Gaz veya elektrikli fırın – daha iyi, daha pratik ve daha ucuzdur

Tüm fırınlar, bağımlı ve bağımsız, yerleşik ve bağımsız, elektrik ve gaz olarak ayrılır. Ve bu, enerji kaynağındaki en önemli farktır, bu onun seçimine başlamasıdır.

Bugün üretilen fırınların büyük bir kısmı elektrik modelleridir ve son zamanlarda daha fazla büyümeye doğru bir eğilim olmuştur. Bilindiği gibi, teklif öncelikle talep ile belirlenir: bir gaz fırın satın almak isteyen daha az ve daha az kişi vardır. Bu, gaz fırınlarının daha kötü olduğu anlamına mı geliyor, yoksa elektrik ışıklarının popülaritesi sadece bir moda trendi mi? Hangi fırının daha iyi olduğunu anlamaya çalışalım - gaz ya da elektrik, modern pazarın bize sunduğu seçenekler, bir rehber tarafından yönlendirilmekten çok.

Fırın gazı veya elektrik ne daha iyi

Her fırın türü nedir?

Hanımlar düzenli olarak fırını kullanırlar, ancak çoğu çalışmalarının prensiplerini bile düşünmez. Modern fırınlar, yarım asır öncesindeki modellerle kıyaslandığında, bir dizi fonksiyonla büyümüşlerdir, ancak bir bütün olarak cihazları biraz daha karmaşık hale gelmiştir.

Herhangi bir fırın, her şeyden önce, içinde bir çalışma odası bulunan havalandırma delikli bir metal kabinedir. Hazne ile kabinin duvarları arasındaki boşluk, ısı kaybını ve dolayısıyla ısıtma için enerji tüketimini azaltmaya yardımcı olan bir ısı yalıtıcısı ile doldurulur.

Herhangi bir fırının etkisi, ısıtma elemanından ısının işlenmemiş ürüne temassız aktarımına dayanır, bunun bir sonucu olarak, 30 ila 250-280 ° C'lik bir sıcaklığa ısıtılır. Bir ısı kaynağı olarak, TEN'ler (elektrikli fırınlarda) veya açık alevler (gazla çalışan fırınlarda) hareket edebilir. Tüm fırınlar, ısıtıcıların sayısı ve türüne göre farklılık gösterir - bunlar, pişirme odasının hemen altında veya altında ve bazen de arka duvarda, konveksiyon fanının yanında yerleştirilebilir.

Gazlı fırın, yanıcı gaz - ana veya balon üzerinde çalışır. Brülöre giren gaz akışını ayarlayarak, alevin boyutunu değiştirebilirsiniz. Brülörün memesinden geçerek, gaz hava ile karışır. Brülörün yan açıklıklarından ateşlendikten sonra oluşan karışım tutuşur. Alevlerin modern gaz fırınlarında tutuşması, entegre bir elektrikli piezo ateşleyici ile yapılır. Gazlı fırının normal çalışması için sabit bir hava kaynağı gereklidir.

Elektrikli fırın
Elektrikli fırın

Gaz fırın
Gazlı fırın

Teknik gereksinimleri

Seçimin en önemli kriteri arzunuz değil, sizin yeteneklerinizdir. Eğer ev merkezi bir gaz şebekesine bağlı değilse, o zaman sizin için gazlı fırınların esası ya da demerleri hakkındaki tüm konuşmalar hiç bir öneme sahip değildir, çünkü esasen seçimden mahrum kalırsınız. (Sıvılaştırılmış gaz tüpüyle çalışma olasılığını dikkate almayacağız, çünkü böyle bir seçenek sadece diğer seçeneklerin yokluğunda kabul edilebilir.)

Gaz veya elektrikli fırın - daha iyi, daha pratik ve daha ucuzdur

Bununla birlikte, elektrikli fırınların kurulumunda teknik sınırlamalar vardır. Cihazın güç tüketiminin ve güç şebekesinin olası tutarsızlığından bahsediyoruz. Diğer üç ya da dört yıl önce, ev aletleri sayısı artık aynı değildi ve toplam güç tüketimi bugün karşılaştırılamaz. Bu nedenle, geçen yüzyılda inşa edilen evlerde elektrik şebekeleri tamamen diğer yükler için tasarlanmıştır. Böyle modern bir elektrikli fırın gibi eski konut stoku büyük cihazlar, evinde Kurulum yeniden kablolama gerektirmeyen (ama ayrı dairede kablolama nedeniyle dış ağların kapasite eksikliği sorunu çözmek için her zaman mümkün değildir değiştirin) olabilir.

Bir gaz veya elektrikli fırının daha iyi olup olmadığına karar verirken, her ikisini de yüklemek için teknik seçenekler olduğundan emin olun.

Gaz ve elektrikli fırınlar için ısıtma modları

Farklı ürünlerin istenilen derecesini elde etmek için farklı sıcaklıklar ve ısıtma oranları gereklidir. Fırında daha fazla ısıtma modu, yemek yapabileceğiniz yemeklerin listesi daha çeşitlidir.

Ucuz elektrikli fırınlar, ayrı veya aynı anda açılabilen üst ve alt ısıtma elemanları (TEN) ile donatılmıştır. Bazen çalışma odasının "tavanı" altında, kırmızı-sıcak - ızgarayı maksimum ısıtmada başka bir ek ısı elemanı vardır.

Izgaralı elektrikli fırın

Daha pahalı modellerde, klasik ısıtma modlarına ek olarak, bir konveksiyon modu da vardır. Konveksiyon - kullanarak cebri hava sirkülasyonu bir fırının çalışma odasının alanı boyunca ısıtılmış havayı dağıtmak için fan dahili - Her taraftan üniforma propekaniya yiyecek elde etmek ve üst ve nemli iç çörekler üzerinde yanmış unutmak yardımcı olur.

Konveksiyon ısıtma ile elektrikli fırın

Bütçe gazı fırında çalışma odasının ısınması tek yönlüdür. Isı burada sadece aşağıda bulunan gaz brülörü tarafından oluşturulur. Bununla birlikte, buna rağmen, gazlı fırın, kural olarak, ısıtma hızıyla elektrikli olanı aşmaktadır.

gazovaya gorelka

Orta fiyat segmentinin modellerinde, buna ek olarak, gaz veya elektrik de olabilen bir ızgara da bulunmaktadır (elektrikli ızgaralı fırınlar artık gaz değil, gaz-elektriktir).

Elektrikli ızgaralı gazlı fırın
Elektrikli ızgaralı gazlı fırın ve konveksiyonlu ısıtma.

Gaz ızgarasının kullanılması daha zordur, ancak yemeğin tadı önemli ölçüde artar. Birçok üretici, gaz fırınlarını konveksiyon fanlarıyla donatmaya başlamış, bu da çalışma odasındaki havanın zorla dolaşımını sağlayarak, hazırlanmakta olan ürünü hızlı ve eşit bir şekilde ısıtmak için gereklidir. Böyle bir fanın etrafında, elektrikli fırında olduğu gibi, ısıtma elemanı yoktur, alt brülörün ısındığı havayı karıştırır.

Elektrikli fırınlarda, teknolojinin gelişmesiyle birlikte, kapasiteleri giderek daha fazla karşılaştırıldığı halde, gaz fırınlarından daha fazla ısıtma modu vardır.

Çeşitli mutfak fonksiyonları

Modern elektrikli ve gazlı fırınların fonksiyonlarını karşılaştırırken, ilk farkedilir derecede fayda sağlar. Dışında ısıtma birkaç temel mod arasından pişirme imkanı, hem de ( " "hasret", "fermentasyonu" vb sıcak halde bitmiş yemekleri bakımı "" "Dikkatli defrost"," Hızlı ısıtma) Ek termo bulmak çoğu zaman mümkün bir çift veya mikrodalga ile bir kombinasyon.

Akıllı zamanlayıcı doğru zamanda açmak veya kapatmak için programlanabilir. Termometre probu sadece pişirilen ürünün içindeki sıcaklığı ölçmekle kalmaz, aynı zamanda hazır olmasını da sinyalize eder. Çeşitli yemekler pişirmek için yerleşik hafıza otomatik programları, tecrübesiz bir metreden gerçek bir şef yapmak için bile mümkün. Birçok mutfak uzmanının, yaratıcılık için daha fazla fırsat sunan, gazlı bir mutfakta bile elektrikli bir fırına sahip olmayı tercih etmeleri şaşırtıcı değildir.

Gaz fırınlarının işlevselliği, elektriksel "kardeşlerinin" den daha fakirdir.

Kullanım kolaylığı

Gazlı fırının mekanik kontrolü, herhangi bir teknikle sadece "siz" olan kullanıcılar için bile herhangi bir özel sıkıntıya neden olmaz; Devre dışı bırakmak neredeyse imkansız.

Gazlı fırın kontrolleri
Gaz fırınının kontrolleri.

Elektrikli fırının kontrolü iki şekilde gerçekleştirilebilir - elektromekanik veya elektronik. Elektromekanik kontrol ünitesi daha basit ve daha güvenilirdir; elektronik ünite kullanıcıya daha fazla olanak sağlarken, fırını sadece bir mutfak aleti değil, akıllı ev aletleri yapmaktadır. Bu üç seçenekten hangisinin daha iyi veya daha kötü olduğunu söylemek imkansızdır - hepsi kişisel tercihlerinize bağlıdır.

Elektromekanik KontrolElektromekanik kontrol.

Elektronik kontrol
Elektronik kontrol

Sovyet zamanlarının gaz fırınlarının ana dezavantajı, ateşlemenin zorluğu idi. Bir kibrit kutusu harcadıktan sonra ve hala ateşi tutuşturamadıktan sonra, bu mucizenin sahibi ağır bir şekilde çekti ve komşusundan gördüğü elektrikli fırını kıskanarak geri çekti. Bugün böyle sorunlardan kurtulduk. Hemen hemen tüm modern gaz fırınları, manuel veya otomatik anahtarlama ile elektrikli ateşleme ile donatılmıştır. Gaz regülatörü döndüğünde, brülörü ateşleyen, ateşleyiciyi ateşleyen bir kıvılcım ateşlenir. Bu, ya kontak düğmesine basıldığında ya da otomatik modda gerçekleşir. Elektro göz ardı etme, fırının kullanımını büyük ölçüde kolaylaştıran kibritleri tamamen unutmanızı sağlar.

Sorunun cevabı, daha iyi olanı - bir gaz veya elektrikli fırın - kullanım kolaylığı açısından, kolaylık kavramına ne koyduğunuza bağlıdır - uygun fiyatlı basitlik veya modern teknolojinin maksimum tanıtımı.

En iyi fırın kalitesi nerede - gaz veya elektrikli fırınlarda

Geleneksel olarak, açık alevin elektrikli ısıtıcılar kadar gürültülü olmadığına, ateşte pişirilen yemeklerin özel bir tat ve aroma ile ayırt edildiğine inanılmaktadır. Ancak, son zamanlarda, ev hanımlarının tercihleri ​​açıkça elektrikli fırınların tarafındadır. Bunların içinde, cihazın tüm alanı boyunca dağıtılan ısıtma elemanları, ürünün her tarafından eşit şekilde ısıtılmasını sağlar.

vupechka

Gazda, muntazam pişirme elde etmek çok daha zordur. Profesyoneller, gaz fırınlarında iyi sonuçlar elde etmeyi başarırlar, ama görünüşe göre, bu onların uzun yıllara dayanan deneyimlerinin ve becerilerinin bir sonucudur - her gaz fırınında genellikle çok zararlı olan kendi karakteri vardır.

Ne tür bir fırının aldığına dair soruyu objektif bir cevap daha lezzetli, kimse vermeyecek, çünkü tadı sadece bireysel bir kavram. Ancak ürünlerin homojen bir şekilde pişirilmesi ve sonuçların elektrotlarda tekrarlanabilirliğinin sağlanması daha kolaydır.

Fırın temizleme fonksiyonlarının varlığı

Halk hikmeti şöyle der: "Lezzetli yemek yemeyi seviyorsun, aşkı ve fırını yıka." Belki atasözü oldukça doğru değildir, fakat bunun özü değişmez: fırının duvarları periyodik olarak birikmiş kirlerden arındırılmalıdır. Her kullanımdan sonra bunu yapmak daha iyidir, çünkü öncelikle, yemek pişirmek için yerin nadiren temizlenmesi hijyenik değildir ve ikinci olarak, taze kirlerin çıkarılması daha kolaydır.

Hem elektrikli hem de gazlı ucuz fırınların sahipleri duvarları elle temizlemelidir. Giderek, Ecoclear temizleme sistemi ile modeli vardır: özel bir "Biyo-seramik" pratikte sopa yok şişman tür fırınlarda kaplıyor, ve böylece temizleme prosedürü daha az zaman alıcıdır.

Daha pahalı birimlerde, üreticiler otomatik temizlik sağladılar. Fırın duvarlarını kendi kendine temizlemenin iki yöntemi kullanılır: katalitik ve pirolitik. Yağların ve diğer kirleticilerin, doğrudan duvarların kaplandığı mine üzerine uygulanan bir katalizör üzerinde pişirme sırasında katalitik ayrıştırma teknolojisi, hem elektrik hem de gaz fırınlarında gerçekleştirilebilir.

Katalitik temizlikli fırın
Katalitik panelli fırın.

Ancak piroliz, yani 500 ° C'de ürün kalıntılarını yakma, sadece elektrikli modellerde mümkündür, çünkü duvarları bir gaz yakıcısı yardımıyla istenen sıcaklığa ısıtmak neredeyse imkansızdır. Pirolitik temizleme yöntemi en etkili olarak kabul edilir, ancak kullanıldığı fırınlar en pahalıdır.

Piroliz temizleme ile fırın
Piroliz temizleme ile fırın.

Çoğu gaz fırınının sahipleri, bir sünger ve deterjan kullanarak, pişirme haznesini elle temizlemelidir. Elektrikli fırınlar sahipleri için hayatı kolaylaştırmak için daha fazla fırsata sahiptir.

Kullanımın ekonomik yönü

Elektrikli fırınların ana dezavantajı, yüksek işletme maliyetleri olarak kabul edilir. Gerçekten de, bu parametreye göre, "kardeşlere" gaz kaybetmektedirler: elektrik, tüketicileri gazdan daha fazla tutar. Ancak, birçok gazlaştırılmış ev ve apartman sakinleri, mutfaklarında elektrikli fırınlar kurmayı tercih etmektedir. Bu disiplin eksikliğinin sebebi nedir? Elektrikli fırının kullanımının ne kadar maliyetli olduğunu tahmin etmeye çalışalım.

Fırın hala bir pişirme yüzeyi değil ve her gün kullanılmıyor. Çoğu ev kadını, haftada bir ya da iki kez, hatta daha azını pişirmek ya da pişirmek için bir şey. Fırının gücü 2-3 kW, tabağın içindeki ortalama pişirme süresi 2 saatten azdır. Tüm bu rakamları çarparak, bugünün elektrik tarifeleriyle, maliyetlerinizin ayda yüz rubleyi aşma olasılığının olmadığını anlayacağız. Gaz sayaç tarafından ödenirse, tasarruf miktarı tamamen utanç verici olacaktır. Bu ekonomi uğruna kolaylıktan fedakarlık yapıp yapmayacağınıza karar vermek size kalmış.

Bir gaz fırının kullanımı elektrikten daha ucuzdur. Tasarrufun büyüklüğü, cihazın beklenen kullanım sıklığına ve bulunduğunuz bölgedeki elektrik ve gaz maliyetine bağlı olarak kendinizi tahmin edebilirsiniz.

Kullanım güvenliği

Taze pişmiş kekler veya ızgara tavuklar, hazırlamış olduğunuz birimin potansiyel tehlikesi düşüncesiyle sürekli perili olursanız eğlenceli olmayacaktır. Hangi fırın en iyi - elektrikli veya gaz - güvenlik açısından?

Birçok insanda "gaz" kelimesi "tehlike" kelimesiyle güçlü bir şekilde ilişkilidir. Gerçekten de, bir gaz sızıntısı, bir odadaki insanları veya bir patlamayı zehirlemek gibi ölümcül sonuçlara yol açabilir. riskini en aza indirmek için, her modern ithal fırın, gazla çalışan, zorunlu olarak "gaz kontrol" bir fonksiyonu ile donatılmış: alev (hava ya da bir sıvı güçlü akım olabilen nedeni dökülen) kazara yok olma durumunda, gaz besleme otomatik olarak engellenir.

Bazı modellerde, yangının sönmesiyle, gaz kaynağı durmaz, fakat otomatik ateşleme çalışır. Her iki varyasyon için sonuç birdir - odaya gaz sızıntısı olasılığı hiç indirgenmez. Güvenlik sadece fırının tasarımına değil, aynı zamanda gaz ana hattına olan bağlantısının doğruluğuna da bağlıdır: Bu işi sadece bir uzman gerçekleştirmelidir. Ayrıca gaz fırınının işleyişinin karbon monoksit de dahil olmak üzere yanma ürünleri ürettiğini de hatırlayın. Bir odada insan sağlığı için tehlikeli konsantrasyonlarda birikmediğinden emin olmak için, iyi hava sirkülasyonunu sağlamak için ve aynı zamanda fırın, bir davlumbaz satın almak için dikkatli olunmalıdır.

Öte yandan, elektrikli fırınlar da belirli bir tehlike taşırlar - bu, aşırı ısınma nedeniyle yangın olasılığı ve kullanıcıya elektrik çarpması riskidir. Fırının yakın çevresinde mobilya ve diğer nesnelerin yangın riskini önlemek için, dış duvarlarına sıcaklık sensörleri takılır. Duvarlar önceden belirlenmiş bir sınırın (genellikle 90 ° C) üzerinde ısıtıldığında, cihazın güç kaynağını kapatırlar. Buna ek olarak, teğetsel soğutma kullanılır - fırının dış duvarları soğuk hava ile dışarı üflenir.

Gaz veya elektrikli fırın - daha iyi, daha pratik ve daha ucuzdur

Bir kişiyi elektrik çarpması nedeniyle korumak için, emniyet kapatması yardımcı olacaktır: bir arıza durumunda, elektronik cihazlar cihazın enerjisini kesecektir. Elektrikli fırının kullanılmasının emniyetinin sadece ekipman üreticisine değil, aynı zamanda elektrik şebekesine olan bağlantısının doğruluğuna da bağlı olduğu unutulmamalıdır. Güç tüketimi, kablo boyutu, topraklama vb. Ne olduğunu bilmiyorsanız, bunu kendiniz yapmayın, ancak yardım için profesyonel bir elektrikçiye başvurun.

Gaz fırınlarının patlama ve yangın tehlikesi elektrikten yüksektir. Ancak, emniyetin öncelikle kurulum ve işletim kurallarına, yani sizden gelen kurallara uygunluğuna bağlı olduğu anlaşılmalıdır.

Cihazın fiyatı

Herhangi ev aletleri fiyatları teknik özellikleri, özellikleri, enerji verimliliği, kullanım kolaylığı, çekici görünümü, hem de yenilik ve belirli bir modelin popülerlik ve tabii ki, markanın prestij bağlıdır.

Gaz fırınlarının elektrikli fırınlardan önemli ölçüde daha ucuz olması gerektiği görülecektir, çünkü bunlar yalnızca ikincil işletme maliyetlerinin değerinden, bu durumda enerji kaynağının maliyetinden faydalanır. Bununla birlikte, pratikte, bunun tersini gözlemliyoruz: ortalama gaz fırını, fonksiyonel elektrikteki ile aynı olandan yaklaşık bir buçuk kat daha pahalıdır. Görünüşe göre, bu durumda, piyasadaki daha küçük bir temsilin etkisi etkilenir: gaz, elektrik olanlardan daha az bir büyüklük derecesiyle üretilir.

Aynı veya daha üstün kabiliyetlere sahip elektrikli fırınlar, gazlı fırınlardan daha ucuzdur.

Gaz ve elektrikli fırınların nihai karşılaştırması

elektricheskaya duhovka 300 gazovaya duhovka 300
Elektrikli Fırınlar Gazlı fırın
1 mesto 2 mezto
Teknik gereksinimleri Bir elektrik şebekesine sahip olmak yeterlidir, ancak belirli bir yük için tasarlanmalıdır. Ana gazın varlığı gereklidir.
Isıtma modları Çok sayıda mod. Az sayıda ısıtma modu var.
Çeşitli mutfak fonksiyonları Çok sayıda mutfak fonksiyonu. Mutfak fonksiyonları sayısı azdır.
Kullanım kolaylığı Biraz daha rahat. Daha az rahat.
Daha iyi pişirme kalitesi Üniform pişirme elde etmek daha kolaydır. Yüksek kaliteli pişirme için belirli bir modele usta ve bağımlılık yapmak gerekir.
Fırın temizleme fonksiyonlarının varlığı Otomatik temizlik için mükemmel fırsatlar. Kural olarak, sadece geleneksel temizlik yöntemi mevcuttur.
Kullanımın ekonomik yönü Kullanım daha pahalıdır. Kullanımı daha ucuzdur.
Kullanım güvenliği Güvenlik, tüm kural ve düzenlemelere tabi olarak daha yüksek bir seviyede. Patlama ve yangın tehlikesi daha yüksektir.
Cihazın fiyatı Daha ucuz. Daha pahalı.
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

30 − 24 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map