çakıl için bir yedek olarak hizmet edemez dikkate alınması gereken seçerken önemli karışımın geri kalan bileşenleri ile yapışma taşı bozar.

Kırılmış taş aşağıdaki fraksiyonlara ayrılmıştır:

sheben 3 10 m

Çok küçük - 3 - 10 mm.

sheben 10 20 m

Küçük - 10 - 20 mm.

sheben 20 40 m

Ortalama 20-40 mm'dir.

sheben 40 70 m

Büyük - 40 - 70 mm.

Betonunuzun uzun yıllardır ayakta kalmasını ve çökmediğinden emin olmak için, çakıldaki taşların maksimum boyutunun, gelecekteki ürünün minimum kalınlığının 1 / 3'ünü geçmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

Yine de, dolgu maddesinin boşluğu gibi bir gösterge - moloz taşlarının arasındaki boş alan miktarı - dikkate alınmalıdır. Basitçe hesaplayın - bilinen bir hacimden bir kova alın, ağzına molozla doldurun ve içine su dökmek için kapasiteyi ölçün. Kaç tane sıvının girildiğini bilmek, molozun boşluğunu hesaplayabiliriz. Örneğin, 10 litrelik moloz kovası içine 4 litre su girmişse, bu ezilmiş taşın boşluğu% 40'tır. Dolgu boşluğu ne kadar küçükse, kum tüketimi o kadar az olur ve daha da önemlisi çimento olur.

Boşlukların doldurulmasını en üst düzeye çıkarmak için çeşitli kırılmış taş parçaları kullanılmalıdır: küçük, orta, büyük. İnce fraksiyonun, toplam ezilmiş taş hacminin en az 1 / 3'ü olması gerektiği dikkate alınmalıdır.

Granit çakıl ve çakılın yanı sıra, betonun amacına bağlı olarak, kildit, yüksek fırın cürufu ve yapay kaynaklı diğer dolgu maddeleri kullanmaktadırlar. Hafif betonlar için, ahşap talaşı ve ezilmiş strafor kullanılır. Ultralight beton için - gazlar ve hava. Bununla birlikte, hafif ve ultra hafif betonun yaratılması bir takım zorluklar içerir ve bu tür bir ürünü endüstriyel atölye dışında doğru bir şekilde üretmenin mümkün olmaması muhtemeldir.

Yoğunluğa bağlı olarak, beton için tüm dolgu maddeleri gözeneklere ayrılır (<2000 кг/м3) ve yoğun (> 2000 kg / m3). Ayrıca, doğal dolgu maddelerinin tüm granit kayaçlarda doğal olarak bulunan küçük bir radyasyon zeminine sahip olduğunu da unutmayın. Tabii ki, bu bir radyasyon kirliliği kaynağı değil, ama yine de doğal bir taş özelliğini, bir beton dolgu maddesi olarak hatırlamaya değer.

Su - beton hazırlanması için şartlar

Su, çimento veya kumdan daha az önemli bir bileşen değildir. Kural olarak basit bir gerçektir: İçme için uygun herhangi bir su da beton karıştırmak için uygundur. Hiçbir durumda bilinmeyen bir kaynaktan su kullanmamalısınız, üretimden sonra atık su, bataklık ve diğer suyunuz, emin olmadığınızdan. Kimyasal bileşim ve suyun diğer göstergeleri, bitmiş betonun mukavemet özelliklerini büyük ölçüde etkileyebilir.

Tablo No. 1. Su akışı (l / m3) Farklı bir dolgu maddesi ile:

Betonun plastisite seviyesi çakıl Ezilmiş taş
10 mm 20 mm 40 mm 80 mm 10 mm 20 mm 40 mm 80 mm
Çok plastik 215 200 185 170 230 215 200 185
Orta plastik 205 190 175 160 220 205 190 175
Düşük plastisite 195 180 165 150 210 195 180 165
Plastik değil 185 170 155 140 200 185 170 155

Beton bileşiminin hesaplanmasının, harmanlamadan önce yapı malzemelerinde mevcut olan tüm nemi içerdiğini hatırlamak önemlidir. Örneğin, bir dolgu planlı yüksek fırın cürufu gibi, nem içeriği de önemli ise - aslında, zor bu "ekstra" Su, dikkate almak, ama sadece hazır bir çözüm yağma.

Su miktarı bir başka önemli göstergeye bağlıdır - bitmiş betonun plastisitesi. Plastik beton elde etmek için su normlara göre kesinlikle eklenmelidir. Gerekli normların aşılması da, su- beton katmanlarının yokluğunun yanı sıra zararlıdır ve niteliklerini yitirir. Beton karışımı kapatıldığında, betonun plastisitesi "göz" ile belirlenir. Beton yatay olarak yerleştirilmiş bir kürekten kendiliğinden kayıyorsa, çok plastik kabul edilir. Kürek sadece hafif bir eğimle kayıyorsa, betonun orta plastik olduğu kabul edilir. Beton kaymazken, eğimli bir kürekle bile, küçük bir plastik olarak kabul edilir. Beton, kürekle bir tüberkül üzerinde bulunduğunda, plastik olarak kabul edilmez. Betonu çok sıvı yapmak, niteliklerini yitirdiği için imkansızdır.

Betonun dayanımı ve derecesi

Beton sınıfı, bitmiş ürünün 1 cm'lik bir yüke dayanma kabiliyetidir.2 hasarsız. Betonun işareti imalatından sonraki 28. günde belirlenir. Mesele, en hızlı betonun 7 gün içinde bulunmasıdır. Bu süre boyunca,% 40'a kadar güç bulabilir. 7 gün sonra, iyi bir güç seti 28 güne geçer. 28 gün geçtikten sonra, güç seti keskin bir şekilde düşer, ancak bir süre devam eder.

Betonun dayanım gücünün grafiği
Normal koşullar altında beton mukavemeti grafiği.

Beton bileşimi nasıl hesaplanır

Beton bileşimini doğru bir şekilde hesaplamak için belirli verilere sahip olmak önemlidir.

Bunlar şunları içerir:

 • Gerekli marka beton;
 • Karışımın gerekli plastisite;
 • Çimento markası;
 • Kum ve çakıl granülometrik bileşimi hakkında veriler.

Çimento, kum ve çakılın ağırlık - ağırlık oranını ve bu malzemelerin hacim oranını hesaplamanın iki yolunu ağartma yapabilirsiniz. Birinci ve ikinci durumda, çimento her zaman bir ünite (bir parça için) ve beton karışımının tüm diğer bileşenleri çimento ağırlığının veya hacminin bir parçası olarak alınır.

Beton bileşiminin ağırlıkça hesaplanması

Kompozisyonu hesaplayalım, orta plastisiteye sahip beton elde etmek için, 28 günlük mukavemet derecesi M200 olacaktır.

Varsayalım:

 • Portland çimentosu M400;
 • Orta kısmın kırılmış taşı;

Başlangıç ​​olarak, su-çimento oranını (B / C) belirlememiz gerekir. V / C - belirli bir mukavemette betonun hazırlanması için gerekli olan su ve çimento ağırlığının oranıdır. Bu göstergeyi formüllere veya deneyime göre belirleyin. Tabloda toplanan halihazırda V / C değerlerini sunuyoruz.

Tablo No. 2. Farklı beton sınıfları için W / C değerleri.

pullar
çimento
Beton sınıflarda
100 150 200 250 300 400
300 0.75 0.65 0,55 0.50 0.40 -
0.80 0.70 0,60 0,55 0.45 -
400 0.85 0.75 0.63 0,56 0.50 0.40
0.90 0.80 0.68 0.61 0,55 0.45
500 - 0.85 0,71 0.64 0,60 0.46
- 0.90 0.76 0,69 0.65 0,51
600 - 0.95 0.75 0.68 0.63 0.50
- 1 0.80 0.73 0.68 0,55
pokazateli dlya graviya - çakıl için göstergeler. pokazateli dlya shebnya - moloz göstergeleri.

Beton ve kullanılmış çimento markasının gerekli markasını bilerek, V / C değerini buluruz. Bu durumda 0,63 olacaktır.

Şimdi Tablo 1'den, 40 mm'lik kırılmış bir taş boyutu ile orta-esneklikli beton elde etmek için bir miktar suya ihtiyaç duyulduğunu görmekteyiz. Sonuç 190 l / m'lik bir değerdir.3.

Bundan sonra 1m için ihtiyacımız olan çimento miktarını hesaplayabiliriz.3 beton. Bunu yapmak için 190 l / m3 0,68 ile bölün ve 279 kg olsun. çimento. Tablo 3'ten, istenilen beton M200 sınıfı ve çimento sınıfı M400 için beton karışımının oranlarını buluyoruz.

Tablo 3. Çimento, kum ve kırmataşın ağırlık oranları.

Beton notu Portland çimento markaları
400 500
Ağırlığa Göre Oranlar, Çimento: Kum: Ezilmiş Taş
100 1: 4.6: 7.0 1: 5.8: 8.1
150 1: 3.5: 5.7 1: 4.5: 6.6
200 1: 2.8: 4.8 1: 3.5: 5.6
250 1: 2.1: 3.9 1: 2.6: 4.5
300 1: 1.9: 3.7 1: 2.4: 4.3
400 1: 1.2: 2.7 1: 1.6: 3.2
450 1: 1.1: 2.5 1: 1,4: 2,9

C: P: N oranı 1: 2.8: 4.8 olacaktır. Çimento 279 kg, 279 × 2.8 = 781 kg. kum ve 279 × 4.8 = 1339 kg. moloz. Toplam 1 m yemek pişirmek için ortaya çıkıyor3 orta plastisite betonu ve M200 portland çimentosu M400 ve orta fraksı molozundan beton, bu gereklidir:

çimento279 kg. çimento.

pesok781 kg. kum.

sheben1339 kg. moloz.

voda190 litre. su.

Evde, çeşitli dökme malzemeleri ölçmek için sıklıkla 10 litre kova kullanılır. Malzemeleri ölçmenizi kolaylaştırmak için, bir 10 litrelik kovada bulunan bir malzemenin kütlesi hakkında veri sağlayacağız:

 • Çimento - 13 - 15 kg, contaya göre değişir.
 • Kum - 14 - 17 kg, neme bağlıdır.
 • Kırılmış taş veya çakıl - kesir büyüklüğüne bağlı olarak - 15 - 17 kg.

Bu hesaplamanın metodolojisinin, büyük nesnelerin yapımında kullanılan tekniklere göre biraz daha düşük olduğunu anlamak gerekir, fakat bu prensipten çok daha iyidir - daha güçlü olması için daha fazla çimentoumuz olsun.

Ağırlıkça oranların kullanılmasına ek olarak, hacimce beton bileşiminin oranları da kullanılır. Bununla birlikte, bu yöntem daha az hassastır.

Tablo 4. Farklı derecelerde beton için çimento, kum ve çakılın hacimsel oranları:

Portland çimentosu markası Beton notu Hacmene göre oranlar, l Betonun hacmi, l
tüketim 10 litre. çimento
çimento kum Ezilmiş taş
400 100 1 4.1 6.1 78
150 1 3.2 5.0 64
200 1 2.5 4.2 54
250 1 1.9 3.4 43
300 1 1.7 3.2 41
400 1 1.1 2.4 31
450 1 1.0 2.2 29
500 100 1 5.3 7.1 90
150 1 4.0 5.8 73
200 1 3.2 4.9 62
250 1 2.4 3.9 50
300 1 2.2 3.7 47
400 1 1.4 2.8 36
450 1 1.2 2.5 32
Su miktarı belirtilmemiştir ve betonun gereken kıvamına ve plastisitesine bağlıdır.

Beton nasıl karıştırılır

Beton karıştırıcılar ve karıştırıcılar kullanılarak hem manuel yoğurma yöntemi hem de mekanize bir tane vardır.

Beton yoğurmanın manuel yolu

Ev yapımı en popüler olarak yoğurmanın manuel yoluna bakalım. Karışımı düzgün bir şekilde karıştırmak için, tüm bileşenlerin karıştırılacağı bir kaba ihtiyacınız vardır. Bu, sıradan bir teneke kutu veya özel olarak monte edilmiş bir kap olabilir. Karıştırma için gerekli olan kumun içine dökülür ve ortadaki karık içerisine çimento dökülür. Eşit bir gri kütle elde edilene kadar, kumu çimento ile dikkatlice karıştırdıktan sonra. Daha sonra oluşan malzeme su ile ıslatılır ve yine iyi bir engel olur. Daha sonra ezilmiş taş eklenir ve çözelti her dolgu taşını kaplayana kadar karışım önlenir. Aynı zamanda az miktarda az su eklenir, bunun miktarı gerekli plastisiteye bağlıdır. Karışım homojen hale geldikten ve tüm dolgu taşları harçla kaplandıktan sonra beton serilmeye hazırdır.

Manuel yoğurma yöntemi ile önemli bir nokta, yani döşeme betonunun hızı. Küçük bir gecikmeyle bile, oluktaki betonlar pul pul dökebilir (yukarıdan gelen suya benziyor) ve bazı özelliklerini kaybedebilir. Bu nedenle kalıpta hızlı bir şekilde beton koymak önemlidir.
Betonun nasıl hazırlanacağı en iyi seçenek, bir beton mikseri ile karıştırmanın mekanik bir yöntemidir. Bu yöntemin avantajları, garantili homojen bir karışımın elde edilmesi ve elde edilen betonun yüksek kalitesi olacaktır.

Betonun manuel yoğurulması

Beton karıştırıcıda betonun karıştırılması

Beton karıştırıcıda karıştırmak için, önce çimento dökün ve en az su dökün. Homojen bir emülsiyon elde edildikten sonra miksere oranlardan kum eklenir. Çözelti daha sonra gerekli su miktarının eklenmesini engeller. Çözelti elde edildikten sonra dolgu, beton mikserine doldurulabilir.

Mekanik yoğurma yönteminin artığı, betonun pul pul dökülmemesi ve özelliklerinin kaybolmadan bir saatliğine döner mikserde kalmasıdır. Bununla birlikte, mikser teslimat sırasında betonun kaybını önlemek için kurulum yerinden uzakta bulunmamalıdır.

Beton karıştırıcıda betonun karıştırılması

Bu basit kuralları takip ederek, yaşla daha güçlü hale gelecek güvenilir bir inşaat malzemesi alacaksınız!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 + 1 =