Liliam Fashion Week in London
  • 20 March 2015

  • 09.00 - 16.00 (Monday Free)

  • 21 King Street, Melbourne Victoria 3000 Australia See in Map

  • Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Vestibulum id ligula porta felis euismod semper. Duis mollis, est non co.

  • Read More

Bir tornavida için sınıflandırma ve bit tipleri

May 20
No comments yet

Zamanımızda, inşaat ve montaj çalışmaları büyük ölçüde basitleştirilmiştir. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, bir elektrikli tornavida veya tornavida ile kullanımı çok kolay olan çok sayıda bağlantı elemanı tarafından kolaylaştırılmaktadır. Çiviler daha az ve daha az sıklıkla kullanılıyor. Hem amatörler hem de profesyonel ustalar vida ve vidaları giderek daha çok tercih ediyorlar çünkü bu bağlantı elemanları en sağlam bağlantıyı sağlıyor. Bununla birlikte, her bir sabitleme elemanı için, tornavidalarınız işe yaramaz bir oyuncağa dönüşmeden eklerini kullanırlar. Çeşitli yemlerde gezinmeyi kolaylaştırmak için, bir tornavida için bitlerin sınıflandırılmasına dikkatinizi sunuyoruz. Endüstrinin hangi tip ve boyutta bitlerini ve bu veya bu bitin uygulandığı bağlantı elemanlarını öğreneceksiniz.

Tornavidalar için bitlerin çeşitleri ve sınıflandırılması

Doğrudan yuva altındaki bitler (oluklu)

İlk tornavida, doğrudan yuva altında icat edildi, 16. yüzyılda icat edildi. Sovyet döneminde yaygındı. Bugün de, düz bir yarık altında üretilen bir tornavida için çeşitli bitler var, ancak daha az sıklıkla kullanılıyorlar. Bu gibi ekler, S harfi ile gösterilmektedir. Bu işaret, bitlerin yönlerinden birine yerleştirilmiştir. Latin harf S, "slot" veya "slot" anlamına gelen ingilizce kelime slotunun kısaltmasıdır. Ayrıca alternatif bir atama var - oluklu. Rusçaya çevrildiğinde bu kelime "spline" anlamına gelir. Her zaman mektubun yanında, stingin genişliğini gösteren şekil gösterilir. Bazı durumlarda, kalınlığı ayrıca belirtilmiştir.

Düz yuva tipi S ile bit

s bita

s krepez

Doğrudan yuva altındaki en yaygın bitlerin genişlik ve kalınlık oranı:

Genişlik, mm 2.0 2.5 3.0 3.5 4.0 4.5 5.0 5.5 6.0; 6.5; 7 8 9.0
Kalınlık, mm 0,3 - 0,4 0.4 0.5 0,5 - 0,6 0,6 - 0,8 0.6 0.8 0.8 - 1.0 1,0 - 1,2 1,2 - 1,6 1,4 - 1.6

Ardından, doğrudan yuva altındaki bazı bit türlerini göz önünde bulundurun.

Düz bir yuva ile klasik bit

Genişlik ve kalınlık, düz bir yuvanın iki ana boyutudur. Çoğu durumda, sadece ilk parametre belirtilir. 3,0 ile 9,0 mm arasında değişir. İkinci parametre genellikle belirtilmez, ancak değeri 0,5 ila 1,6 mm arasında olabilir. Bu işaretin özelliği, genişlik ve kalınlığın normatif bir orana sahip olması gerçeğiyle ilgilidir. Düz bir yuvaya sahip bitlerin yüzeyi erozyondan korunur ve arttırılmış sertlik ile farklılık gösterir.

Doğrudan yuva altındaki klasik bit

Düz bit ve TIN kaplamalı bit

Bu bitlerin altın rengi vardır, çünkü memelerin yüzeyi CVD kimyasal işleminin bir sonucu olarak titanyum nitrür ile kaplanır. Bu sayede, aletler güçlü bir yüzeye sahiptir. Bu tür nozullar sadece genişlikte farklılık gösterebilir. Bu değer 4,5 ile 6.5 mm arasındadır. Cihazların işaretlenmesinde bile, kalınlıkları gösterilebilir. Bu değer 0,6 ila 1,2 mm arasındadır.

TIN kaplamalı düz slot için bit

Düz bir yarık altında uzatılmış bit

Cihazın uzamış kısmından dolayı gerekli çalışmaları daha doğru bir şekilde yapmak mümkündür. Kullanıldığında, bu nozulun ucu sıkıca vidalı kapak veya vidaya yerleştirilir. Bu bit ile, küçük düzenleme işlemlerini gerçekleştirmek için uygundur. Bu cihazların ayırt edici özelliği, 50 mm ila 100 mm arasında değişen memelerin uzunluğudur.

Düz bir yarık altında uzatılmış bit

Çapraz şekilli bitler (Phillips)

İlk kez, 20. yüzyılın ilk yarısında çapraz şekilli bir bit ortaya çıktı. Bu, otomotiv endüstrisindeki düz yuva altındaki bağlantı elemanları ve tornavidalar kullanıldığında, parçaların montajında, vidaların ve vidaların vidalarının sık sık ifade edildiğini ve bunun sonucunda verniğin cilalı kaplamasının hasar görmesine neden oldu. Ayrıca, bağlantı elemanları sık sık tork sınırlayıcıları henüz icat edilmemiş olmasından dolayı ipliği yırttı, daha sonra mekanik tornavidalar ve tornavidalar kullanıldı.

Yukarıdaki nedenlerin tümü, 1933'te John Thompson'ın çapraz şekilli bir yuvaya sahip bir vida icat ettiği gerçeğine katkıda bulunmuştur. 3 yıl sonra, bu buluş için patent Henry Phillips tarafından satın alındı. Bu mühendis, üretim teknolojisini tamamladı ve 1937'de, büyük metal ürünleri üreticisi olan Eugene Clark, yarışmalar düzenlemek için vidaları çabuk vidalayacak. Doğal olarak, Henry Phillips yarışmada kazandı. Bundan sonra yeni tip yemler ABD'den gelen otomobil üreticilerinin ilgisini çekti, ancak kısa süre sonra İkinci Dünya Savaşı başladı. Bu nedenle, çapraz şekilli slot, Amerikan askeri teçhizat tedariki ile birlikte Avrupa'da ortaya çıktı.

İlk cruciform nozul, Henry Phillips onuruna "phillips" olarak adlandırıldı. Bu tür bitler, PH harfleriyle işaretlenmiştir. Ardından, tutturucunun dış dişinin çapı ile sıkı bir şekilde bağlantılı olan sayıyı takip eder. Bu standart, haç biçiminde sokması olan tüm bit tipleri için kullanılır.

ph

ph bita

ph krepezh

PH tipi çapraz tip ve bağlantı elemanlarının dış dişi standart oranları:

Bit sayısı 0 1 2 3 4
Diş çapı, mm 2.0'dan az 2.1 - 3.0 3,1 - 5,0 5,1-7,0 7.1'den fazla

Klasik çapraz şekilli bit PH

Bu nozullar, 0 ile 4 arasında değişen boyutlara göre değişir. Metal ve ahşap malzemeyle çalışmanıza izin verdiğinden, en çok 2 no.lı travers kullanılır. Daha az sıklıkla kullanılanlar 3 ve 4 numaralarının altında büyük nozullardır. Çoğu zaman otomobillerin ve büyük nesnelerin onarımı sırasında kullanılırlar.

ph1

PH yuvası ve TIN kaplamalı çapraz şekilli bit

Titanyum nitrit, nozulu kapatmak için kullanılır. Bu bitlerin altın rengi ile kanıtlanmıştır. Meme, ağır yüklere dayanabilir. Yuva üç boyuttan birinde yapılabilir: PH 1, 2 veya 3.

ph2

Uzatılmış çapraz şekilli bit PH

Çapraz şekilli PH yuvasına sahip uzatılmış bir ağızlık, ulaşılması zor yerlerde bağlantı elemanlarını sıkmak için kullanılabilir. Bu tür cihazlar özellikle bağlantı elemanlarının sökülmesi sırasında etkilidir. Çoğu zaman uzun 50, 70, 90, 110, 125, 150 mm ataşmanları bulabilirsiniz. PH 1, 2, 3 boyutlarında mevcutturlar.

PH3

Çapraz şekilli uçlar (Pozidriv)

Daha sonra, özellikle mobilya üretimi ve inşaat işleri için, Philips Screw Company yeni bir tür çapraz slot geliştirdi. Bu Pozidriv (Posdri) denirdi. Bu tip slot 1966 yılında patentliydi. Bu alanın bitleri PZ harfleriyle işaretlenmiştir. Heterojen bir yapıya sahip ahşap veya benzeri malzemelerle çalışmak üzere tasarlanmıştır. Aynı zamanda, metal ile çalışmak için, PH tipi daha uygundur.

PZ sisteminin ayırt edici özelliği, PH ile karşılaştırıldığında, çalışma yüzeylerinin kenarlarının birbirine paralel olması ve tüm uzunluk boyunca aynı kalınlıkta yapılması ve yarığın kendisinin çok daha derin olmasıdır. Bu tasarım özelliği, tutturucuların sıkılması durumunda bitin dışarı çıkmasını önler. Bundan dolayı, vidalı kapak ile bit arasında, elemanların aşınmasını azaltan daha yoğun bir temas oluşur. Yuvadaki tıkanıklık olduğunda büyük bir eksenel kuvvet uygulamasına gerek yoktur.

PZ yuvası için bağlantı elemanlarını sıkmak için bit seçerken, PZ tipi bir bit kullanın. Bir nozül tipi PH kullanıldığında, PZ yuvasının altındaki ürünleri bükmek için, yüzeyler birbirine değmeyecek ve bu da nozulun ömrünü kısaltacaktır.

Çapraz oluklu PZ bit

pz bita

pz krepezh

Çentikli klasik PZ çapraz şekilli bit

İlave delikler, PH nozullarına kıyasla PZ bitlerinin ayırt edici bir özelliğidir. Cihazların yüksek mukavemeti, muazzam yüklere dayanmalarını sağlar. Vidalama için bu tip bir bitin boyutları PZ 1, PZ 2, PZ 3 olabilir.

PZ1

Çentik ve TIN kaplamalı çapraz slot PZ için bit

Bu nozulun koruyucu kaplaması titanyum nitrür temelinde yapılır. Bu bitlerin ömrünü önemli ölçüde artırır. Bu aynı zamanda üretimi için kullanılan sertleştirilmiş çelik tarafından da kolaylaştırılmaktadır. Bütün bunlar agrega içinde optimum sertlik ve dayanıklılığa sahip bir nozul oluşturmaya izin verdi. Cihazın üç boyutu vardır: PZ 1, PZ 2 ve PZ 3.

PZ2

Uzatılmış çapraz şekilli meme PZ

Bu nozul üç boyutta mevcuttur: PZ 1, PZ 2, PZ 3, uzunluk 50, 70, 90, 110, 125 ve 150 mm olabilir.

Pz3

Altıgen yuvası ile bitler (Hex)

Başka, daha az popüler, ama sık sık kullanılan altıgen yuvasıdır. Bu çentik şekli ilk olarak 1910'da ortaya çıktı ve Hex soketi olarak adlandırıldı. Bu ifade bir iç altı yüzlü anlamına gelir. İlk kez Allen Manufacturing Company'nin atölyelerinde kullanılmaya başlandı. Bu bitleri işaretlemek için, H harfi kullanılır: Hex sistemi, büküldüğünde bağlantı elemanının başlığına uygulanabilecek yüksek bir torka sahiptir. Aynı zamanda nozülde hasar ve slotun yarılma riski yoktur.

Altıgen ucun kenarları arasındaki mesafe, bu tür bitleri ayıran temel özelliktir. Nozulu 4 mm'ye çıkarırsanız, mobilya onayını bükmek için mükemmeldir. Ayrıca üretilen slotun güvenli versiyonu denir. Korumalı bir hexahedron anlamına gelen Hex-Pin olarak adlandırıldı. Bu yuva merkezde özel bir pim ile donatılmıştır. Onun varlığı, bağlantının yetkisiz şekilde sökülmesini engellemeyi mümkün kılar.

Altıgen bit h

h bita

h krepezh

Klasik altıgen bit

Bu bitler, tutturucularla geniş bir temas alanına sahip olduklarından, ilgili vida ve vidalarla çalışmayı çok kolaylaştırır. ABD'de uzun süredir kullanılmış, ancak Rusya'da uygulama nispeten yakın zamanda gerçekleşmiştir. Bu memelerin boyutları 1,5 ila 10 mm arasında değişebilir.

h1

İç delikli altıgen bit

Bu tür güvenilir bir bit kullanımı kolaydır. Kullanım sırasında, bir kişinin mükemmel fiziksel güç sergilemesi gerekmez. Deliğin varlığı nedeniyle, cihaz kaymaz. Memenin büyüklüğü 1,5 ila 6 mm'dir.

h2

Uzatılmış altıgen bit

Bu nozül, Hex işaretiyle işaretlenmiştir. İş yerinde nadiren bulunur. Buna rağmen, kendini iyi kanıtladı, çünkü pratik ve kullanışlı. Bu bit üretmek için yüksek kaliteli çelik kullanılır. Bu bakımdan, iyi bir güce sahiptir. Boyutları 3 ila 8 mm arasında değişir ve bu memelerin uzunluğu 50 ila 100 mm arasında değişir.

h3

Yıldız şeklinde bit (Torx)

Mühendislik alanında ve ev aletlerinin üretiminde, bağlantı elemanlarının uygun başlık şekliyle bükülmesi için uygulanmış nozullar. Torx (torx) olarak adlandırılırlar ve TX veya T harfleriyle gösterilirler. Mektubun yanında nozulun boyutunu gösteren bir sayı bulunur. Altıgen şeklin dişlisinin kirişleri arasındaki mesafeye karşılık gelir.

İlk defa Torx, Amerika’da Textron’u 1967’de kullanmaya başladı. Bugün, bu tip tornavidalar için farklı tipte bitler kullanılmaktadır. Yani, bir iç delik ile donatılmış bir anti-vandal versiyonu var. Tanımlanması için, Torx Sabotaj Direnç tarafından deşifre edilen TR harfleri kullanılır. Ayrıca, Torx Brigadier Pentahedron adlı beş kiriş biti kullanılır.

Yıldız işareti şeklinde bit

tx bita

tx krepezh

Klasik biraz "Yıldız" (Torx)

Avrupa ülkelerinde ve ABD'de Tox nozulu, mevcut tüm slot şekillerinin en popüleridir. Bu yüksek performansı nedeniyle. Bu bit, bir vida veya vida ile temas ettiği altı yüzün varlığıyla ayırt edilir.

Memenin tasarım özelliği, tutturucunun yüzeyine daha iyi yapışma sağlar. Bu sayede tork yaratmak için büyük çaba sarf etmenize gerek yoktur. Ayrıca, yükün 6 yüze kadar dağıtılmasından dolayı, cihazın kayma olasılığı da azalır. Buna karşılık, bu onların aşınma ve yıpranmasını azaltır. Sonuç olarak, bitlerin operasyonel süresi önemli ölçüde artmaktadır. Farklı boyutlarda nozullar "Zvezdochka" üretilmektedir. En yaygın olanları T8 ila T40 modelidir. Bu durumda, daha küçük boyutlu bitler vardır.

Torx Klasik Uçları

Bit "Yıldız" Torx Plus

Torx Plus, yıldızının aynı zamanda daha kısa olan daha az keskin ışınlarına sahip olmasıyla farklıdır. Bir tornavida için bu tür bitler, işin yürütülmesi sırasında yüksek doğruluk derecesi gerektirir. Üretmek için yüksek mukavemetli çelik kullanılır. Bu eklerin boyutları T10-T40'dır.

t6

TIN kaplamalı Bit "Yıldız"

Titanyum nitrür bazında bir kaplamanın varlığından ötürü, meme daha yüksek bir aşınma direncine sahiptir. Yüzey pürüzlüdür ve çeliğe iyi yapışır. Ayrıca, meme sağlam bir malzemeden yapıldığı için daha fazla dayanıklılık ile karakterize edilir. Meme, T10 ila T40 arası boyutlarda mevcuttur.

TIN kaplamalı Torx'u yener

İçinde bir delik ile bit "Yıldız"

Bu bit genellikle montaj tesislerinde kullanılır. Bağlayıcıyı sıkarken, bağlantı elemanı sıkıca bağlantı elemanına girer. Sonuç olarak, büküm işleminin güvenilirliği artar, bunun için özel bir çaba gerektirmez. Bitlerin boyutları T10 ila T40 arasındadır.

TX1

tx2

t2

Uzatılmış "Yıldız"

Bu nozul, belirli iş türlerini gerçekleştirirken kullanışlıdır. Boyutları aynıdır: T10'dan T40'a kadar, uzunluk 50 mm'den 100 mm'ye kadar olabilir.

t4

t3

Kare delikli uçlar (Robertson)

Bu ekler özel bit tiplerine işaret eder. Çoğu durumda, geleneksel yapılarda veya onarım işlemlerinde kullanılmazlar. Robertson Yuvası nadiren biridir ve kare kesitlidir. Tam adı Robertson meydanı. Bu şeklin nozulları R harfi ile belirtilmiştir.

Kare spline R ile bit

r bita

r krepezh

Dört yüzlü klasik bit

Çoğu zaman mobilya montajı sırasında kullanılır. Bu nozullar 4 boyutta mevcuttur: 0'dan No. 3'e.

r1

Dört yüzlü genişletilmiş bit

Bu nozul çok sık kullanılmamaktadır. Üç boyutta mevcuttur: No. 1,2 ve 3 ve uzunluk 50 ila 70 mm arasında olabilir.

r2

Anti-vandal yuvaları ile bitler (Somun anahtarı)

Bu slot da Snake-eye (yılan gözü) olarak adlandırılır. Buna ek olarak, aynı zamanda bir çatal anahtar için amaçlanan bir kafa denir. Bu yuva ile bitleri işaretlemek için, SP harfleri kullanılır.

SP Yuvaları

sp bit

sp krepezh

Klasik bit "Çatal"

Bu nozulların üretiminde yüksek kaliteli çelik kullanılmaktadır. Onun bitleri sayesinde artan mukavemet ve uzun dayanıklılık ile karakterizedir. Bu ek, ortada bir yuvaya sahip olan düz bir eğri biti andırıyor. Yarasa 4 boyutta, Gr. 4, 6, 8, 10.

sp1

Uzatılmış bit "Çatal"

4 boyutta üretilir ve 50 mm ila 100 mm uzunluğa sahip olabilir.

sp2

Üç Kanat Uçları - Üç bıçak

Bu ipuçlarını etiketlerken, TW harfleri kullanılır. Bu bitlerin ayırt edici özelliği, 3 bıçağın sokması üzerindeki varlığıdır. Ev aletleri ve elektronik cihazların montajında ​​kullanılırlar. Havacılık endüstrisinde de kullanılıyorlar. İlk kez bu bitler 1958'de ortaya çıktı ve Philips Screw Company tarafından icat edildi. Boyut, Gr harfleriyle gösterilir ve Gr.1'den Gr.6'ya kadar göstergelere sahip olabilir.

Üç kanatlı TW

tw bita

tw krepezh

Üç kanatlı bitler

Uçları - Torq-Set dört kanatlı

Bu bit Tri-Wing'in bir analogudur, ancak sözde kanatların sayısına göre farklıdır. 4 bıçağa sahiptir. Bu nozul da çok nadiren kullanılır. Tanım harfleri Gr kullanıldığında, boyut 4 ila 10 arasında değişir.

Dört loblu TS teli

ts bita

ts krepezh

Üç kanatlı bitler

Bazı nadir Yuvalar ve Bit

polydrive
Polydrive

kama
kama

tek yön
Tek yönlü

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 + 4 =