Liliam Fashion Week in London
 • 20 March 2015

 • 09.00 - 16.00 (Monday Free)

 • 21 King Street, Melbourne Victoria 3000 Australia See in Map

 • Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Vestibulum id ligula porta felis euismod semper. Duis mollis, est non co.

 • Read More

Interiér v barokovom štýle – nádherný a rafinovaný

May 20
No comments yet

Barokový štýl v interiéri je luxusný aristokratický štýl, ktorý je navrhnutý tak, aby dokázal silu a bohatstvo. Je charakterizovaný teatrálnosťou a dynamickými obrazmi. Umožňuje zdôrazniť vysoký stav majiteľa domu v dôsledku použitia cenných dokončovacích materiálov a nábytku, umeleckých predmetov ako výzdobu miestností, zatepľovaných plôch s vložkou.

Barokový štýl v interiéri rôznych izieb

História pôvodu barokového štýlu

Pojem baroka bol predstavený v roku 1850 na označenie štýlu, ktorý vznikol za vlády Ľudovíta XIV. Vo Francúzsku, Petra I. v Rusku. Tento palácový štýl tvoril nádherný vzhľad slávnych monumentálnych architektonických súborov - Versailles, Peterhof, Schonbrun. Proces tohto štýlu po celom svete začal so západnou Európou. Roztrúsené nemecké kniežatstvá, talianske a francúzske mestá boli prvými, ktorí videli luxus a veľkoleposť budov a interiérov baroka.

60

V Rusku štýl prenikol trochu neskôr. Iba na konci XVII. Storočia Golitsyn, Naryshkin formulujú svoje rezidencie v európskom štýle, po ktorých sa štýl dostane do Petrohradu. Štýl budov postavených v tom čase bol nazývaný menom pravítka (majiteľa nehnuteľnosti). Doteraz existujú také pojmy ako Golitsyn alebo Petrovo baroko.

Architektonické formy baroka sú oválny, obdĺžnik, štvorec, kruh. Pre barokové interiéry je typická symetrická, správne usporiadaná miestnosť s rovnými uhlami a kruhmi. Historické interiéry v barokovom štýle boli zdobené kolonádami, schodiskami s mramorovými balustrádami, portálmi s obrazmi a sochami.

59

V 18. storočí sa barokový štýl v interiéri stal ešte viac pompéznym, symetria a farebná sýtosť situácie stratila. Izby začali zdobiť viac ženské, viazané. A ešte viac v interiéri bolo zlacenie a kučery. Postupne sa baroková zmenila na rococo. Na rozdiel od baroka sa však používa iba na vytvorenie interiérov. Budovy v rokokovom štýle neboli postavené.

61

Základné princípy

1. Pre barokový štýl v interiéri potrebujete veľký priestor. Priestranná izba s vysokými stropmi môže byť zdobená stĺpmi a sochami. Vysoký strop môže byť zdobený monumentálnym obrazom, štukovými rozetami a monogrammi. Byt má rozlohu 80 metrov štvorcových. m. Barokový štýl nemožno znovu vytvoriť.

2. Farebná škála barokových priestorov je nasýtená. Aktívne používané burgundy, tmavo modré, tlmené zelené, hnedé a terakotové farby. Najrozšírenejšou kombináciou je biela a zlatá.

3. Ak chcete zdobiť steny vybrať tapetu s efektom sieťotlač, razenie, vzor s monogrammi. Sú kombinované s hladkou omietkou zdobenou pozlátenými výliskami, lištami, mramorovými a zrkadlovými vložkami, freskami.

4. Strop je prirodzené predĺženie stien, ktorých ozdoby hladko prechádzajú na povrch stropu. Strop je vyzdobený maľbou, štukou, freskami. Luxusné lustre s krištáľovými príveskami dopĺňajú elegantný a majestátny vzhľad.

5. Podlahy harmonicky zapadajú do celkovej atmosféry miestnosti. Sú vyrobené v rovnakom štýle so stenami a interiérovými prvkami. Na dokončovacie použitie parkety, laminát so vzorom prírodného dreva, mramor alebo keramické obklady na mramor a žula. Podlahy sú pokryté teplými kobercami s hustou textúrou.

6. Nábytok vytvára vzhľad celej miestnosti. Každý kus nábytku je umelecky vyrobený originálnou kópiou s jedinečným dizajnom. Je zdobený umeleckými rezbármi, mozaikami, krásnymi vzorovanými textíliami, zlacením.

7. Ako dekoratívny barok prijíma uznávané umelecké predmety - obrazy slávnych umelcov XVII. - XVIII. Storočia, sochy cherubínov, nahé dievčatá a chlapci, ručne vyrobené tapisérie. Žiadny z interiérov v barokovom štýle sa nedá robiť bez veľkého zrkadla v elegantnom pozlátenom ráme s kudrlinami a monogrammi.

8. Rozpoznateľné závesy baroka - sú nádherné, trochu divadelné, drahé. Zdobenie moderného interiéru v štýle Ľudovíta XV., Je vhodné ozdobiť okná s lambrequins, rakúske záclony, ťažké dvojité záclony na podhvaty.

6

farebné spektrum

Rozpoznateľná kombinácia barokových farieb - biela a zlatá. Zdôrazňuje nádheru interiéru a jeho stav. Biela je nahradená pastelovými farbami. Môže to byť béžová, broskyňa, piesok.

19

Pre moderné interiéry je prípustné použitie tmavých kráľovských farieb - sametovo modrá a vínna, čokoládovo hnedá a tmavá zelená.

11

52

Barokový interiér zdôrazňuje kombináciu kontrastných farieb. Napríklad biela a hnedá. Používajú sa na dekoráciu stien a stropov. V rovnakej dobe je povrch zdobený pozlátenou štukou, ktorá spája priestor.

21

Bohaté využitie ozdobných vzorov vrátane rôznych kudrliniek a kvetov je neoddeliteľnou súčasťou barokového interiéru. Vzory zdobia móla, nábytok, podlaha, strop, zrkadlá, náradie.

14

Dekorácia steny

Každý meter steny je vyzdobený špeciálnou elegantnou výplňou priestoru freskami, výklenkami, mramorovými vložkami, stĺpmi, monumentálnym obrazom a zlacenou štukovou škálou. Hlavnou úlohou tohto štýlu je zapôsobiť na predstavivosť hosťa, potešiť ho, aby ho zmrazil na mieste. V žiadnom prípade nie je stena vyrobená z obyčajnej farby, pokrytá jedným typom materiálu. Pre ňu vyberte niekoľko drahých materiálov, skombinujte ich a ozdobte ich ďalšími dekormi.

1

Ak chcete zopakovať interiér priestorov paláca v moderných domoch, dizajnéri používajú princíp rozdeľovania steny na zóny. Každá zóna je zdobená špeciálnym spôsobom. Je dôležité, aby stena spolu so stropom vytvorila dojem jedného priestoru zdobeného jedným princípom.

Niekoľko techník na zdobenie stien

1. Hladká omítnutá plocha je pokrytá vrstvou bielej alebo svetlej béžovej matnej farby. Na obvode hornej časti tyčovej lišty. Povrch steny je zdobený štukovými lištami a veľkými zrkadlami v zlacených rámoch.

38

2. Ak chcete zdobiť steny použite dve kontrastné farby a pozlátenie. Na obvode steny je povolené zlacené štuky, výška stropov je zdôraznená mramorovými stĺpmi s elegantne vyrezávanými hlavicami. Na stenách, v oblastiach priradených výliskami, sú upevnené veľké zrkadlá. Odrážajú nádheru miestnosti.

20

3. Použiť princíp "bielej na bielom". Vyberajte si drahú tapetu s hodvábnou sieťotlačou alebo reliéfom. Vytvárajú štvorce alebo obdĺžniky na stene, obložené v zlacených štukových rámoch. Steny okolo nich sú lakované bielou matnou farbou. Všetky tvarované detaily stropu a stien sú namaľované zlatou akrylovou farbou. Portály sú zdobené bielymi sochami v divadelných pódiách.

42

4. Bohatstvo a nádhera miestnosti sú perfektne zdôraznené vložkami z mramoru, tapisérie, brokátov.

58

Stropná výzdoba

Barokový štýl v interiéri je zdôraznený vysokými lakovanými stropmi. Môžu byť sférické, klenuté alebo rovné.

Pre stropy sú špeciálne vlastnosti:

 • ostenčné luxusné a bohaté dekorácie;
 • ozdobené štukové dekorácie, pohybujúce sa od stien k stropu;
 • používanie tvarovaných zásuviek a dekorácií ako ornament lustra;
 • Kruhy a ovály so zlacenými detailmi a freskami;
 • monumentálna maľba a freska so vzdialeným pohľadom.

32

Dekorácia podlahy

Na podlahové krytiny v historických interiéroch sa použil mramor, žula, lakovaná doska, umelecké parkety. Pavol doplnil celkový obraz nádhery a luxusu, ale neostrel na seba pozornosť. Podlahy v obývacej izbe a spálni boli často pokryté hustými perzskými kobercami s vzormi a vzormi.

46

53

Dnes, pre dokončenie podlahy používať laminát, parketové dosky, mramorové dlaždice. Dôležitou podmienkou zostáva kombinácia s dekoráciou stien a celkovou koncepciou miestnosti. Podlaha by mala dopĺňať celkový vzhľad miestnosti. Dnes sú vzorované koberce nahradené monochromatickými kobercami alebo sú zdobené vhodnými analógmi s jasnými vzormi.

45

Barokový nábytok

Takýto pojem, ako nábytok, sa objavuje práve v barokovej éry. Pohovka so zakriveným chrbtom a hodvábnym čalúnením bola spárovaná s rovnakými stoličkami. Opakovali formu, materiály, textílie. Nábytok v barokovom štýle bol urobený ručne so známymi majstrami.

Vyznačuje sa týmito znakmi:

 • rezanie dreva so zlacením;
 • vysoké klenuté chrbty s vyrezávaným povrchom;
 • vyložené cennými lesmi, kameňmi;
 • maľovanie;
 • krásne pozlátené tvarovky;
 • čalúnenie s hodvábom a hladkým sametom;
 • dekoratívne vankúše s ručnou výšivkou.

10

Veľké jedálenské stoly s podpisovými stoličkami skutočne vyzdobili jedálne. Krútené zlaté nohy, masívne dosky s mozaikou a umeleckou rezbárskou výzdobou doplnené inlay s cenným drevom. Elegantné postele v barokovom štýle zdobené stenami; zdvihnutý, zdvíhanie na pódium.

62

Na vytvorenie interiéru čias Ludvíka XV sú moderné obývacie izby vybavené útulnými kreslami a luxusnými pohovkami. Rovnako ako historické analógy, majú zakrivené nohy, vysoké chrbty, zdobené umeleckými rezbármi, zlacením a mozaikou. V priestrannej obývacej izbe je možné umiestniť niekoľko pohoviek súčasne a vytvárať rekreačné oblasti. Množstvo čalúneného nábytku závisí od veľkosti miestnosti.

17

18

Príklady nábytku vyrobeného v barokovom štýle:

meb1m

meb3m

meb5m

meb7m

meb9m

meb2m

meb4m

meb6m

meb8m

meb10m

Použité dekoratívne objekty

Formovanie vzhľadu historického štýlu v interiéri je miestnosť zdobená takými ozdobnými predmetmi:

 • porcelánový riad s obrazom;
 • plastiky a sošky v expresívnych pódiách;
 • exteriérové ​​porcelánové vázy;
 • reprodukcie obrazov Caravaggia a Rubensa;
 • gobelíny a fresky;
 • zrkadlá v vyrezávaných rámoch.

57

Výzdoba steny a stropu hrá dôležitú úlohu pri zdobení barokového predpokladu. Použitie štukových prvkov, pozlátené prvky, stenový vzor vytvára v interiéri kráľovský štýl.

13

31

Položky dekorácie v barokovom štýle:

decor1

decor4

decor7

decor2

decor5

decor8

decor3

decor6

decor9

textilné

Barok v interiéri je tvorený množstvom monochromatických a vzorovaných textílií. Pre čalúnenie nábytku, posteľnú bielizeň, záclony, obrusy si vyberajte satén, hodváb, brokát, hladký samet. Fabric spája kúsky nábytku a interiérov navzájom, vytvára harmóniu a jednotu. Zvyčajne na čalúnenie pohoviek, kresiel a stoličiek je vybraný jeden typ tkaniny. Záclony vyzdvihnúť koberec alebo fragmenty tapety.

9

Záclony v barokovom štýle sú divadelnou záclonou. S padajúcimi vlnami, drapériami a množstvom tkanín. Pri výbere textilu na dekoráciu okien dávajú prednosť takým typom záclon:

 • vrstvené s vrúbkami;
 • Rakúska s divadelnou drapériou;
 • lambreky s väzbami, ozdoba, svagami.

24

Textil je ozdobený zdobmi, zlatými výšivkami, kefkami, lukmi, brošňami. V spálni je vytvorený obraz kráľovského budoára pomocou luxusného textilného dizajnu. Prešívaná saténová posteľná poťah pokrývajúca posteľ je doplnená dekoratívnymi vankúšikmi s lemujúcou hranou. Na podlahe ležal prírodný koberec so vzorom. Kútik na čítanie a pitie čaju je vybavený mäkkou stoličkou a hodvábnym čalúnením.

63

osvetlenie

Vzácnosť a vznešenosť interiéru baroka boli dané bronzovými lustre s krištáľovými príveskami. Po prvé, lustre slúžili ako základ pre sviečky, ktorých svetlo sa opakovane zosilňovalo pomocou viacfarebných krištáľových príveskov vo forme dubového listu a kvapky. Sviečky boli vložené do svietniku, zhirandoli, svietnikov. Barokové lustre dnes nemusia byť zdobené skutočnými sviečkami, stačí vybrať vhodné žiarovky.

44

Ak chcete správne osvetliť veľkú miestnosť, osvetlenie tvoria zóny a princíp vysokej nadmorskej výšky. V zóne odpočinku sú lampy a podlahové svietidlá, čítanie a prehrávanie hudby. V miestnostiach s vysokými stropmi alebo schodiskami je centrálny veľký lustr doplnený pod steny, lampy a podlahové svietidlá.

54

Pri priestrannej hale vyberte niekoľko veľkých lustrov pre 12 alebo viac bronzových alebo bronzových a zlatých rohov. Sú rovnomerne rozložené na plochu stropu, zdobené rozetami a štukovými lištami.

25

Príklady osvetľovacích zariadení vyrobených v barokovom štýle:

svet1m

svet3m

svet5m

svet2m

svet4m

svet6m

Barokové interiéry sa dnes stávajú módnymi. S ich pomocou môžete zdôrazniť stav a bohatstvo majiteľov. Pri zdobení domu potrebujete jemnú chuť a dodržiavanie historicky založených tradícií baroka, aby ste nerušili zmysel pre harmóniu a elegantný luxus.

Fotografické nápady interiérovej dekorácie v barokovom štýle

gal1m

gal3m

gal5m

gal7m

gal9m

gal2m

gal4m

gal6m

gal8m

gal10m

Zúčastnite sa prieskumu

Your email address will not be published. Required fields are marked *

36 − = 33