Čo potrebujem vedieť o podlahovom vykurovaní?

V zime majú vždy teplé nohy - podlahové kúrenie je možné. Myslíte si, že si kúpite alebo plánujete presťahovať sa do nového domu? V našej príručke sa dozviete, čo by ste mali vedieť o podlahovom vykurovaní. Informujeme vás o rôznych druhoch a ich výhodách a nevýhodách. Samozrejme by ste mali tiež sledovať náklady. A ktorá podlaha je vhodná? Pracuje len s kamennou podlahou alebo môžete stále používať plyšový koberec? Získajte informácie v našej príručke.

Čo je to podlahové kúrenie?

Systémy podlahového vykurovania patria medzi tzv. Podlahové vykurovacie systémy. Rimania používali podlahové vykurovanie pred viac ako tisíc rokmi. Tieto ohrievače potom zažili návrat, najmä v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Niektorí ich milujú, pretože spodné teplo robí chodba naboso veľmi príjemnou. Iní oceňujú prínosy pre alergikov, pretože rovnomerné rozdelenie tepla letí menej domáceho prachu. Existuje niekoľko systémov, ktoré sú položené pod podlahou počas výstavby domu. Teplo vzniká buď elektrickou energiou alebo horúcou vodou pod podlahou. Môžete tiež dodatočne nainštalovať a mať podlahové vykurovanie nainštalované neskôr. 

Výhody a nevýhody

Výhodou podlahového vykurovania je už uvedená vhodnosť pre alergikov. To letí menej domáceho prachu a huby plesní rastie menej dobre. Výroba tepla zo zeme zabezpečuje dobré vnútorné prostredie. V zime máte teplé nohy bez prehrievania vzduchu alebo pocitu sucha. Ak sa rozhodnete pre podlahové kúrenie, môžete urobiť bez viditeľných radiátorov v celom dome alebo vo vybraných miestnostiach. Takto vyzerá izba ešte krásnejšia. Vďaka vylepšeným materiálom môže byť vykurovací systém dnes kombinovaný s rôznymi podlahovými krytmi.

Nechceme však tieto nevýhody odmietnuť. Bežné koberce sa zvyčajne nemôžu kombinovať s podlahovým kúrením. Tu by ste museli dodať špeciálne koberce od špecializovaných predajcov. Ďalšou nevýhodou je pomalé vykurovanie miestností, najmä pri ohreve teplej vody. Prinajmenšom vo veľkých miestnostiach vykurovanie podlahového kúrenia bude trvať dlhšie, ako napríklad bežné radiátory. Pomocou časovača, ale môžete podávať podlahové vykurovanie automaticky ráno, predtým, ako sa vyťahujete z postele. Elektrické podlahové vykurovacie systémy - ako väčšina elektrických vykurovacích systémov - majú nevýhodu v tom, že spôsobujú vyššie náklady na vykurovanie. Zistite viac v našom Ideabook o rôznych vykurovacích systémoch pre váš dom. Nakoniec je potrebné spomenúť, že môže byť potrebné opraviť poter počas opravy.

Hľadáte architekta?
Napíšte nám! Sme radi, že vám pomôžeme.

Získajte bezplatnú radu

Ktorá podlaha je vhodná?

Systémy podlahového vykurovania možno teraz kombinovať s mnohými rôznymi podlahovými krytmi. Ale pretože dlaždice, prírodný kameň a keramika najlepšie zohrievajú, sú obzvlášť vhodné.

Ak chcete položiť koberce, korok, laminát alebo PVC, uistite sa, že sú vhodné na použitie s podlahovým vykurovaním. Najlepšie by ste mali získať radu od odborníka na podlahové vykurovanie alebo špeciálne vyhľadajte výrobky, ktoré majú príslušný štítok.

Kto chce drevenú podlahu vybrať z dubového alebo bukového dreva. Tieto dva typy dreva vedú teplo veľmi dobre. Keďže drevo sa v dôsledku tepla mierne roztiahne a vyžaduje si malý priestor, odporúča sa položiť malé parketové prvky.

Elektrické podlahové kúrenie

Elektrické podlahové vykurovanie sa vyvije na poter. Na tento účel sa používajú odporové káble alebo fólie s integrovanými vykurovacími vodičmi. Nad tým sa kladú dlaždice alebo iné podlahové krytiny. Výhodou je, že pri únikoch vody nie je problém. Montáž a opravy sú relatívne nekomplikované v porovnaní s teplovodným podlahovým kúrením. Ako už bolo uvedené, vykurovanie elektrickou energiou si vyžaduje vyššie náklady. Je však dosť obľúbený pre dočasné vykurovanie v kúpeľni, v zimnej záhrade alebo v kuchyni. Časové spínače a termostaty umožňujú presne regulovať čas zapnutia a vypnutia, ako aj požadovanú teplotu. Ak vo vašom dome nie je k dispozícii dostatočná výška na vykurovanie teplou vodou, môže byť často inštalovaný elektrický ohrievač.

Teplovodné podlahové vykurovanie

Podlahové kúrenie vykurované teplou vodou je klasické podlahové kúrenie. Je zapustený do vyhrievaného poteru a cez rúrky z plastu alebo medi cirkuluje teplú vodu. Existujú dva typy inštalácie: suchý systém a mokrý systém. V prípade existujúcich budov sú potrubia následne položené takzvaným suchým systémom. V nových budovách sa položí s mokrým systémom a na konci sa naplní pots. Ohrievače môžu byť dobre kombinované s rôznymi vykurovacími systémami. Použitie tepelných čerpadiel je obzvlášť bežné, ale je tiež možné zohrievať plyn, olej, pelety alebo solárnu tepelnú energiu.

náklady

Počiatočné náklady na podlahové vykurovanie sú o niečo vyššie. Kvôli ich výhodám sú stále populárne a mnohí zohľadňujú dodatočné náklady. Náklady na materiál sú nasledovné: Sušenie systémy stojí asi 28 až 44 eur za meter štvorcový. Pre prípojky (od 6 eur za meter) a inštalačné panely (od 11 eur za meter štvorcový) vzniknú dodatočné náklady. Mokré systémy sú k dispozícii za približne 13 až 40 eur za meter štvorcový. Elektrické podlahové kúrenie je k dispozícii od približne 24 eur za meter štvorcový v obchode.

Okrem nákladov na materiál sa môžu pripočítať náklady na prípravu zariadenia, ako je odstránenie starých podlahových krytín, vyrovnanie a utesnenie podlahy, inštalácia tepelnej izolácie atď. Pre túto prácu a pre skutočnú inštaláciu môžete získať cenovú ponuku. Od odborníka môžete tiež získať rady o očakávaných prevádzkových nákladoch.

Údržba a servis

Ak je potrebná oprava, môže byť poter otvorený. Opravy môžu byť o niečo drahšie ako iné ohrievače. Ale pretzel nie je vždy nutné. Ak je podlahové vykurovanie odborne inštalované, potom kvôli ich robustnosti klesá skôr menšie náklady na opravu. Pre životnosť je profesionálna inštalácia a zostáva kľúčová.

Podlahové vykurovanie horúcou vodou sa zvyčajne udržuje spolu s celým systémom. Odporúča sa, aby bol vykurovací systém občas vyčistený. Ak sa jednotlivé časti systému už nevyhrievajú, je potrebné vykonať profesionálne preplachovanie. 

Elektrické podlahové vykurovanie je udržiavané jednoduchou funkčnou skúškou. Náklady na túto údržbu sú nižšie. Mimochodom, mnohí výrobcovia ponúkajú dlhé záručné obdobia. Pri nákupe je preto potrebné venovať pozornosť tomuto.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 оценок, среднее: 5.00 из 5)
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

+ 7 = 8

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map