Iç için perdeler nasıl seçilir

Odanın tasarımında yer alan uzmanlar, iç mekandaki perdelerin son bir rol oynamasına dikkat ediyorlar. Odanın görüntüsünü ve stilini son bir görünüm verir. Doğru seçilmiş perde, odanın dekorasyonunu sağlayan uyumlu bir vurgudır. Ve tam tersi, uygunsuz perde, her gün kendini anımsatan bir iç felakettir. Perdeleri sipariş vermek veya satın almak için uyarlarken, renk, doku, stil, malzeme, stil ve ürünlerin büyüklüğüne dikkat etmelisiniz. Ama sırayla her şey hakkında.

İç mekandaki perdeler - doğru seçim

Renk perdelerinin seçilmesi

Perdelerin rengini iç mekanda nasıl seçeceğinizi anlamak için çeşitli konumlara karar vermeniz gerekir:

 • Perde (mobilya, duvar veya dekor) ne birleştirilecek?
 • İç kısımda bir tonda olmalılar mı yoksa tam tersi mi, parlak bir aksan mı olacak?
 • Fonksiyonel rol veya dekoratif mi taşıyacak?

Perdelerin seçiminde önemli bir faktör - bu bir iç mekan oluşturma aşamasıdır. Onarım bittiğinde (duvarlar, zemin ve tavanlar dekore edilir, dekor düzenlenir), daha sonra perdeler iç elemanlardan herhangi biri için seçilir. Onarım sadece tasarlanırsa, seçim önerilen yöntemlerden herhangi biri tarafından yönlendirilir.

Nötr perdeler

Modern iç mekanlardaki perdeler hem zıt hem de nötr olabilir.

Nötr renkler aşağıdakileri içerir:

 • beyaz ve tüm tonları (örneğin süt, inci, kar) - renk özellikle İskandinav iç mekanları ve çeşitli modern tarzlar için uygundur;
 • bej - çağdaş, eklektik veya klasik tarzda, kahverengi, altın ve beyaz ile mükemmel bir şekilde bir araya getirilmiş;
 • gri ve açık ve koyu tonları - renkler soğuk bir renk paletine yerleştirmek için uygundur;
 • Siyah çok parlak ve aktif bir renktedir, bununla birlikte, tamamen renkli bir palete yaklaşarak tamamen nötr olarak kabul edilir.

16

Duvarların rengi için perdeler

İç kısımdaki renk perdeleri ve duvar kağıdının kombinasyonu küçük duvarların tasarımı için uygundur, duvarlar pencereyle tek bir çizgide birleştiğinde, alan parçalara bölünmez. Ayrıca, duvarların rengi için perde seçimi şeması en güvenli olarak kabul edilir - yanlış rengi özlemek ve seçmek için bir olasılık yoktur. Zemin, tavan veya mobilya renginin önemi yoktur. Duvarlar ve perdeler uyum içinde ise, o zaman bu kazanan seçenek. Gölgeler ile oynayabilir ve açık kahverengi perdeler için kahverengi bir duvar kağıdı seçebilirsiniz. Bu arada, resim, nakış, desen veya kabartma ile olabilirler. Bu seçenek zarif görünecek.

42

İç mekanlar için perdeler

Genellikle, yatak odaları ya da dinlenme odaları tek renkle dekore edilmiştir, yani oda "mavi oda" ya da "pembe yatak odası" olarak karakterize edilir. Ancak, böyle bir formülasyonun arkasında, aynı rengin, yarım tonlarının ve kapsüllerinin açık ve koyu yönlerinin bir kombinasyonu vardır. "Mavi oda" nın bir iç mekanını oluşturmak için duvar kağıdını seçin ve maviyi, perdeyi ve tekstili istediğiniz mavi renkte, ancak bir desenle seçin. Bu hareket, duruma canlılık katar. Perdeler, genel arka plana karşı çıkmadan uzaya uyum sağlar.

49

50

Renk kontrast perdeleri

İç kısımdaki renk perdeleri - bu, monoton katı tasarımı tamamen dönüştürerek, sulu renk enerjisiyle dolduran cesur bir vurgu. Beyaz, bej, gri veya siyahtan yapılmış doğal iç mekanlar için, gökkuşağının spektrumundan sulu renk perdelerini seçin. Örneğin, beyaz iç koyu yeşil renk tonlarını canlandırır ve parlak turuncu bezler onu daha da ısıtır.

51

52

İpucu: Parlak perdeler çok cesur bir kararsa, odanın renk düzeninin geri kalanıyla kontrast ilkesine uygun olarak nötr renklerden birini seçin.

53

Perdeler üç renkli veya bicolor

Bu şema, odanın tasarımında ve başlangıçta çalışmanın son kısmı için uygundur. Tüm iç mekan zaten dekore edilmişse, pencerenin tekstil dekorasyonu için odanın çeşitli temel renklerini ve desenlerini seçin. Örneğin, modern bir iç mekan için, gri ve altın renginde düz bir kesimin perdeleri uygundur.

34

İç mekan sadece planlandığında perdeler, tekstilin geri kalanına ton olarak seçilir ve daha sonra, odanın renk aralığının geri kalanı ayarlanır. Örneğin, bej-maroon perdeler aynı rengin halısını tamamlayacaktır.

7

Modern perdeler formları

İç mekanlar için perdelerin nasıl seçileceğinin belirlenmesi, formlarının çeşitliliğine dikkat edin.

çok katmanlı

Bu ürünler çeşitli kumaş katmanlarından (çoğu kez iki) oluşur. Katmanlardan biri çizim ile olabilir, diğerleri tek renkli olanlar ile seçilebilir. Çok katmanlı perdeler zengin görünmektedir, genellikle bir oturma odası veya yatak odası için seçilmektedir.

5

Pelmets

Lambrequins, sadece kamu binalarının tasarımında değil, aynı zamanda özel iç mekanlarda da yaygınlaşmıştır. Farklı kesimler sayesinde, lambreques farklı bir boyut ve kesim şekli var. Bunlar birkaç çeşit kumaşın kullanımı, çeşitli renklerin bir kombinasyonu, gözenekler, jartiyer, toplayıcılar, saçaklar şeklinde dekoratif süslerin varlığı ile karakterize edilir.

36

asimetrik

Asimetrik perdeler çevreyi canlandırır, orijinal yapar. Asimetrik bir şeklin perdeleri, bir tarafın diğerinden belirgin ölçüde daha kısa olmasıyla farklılık gösterir.

54

rolling

Rulolar minimalizm veya yüksek teknoloji tarzında modern iç dekorasyon için uygundur. Çok fazla yer kaplamazlar, eş zamanlı olarak koruyucu ve dekoratif işlevi yerine getirirler.

27

kısa

Perdeler, perdeler, kafeler ve diğer kısa perdeler çoğunlukla uygun gördüğü mutfak veya küçük odalar için seçilir. Normal perdeler pencerenin üst kısmını, perdeler-kafe alt kısmını kaplar.

41

56

Bir perde malzemesi nasıl seçilir

Kumaş çeşitliliği çok büyüktür: hafif ve ağır, doğal, sentetik ve harmanlanmış, emici ve yansıtıcı ışık, toz tutmaz ve yanmazdır. Özel gereksinimlere bağlı olarak, kumaş toz veya nemden koruyucu bir tabaka ile kaplanır.

Dikiş perdeleri için en yaygın kumaş türleri şunlardır:

 • organze, şifon, peçe - pencerede havadar görünen ışık geçirgen tekstil, hacimli ışık kıvrımları oluşturur;
 • gün ışığı ve suni ışıkta farklı görünen ipek, saten - kaprisli yansıtıcı kumaşlar, yeterli ışıkla iç mekanı daha zarif ve zengin hale getirir;
 • döşemelik kumaşlar, kadife, brokar, jakar - bunlar ağır kumaşlar, görünüm ve maliyet açısından pahalıdır, çalışma veya oturma odasını dekore etmek için uygundur;
 • doğal keten, saten veya pamuk, bir kreş veya yatak odası için uygun olan çevre dostu bir malzemedir.

4

6

Hangi perdeler tarzı geliyor

Belirli bir tarihi ya da etnik tarzda iç tasarım tasarlayan tasarımcı, belirli bir türdeki mobilya, dekor, lamba ve tekstil ürünlerini seçer. Bunlar, doğal kumaşlardan yapılmış düz levhalar, fonksiyonel bir açma mekanizmasına sahip yemyeşil perdeler veya perdeler olabilir. Ana perde türleri arasında, daha sıklıkla aşağıdakileri kullanın:

klasik

Klasik ve neoklasik iç mekanlarda, perdelik kumaşlar, perdeler, askılar şeklinde süslemelerle zengin perdelik kumaş perdeler seçilmiştir. Genellikle klasik tarzda perdeler, çeşitli renklerin kumaşını birleştiren lambrequin formunda yapılır.

38

Roma

Özel bir kontrol mekanizması ile küçük düz kumaş parçalarından yapılmış perdeler, Roma denir. Roma roll-kontrollü bir şekilde farklıdır.

rimskie1

rimskie2

Fransız

Tüm yüzeylerde yatay kıvrımlarda toplanan ve arka yüzündeki halkaların yardımıyla şeffaf bir monofonik perdelerdir. Perdeler, bir kaldırma mekanizması yardımıyla daha muhteşem katlarda toplanır ve festonlarda dikilir.

14

15

Japon

Klasik Japon perdeleri, yoğun bir kumaşla kaplı dikdörtgen çerçevelere benziyor. Üst ve alt raylar vasıtasıyla hareket ederler. Modern Japon perdeleri hafif bir tasarıma sahiptir. Altta bir ağırlık ile dikdörtgen bir katı kumaş parçası.

12

13

Avusturya

Bu tarz, Fransız perdelere çok benziyor, ancak ikincisinden farklı olarak alttaki katlara gidiliyor.

57

58

Perdeleri korniş üzerinde sabitleme yöntemleri

Perdelerin görünümü sadece tasarımlarını değil, aynı zamanda baget üzerinde sabitleme şeklini de etkiler.

Düzeltmenin birkaç yolu vardır:

Menteşeler üzerinde: perdeler genellikle basit bir dikdörtgen kesime sahiptir ve ilmeklerin (dikilmiş veya cırt cırtlı) yardımıyla baget üzerine tutturulur.

59

Kulisklerde: Kumaş ve renk gibi herhangi bir kesim için evrensel bir seçenek.

10

21

Halkalar üzerinde: Hafif malzemeden yapılmış her perde için uygundur.

30

43

Deliklerde: Hafif ve ağır perdeler için mükemmeldir.

1

29

39

Perdelerle pencereyi nasıl ayarlayabilirim

Pencere geniş yapmak nasıl

Küçük bir oda, pencereden daha uzun bir baget veya saçak ile görsel olarak büyütülebilir. Perdeler sadece bir duvarı işgal ederse, büyük bir odanın etkisini yaratacaktır.

32

Bir pencere nasıl yapılır

Düşük bir pencere, saçaklarla kolayca ayarlanabilir. Bunu yapmak için doğrudan tavanın altında bulunur. Duvarın alt bölümünü açık pencerenin üzerinde açmak için lambrequin kullanın.

17

Pencereyi görsel olarak nasıl düşürmek

Pencerenin alanını görsel olarak azaltmak için, pencerenin şeklindeki parlak renkleri ve perdeleri kullanın. Bunlar perdeler, Roma perdeleri, stor perdeler veya kısa perdeler olabilir.

27

Geniş bir pencere nasıl çizilir

Bu seçenek için iyi, pencereyi birkaç parçaya bölen uygun rulo veya Japon perdelerdir. Ayrıca, büyük bir pencere, uzun uçları ortada olacak şekilde asimetrik perdeleri kullanarak görsel olarak ikiye ayrılabilir.

63

Belirli bir oda tipi için perdeler nasıl seçilir

Odanın tasarımı için perdeleri seçmek, fonksiyonel yükünü, yaşını ve sakin sayısını dikkate almalıdır.

Yatak odası

Yatak odasının iç kısmı için perdeler seçmek için odanın sahibinin tadı ve yaşı göz önünde bulundurulmalıdır:

 • evli bir çift için, klasik perdeler, lambrequins önerilir;
 • Bir bekar için, fonksiyonel yük, dekoratif bileşenden daha önemlidir, bu nedenle perdeler, güneş ışığına izin vermemeli ve yabancı görüntülerden korunmamalıdır. Bu durumda karartma perdeleri, Roma veya rulo;
 • Kız için perdelik perdelerle birlikte panjur seçebilirsiniz.

28

kreş

Çocuk parlamayı korumak için perdeleri aldı. Çoğu zaman yoğun perdeleri ile hafif şeffaf sis kombinasyon. Ayrıca, perdeler kahramanların bir resim favori çizgi film (genç için opsiyon) olabilir. onlar uyku ya da sadece dinlenmek için vererek çocuğun sinir sistemini rahatsız edecek kadar çocuklarda perdeler için çok parlak renkler tavsiye edilmez.

60

mutfak

Bu oda antistatik veya toz geçirmez kaplama ile fonksiyonel kısa perdeler seçilmiştir. En iyi perdeler kafe, panjur, Roma veya stor perdelerdir. Mutfakta yemek pişirmek, sadece çay yapmak veya yiyecekleri ısıtmaksa, yemyeşil markiz veya küçük lambrequin de iyi bir seçenek olabilir.

35

salon

İç mekanda, salonun perdeleri, renk paleti ve odanın genel tarzı dikkate alınarak özenle seçilmektedir. Çoğu zaman Fransız Markiz, Avusturyalı, klasik veya çok katmanlı perdeler kullanılır.

61

62

Fotoğraflar: iç için perdeleri seçmek için en iyi fikirler

gal1m

gal3m

gal5m

gal7m

gal9m

gal11m

gal13m

gal15m

gal2m

gal4m

gal6m

gal8m

gal10m

gal12m

gal14m

gal16m

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

+ 57 = 60

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map